Pozostałe artykuły

Plusy i minusy pracy zdalnej

Plusy i minusy pracy zdalnej

Współcześni nomadzi. Termin odnoszący się do wędrownego stylu życia, zrobił w ostatnich latach światową karierę. Między innymi dzięki książce Olgi Tokarczuk Bieguni. Przetłumaczona na język angielski, ukazała się w Wielkiej Brytanii kilka lat temu, pod tytułem Flights. Powieść nagrodzono w tym roku prestiżową nagrodą Man Booker International, 2018. Poza walorami narracyjnymi, jury doceniło temat lektury. Tokarczuk wnikliwie analizuje kondycję współczesnego nomada. Jaki on jest? To człowiek w ciągłym ruchu, między terminalami kolejnych państw, ciągle w przesiadce: zmieniając kraje, tymczasowe ojczyzny i rodziny. Tak wygląda profil człowieka XXI wieku.

Rynek pracy w nowym tysiącleciu również charakteryzuje ciągła modyfikacja. Zmiany obejmują zawody: obecne dzieci będą wykonywały zawody, które jeszcze nie istnieją. Przeobrażeniu ulega również tryb pracy. Szczególnie widoczna metamorfoza następuje sferze usług, gdzie doceniane są coraz częściej zalety pracy zdalnej. Wydaje się, że dla modelowej osoby z książki Tokarczuk, praca zdalna jest idealnym sposobem na połączenie stylu życia i zarabiania nań.

Liczby mówią same za siebie: 60% pracowników na całym świecie wykonuje telepracę, czyli pracę zdalną. Badanie rynku wskazało, że tylko ponad 30% pracujących Polaków ma taką możliwość. Jest to zaledwie połowa światowego trendu. Oczekiwania pracowników są jednak większe niż obecne możliwości firm. Przedsiębiorcy powoli, ale systematycznie dostosowują się do potrzeb rynku. Warto więc zastanowić się, czy każdy pracownik jest gotowy na pracę zdalną? Zestawienie plusów oraz minusów telepracy, może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie.

PLUSY

1. Homo laborans
Praca zdalna pomaga zmniejszyć nierówności płac między kobietami a mężczyznami. Sztywny grafik zadań promował przez lata osoby względnie niezależne. Byli nimi mężczyźni utrzymujący rodzinę lub single. Mogli oni długie godziny oraz nadgodziny spędzać w biurach poza domem, podczas gdy ewentualne obowiązki prowadzenia gospodarstwa i wychowywania dzieci, spoczywały na barkach żon i matek. Telepraca ułatwia dostęp do rynku pracy osobom, które ze względów osobistych potrzebują elastycznego czasu pracy. Są nimi przede wszystkim kobiety. Dzięki deadlinom mającym względnie odległy termin wykonania, można indywidualnie zarządzać czasem. Siła ciężkości zostaje położona na rezultat, a nie obecność w miejscu pracy.

2. Shine on your crazy diamond
Odmieniany przez wszystkie przypadki: efekt – jest tym czego pożądają pracodawcy. Jak się okazuje tzw. produktywność pracownika rośnie, jeśli ma możliwość pracy zdalnej. Wynika to z komfortu pracy. Nowoczesne projekty biur zakładają zbudowanie przyjaznej atmosfery w pracy. Dlatego pracodawcy budują kuchnię, salon gier czasem siłownię. Jednak domowe warunki, które stworzyli sobie sami pracownicy są najbardziej optymalną przestrzenią. Niektórych może irytować open space, inni lubią słuchać głośno muzyki lub jeść, czego z kolei inni nie znoszą przy biurku. Praca w biurze wymaga kompromisów, w domu – nie. Należy również wziąć pod uwagę stratę czasu i pieniędzy na dojazdy, które można przeznaczyć na pracę lub odpoczynek. Praca w warunkach, w których człowiek przebywa z własnej woli podnosi jakość świadczonych usług.

