Kotynia zostaje. Większość rady też – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Kotynia zostaje. Większość rady też

Mieszkańcy ponownie zaufali Krystianowi Kotyni.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Kotynia zostaje. Większość rady też

WYBORY. W Krzepicach starcie kandydatów na burmistrza było zarazem konfrontacją dwóch walczących o prymat partii: PSL i PiS. Natomiast w radzie miejskiej swą siłę pokazał ponownie lokalny komitet straży pożarnej

PiS, które wystawiło kandydaturę Bogdana Napieraja, przegrało w Krzepicach z PSL, którego kandydatem był dotychczasowy burmistrz Krystian Kotynia. Dla Napieraja nie był to pierwszy start w wyborach na burmistrza, choć ten akurat – pomimo przegranej z Kotynią – można uznać za całkiem udany. Kandydat PiS-u dostał niemal 36% głosów, zwycięski Kotynia – 64%. Przewaga wybranego duża – ale nie aż tak wielka, jak w kilku innych gminach w naszym powiecie

Pochwały nie pomogły
W ostatnich dniach przed wyborami mieliśmy z Krzepic niepokojący sygnał o czymś w rodzaju zawoalowanej kampanii wyborczej uprawianej z ambony. Jak poinformowała nas czytelniczka, która mocno zbulwersowana tym faktem zadzwoniła do redakcji, podczas mszy padły podziękowania za pomoc w otrzymaniu dotacji na remont kościoła. Padły one w kierunku jednego z kandydatów, gdy jednocześnie nie wspomniano przy tym, że wkład i pomoc w zakresie projektów, pozwoleń i uzgodnień dla takiej inwestycji okazał parafii krzepicki magistrat. A głową tego magistratu był w tym czasie drugi z kandydatów.
Potwierdziliśmy informację naszej czytelniczki w kilku niezależnych źródłach – choć nie zdążyliśmy opublikować artykułu na ten temat jeszcze przed wyborami.

Strażacka siła
W kończącej się kadencji krzepicką radą „trzęśli” radni wybrani z listy lokalnego komitetu wyborczego OSP Krzepice. Kluczowi spośród nich ubiegali się o ponowny wybór – i ponownie zyskali poparcie mieszkańców. Rozegrało się przy tym także kilka ciekawych pojedynków.
Miejsce w radzie obronili reprezentujący KW OSP w Krzepicach: Tomasz Rakowski, Rafał Balcerzak (82,03% głosów – drugi najlepszy wynik w całym powiecie), Roman Kudelski, Mateusz Kluba, Grzegorz Mońka, Marian Rutkowski i Mariusz Trawiński. Z tej listy nowy w radzie będzie Mariusz Droś. Osiem miejsc w radzie to większość dająca władzę. Przedstawiciele strażackiego komitetu pokazali też wyniki całkiem spektakularne. Balcerzak w swoim okręgu pokonał wystawionego przez PiS Romualda Cieślę. Mariusz Droś, choć nowy w lokalnej polityce, pokonał wyraźnie kontrkandydatów z PiS i PSL.
W bezpośrednich starciach kandydaci PiS-u wypadli gorzej niż konkurenci z PSL-u. W okręgu nr 8 Czesława Dudek (PSL), dotychczasowa radna, bezapelacyjnie rozbiła Marka Kajkowskiego (PiS) stosunkiem 74,5 do 25,5 procenta głosów. Z podobną przewagą nad kandydatką PiS wygrała w Dankowicach reprezentująca PSL dotychczasowa radna Bożena Kozak. Ponad połowę głosów i obronę mandatu radnej uzyskała też z listy PSL Alicja Chęcińska. Kandydaci PSL pobili też konkurentów z PiS w dwóch okręgach, gdzie nie startowali dotychczasowi radni. Mandaty uzyskali tam Ryszard Wolak i Marlena Brodziak. PSL ma więc łącznie w radzie 5 przedstawicieli.
PiS zdobył w krzepickiej radzie jedno miejsce. W Zajączkach Drugich obronił je Damian Pilarz. Natomiast ponownego wyboru nie doczekał się Wojciech Droś z Zajączek Pierwszych. I on, i kandydatka PSL-u ponieśli tu porażkę ze startującą do rady sołtyską, Barbarą Pilarz (Unia Samorządowa Powiatu Kłobuckiego), która zgarnęła 49,5% głosów. Warto przy okazji odnotować, że Droś, obok Kajkowskiego, działa we wspomnianym stowarzyszeniu Semper Veritas. Ani jeden z panów nie uzyskał mandatu – w przyszłej radzie pozostanie im więc ewentualnie zabieranie głosu z miejsc dla widowni.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

bartel

Panie we własnym gronie

Jarosław Jędrysiak18 marca 2019
yyy

Nowe życie kolorowych skrawków

Jarosław Jędrysiak10 marca 2019
fg

Kompletują radę seniorów

Jarosław Jędrysiak9 marca 2019
rteg

Stacja działa, ale filtry są zapchane

Jarosław Jędrysiak2 marca 2019
alkomat

Zamknął skalę alkomatu

Jarosław Jędrysiak25 lutego 2019
7u6

Spotkanie Wschodu z Zachodem

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2019