Kotynia zostaje. Większość rady też – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Kotynia zostaje. Większość rady też

Mieszkańcy ponownie zaufali Krystianowi Kotyni.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Kotynia zostaje. Większość rady też

WYBORY. W Krzepicach starcie kandydatów na burmistrza było zarazem konfrontacją dwóch walczących o prymat partii: PSL i PiS. Natomiast w radzie miejskiej swą siłę pokazał ponownie lokalny komitet straży pożarnej

PiS, które wystawiło kandydaturę Bogdana Napieraja, przegrało w Krzepicach z PSL, którego kandydatem był dotychczasowy burmistrz Krystian Kotynia. Dla Napieraja nie był to pierwszy start w wyborach na burmistrza, choć ten akurat – pomimo przegranej z Kotynią – można uznać za całkiem udany. Kandydat PiS-u dostał niemal 36% głosów, zwycięski Kotynia – 64%. Przewaga wybranego duża – ale nie aż tak wielka, jak w kilku innych gminach w naszym powiecie

Pochwały nie pomogły
W ostatnich dniach przed wyborami mieliśmy z Krzepic niepokojący sygnał o czymś w rodzaju zawoalowanej kampanii wyborczej uprawianej z ambony. Jak poinformowała nas czytelniczka, która mocno zbulwersowana tym faktem zadzwoniła do redakcji, podczas mszy padły podziękowania za pomoc w otrzymaniu dotacji na remont kościoła. Padły one w kierunku jednego z kandydatów, gdy jednocześnie nie wspomniano przy tym, że wkład i pomoc w zakresie projektów, pozwoleń i uzgodnień dla takiej inwestycji okazał parafii krzepicki magistrat. A głową tego magistratu był w tym czasie drugi z kandydatów.
Potwierdziliśmy informację naszej czytelniczki w kilku niezależnych źródłach – choć nie zdążyliśmy opublikować artykułu na ten temat jeszcze przed wyborami.

Strażacka siła
W kończącej się kadencji krzepicką radą „trzęśli” radni wybrani z listy lokalnego komitetu wyborczego OSP Krzepice. Kluczowi spośród nich ubiegali się o ponowny wybór – i ponownie zyskali poparcie mieszkańców. Rozegrało się przy tym także kilka ciekawych pojedynków.
Miejsce w radzie obronili reprezentujący KW OSP w Krzepicach: Tomasz Rakowski, Rafał Balcerzak (82,03% głosów – drugi najlepszy wynik w całym powiecie), Roman Kudelski, Mateusz Kluba, Grzegorz Mońka, Marian Rutkowski i Mariusz Trawiński. Z tej listy nowy w radzie będzie Mariusz Droś. Osiem miejsc w radzie to większość dająca władzę. Przedstawiciele strażackiego komitetu pokazali też wyniki całkiem spektakularne. Balcerzak w swoim okręgu pokonał wystawionego przez PiS Romualda Cieślę. Mariusz Droś, choć nowy w lokalnej polityce, pokonał wyraźnie kontrkandydatów z PiS i PSL.
W bezpośrednich starciach kandydaci PiS-u wypadli gorzej niż konkurenci z PSL-u. W okręgu nr 8 Czesława Dudek (PSL), dotychczasowa radna, bezapelacyjnie rozbiła Marka Kajkowskiego (PiS) stosunkiem 74,5 do 25,5 procenta głosów. Z podobną przewagą nad kandydatką PiS wygrała w Dankowicach reprezentująca PSL dotychczasowa radna Bożena Kozak. Ponad połowę głosów i obronę mandatu radnej uzyskała też z listy PSL Alicja Chęcińska. Kandydaci PSL pobili też konkurentów z PiS w dwóch okręgach, gdzie nie startowali dotychczasowi radni. Mandaty uzyskali tam Ryszard Wolak i Marlena Brodziak. PSL ma więc łącznie w radzie 5 przedstawicieli.
PiS zdobył w krzepickiej radzie jedno miejsce. W Zajączkach Drugich obronił je Damian Pilarz. Natomiast ponownego wyboru nie doczekał się Wojciech Droś z Zajączek Pierwszych. I on, i kandydatka PSL-u ponieśli tu porażkę ze startującą do rady sołtyską, Barbarą Pilarz (Unia Samorządowa Powiatu Kłobuckiego), która zgarnęła 49,5% głosów. Warto przy okazji odnotować, że Droś, obok Kajkowskiego, działa we wspomnianym stowarzyszeniu Semper Veritas. Ani jeden z panów nie uzyskał mandatu – w przyszłej radzie pozostanie im więc ewentualnie zabieranie głosu z miejsc dla widowni.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

K - Dzieci zwiedziły Ojcowski Park Narodowy 1

Dzieci zwiedziły Ojcowski Park Narodowy

Jarosław Jędrysiak13 sierpnia 2019
dołożyli na remont

Dołożyli na remont GOK-u

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2019
pedzel

Remont GOK-u droższy niż zakładano

Ewa Chojnacka24 lipca 2019
K - Łowili na Łezce 1A

Łowili na Łezce

Ewa Chojnacka24 lipca 2019
zna

Adrian zna losy polskich bohaterów

Stanisław Wrzesiński30 czerwca 2019
z

Artur Pląskowski piłkarzem II-ligowego beniaminka

Stanisław Wrzesiński30 czerwca 2019