3. Wolność – kocham i rozumiem
Niezależność oraz względna swoboda podejmowania decyzji są również ważnym aspektem pracy zdalnej. Współcześni nomadzi to osoby luźno związane z miejscem pobytu. Są w ciągłym ruchu i doceniają pracę zdalną za wolność wyboru: gdzie oraz kiedy mają pracować. Wszystkie narzędzia zawsze mają przy sobie, czyli dobrze wyćwiczony mózg. Dość znikania na zwolnienia lub zrywania się po cichu z pracy, by zdążyć do przychodni. Praca zdalna wymaga bycia samemu sobie sterem, kapitanem i okrętem. To oznacza nabycie umiejętności zarządzania czasem. Jak również wzięcia odpowiedzialności za podejmowane działania, czyli dylematy związane z wolnością wyboru.

MINUSY

1. Ucieczka od wolności
Posiadanie pracy, jak dowiedziono naukowo, chroni ludzi przed depresją. Warto w tym miejscu wprowadzić rozróżnienie między zatrudnieniem i pracą per se. Niektóre typy osobowości – pracując, nie potrafią same sobie wyznaczać celów. Pozostawieni sami sobie pracownicy, stają się bezradni. Nie radzą sobie z zarządzaniem czasem i spędzają czas na rozrywce online. Osoby takie są bardziej produktywne mając trwały punkt odniesienia, czyli stale obecnego szefa.

2. Człowiek wśród ludzi
Potrzeba przebywania wśród ludzi wynika z natury człowieka, który jest istotą społeczną. Erving Goffman w wydanej w połowie XX wieku książce dowodził, że człowiek stwarza siebie performując przed innymi swoją społeczną rolę. Psycholog społeczny dowodzi, że ludzie robią to w zupełnie naturalny sposób. W związku z tym osoby, które potrzebują na co dzień kontaktów bezpośrednich z innymi współpracownikami, pracę zdalną mogą odczuć boleśnie. Dla introwertyków zakładanie masek społecznych może być męczące. Jednak towarzyskim ludziom trudno normalnie funkcjonować bez tych odnośników.

3. Moja walka
Istotnymi czynnikami wpływającymi na komfort pracy są również indywidualne predyspozycje do koncentracji oraz to jak postrzegają nas inni. Jeśli praca zdalna odbywa się w domu (a nie na przykład w kawiarni), niektórzy mogą ulec pokusie wykonywania domowych obowiązków zamiast pracy. Pomocnymi w przezwyciężaniu natręctwa ścierania kurzy, mogą okazać się rytuały związane z samą pracą. Uporządkować myśli pomogą: wydzielenie przestrzeni służbowej, rytuał posiłków i higieny osobistej. Domownicy mogą być niemałą przeszkodą do osiągnięcia stanu zawodowej nirwany. Nieoswojeni z telepracą, mogą oczekiwać od pracownika w godzinach służbowych angażowania się w działania związane z domem, jak: remonty, umawianie gości na lunche i pogaduchy. W takich sytuacjach warto poświęcić czas na dłuższą rozmowę. Wyjaśnić szczegółowo dlaczego właściwie spędzamy tyle czasu przed komputerem.

Przyszłość rynku pracy w usługach należy zdecydowanie do pracy zdalnej. Jest ona korzystniejsza zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Temu pierwszemu umożliwia wolność podejmowania decyzji i zarządzania swoim czasem. Dla przedsiębiorcy jest natomiast sposobem na redukcję kosztów oraz podniesienie efektywności pracowników. Środowisko współczesnych nomadów ma przed sobą doskonałe warunki do rozwoju. A my czekamy z nadzieją, że brytyjska nagroda dla Tokarczuk dziś, to preludium do literackiego Nobla w przyszłości.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Pozostałe artykuły

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023

Startuje nowa kampania edukacyjna Fundacji Enea

Redakcja25 sierpnia 2023

W trosce o Polaków Grupa Enea dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Marcin Syguda21 sierpnia 2023