Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce

Pokaz walk i technik interwencyjnych zaprezentowała młodzież z klasy mundurowej z kłobuckiej Jedynki.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce

SPORT. Po co komu judo? To wyjaśniał w Kłobucku Przemy- sław Matyjaszek, polski olimpijczyk i wicemistrz Europy w judo. Okazuje się, że kto opanuje choć podstawy tej dyscypliny, prawdopodobnie nigdy nie połamie się podczas upadku na śliskim chodniku. A i w sytuacji zagrożenia sobie poradzi

Nie tylko chęć praktycznego zdobycia przydatnych w życiu codziennym umiejętności, które poznaje się podczas każdego treningu judo, może skłaniać do uprawiania tej dyscypliny od najmłodszych lat. Przede wszystkim jest to też atrakcyjna i niebanalna forma zajęć ruchowych, co w przypadku dzieci – dziś nie biegających za piłką, ale przywiązanych do tabletów – jest świetną okazją do tego, aby młody człowiek zachował zdrowie, sprawność i kondycję. Wielu rodziców to rozumie, stąd i zainteresowanie posyłaniem dzieci na treningi sportowe, w tym i na sporty walki. Judo na pewno ma i tę atrakcyjną cechę, że dla celów treningowych pozbawione jest wszelkich elementów technicznych, które mogłyby być niebezpieczne i grozić poważnymi kontuzjami. Zainteresowanie jest więc duże. I pozwoliło ono właśnie na to, by w Kłobucku uruchomić sekcję judo. Od 17 października działa w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłobucku przy Uczniowskim Klubie Sportowym Orient Kłobuck.

Klub – a personalnie jego prezes Sławomir Jaskuła – ma tu kluczowe zasługi dla powstania nowej sekcji. W poprzednią środę Jaskuła wraz z burmistrzem Jerzym Zakrzewskim, a w obecności przewodniczącej rady Danuty Gosławskiej i dyrektora OSiR-u Jacka Krakowiana, dokonali uroczystego otwarcia sekcji. Część oficjalna była tu odpowiednio zwięzła i treściwa, by jak najwięcej uwagi poświęcić części sportowej.

W ramach pokazów sportowych zaprezentowała się najpierw grupa uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku. Młodzież zademonstrowała m.in. techniki interwencyjne, jak np. uwalnianie się z chwytów, oraz walki w formule grapplingu i MMA z elementaKłobuck Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce mi judo. W pokazie młodzież wspierał trener Michał Kalke. Potem prezentowano najważniejsze tego dnia judo. Tu było trochę gimnastyki w wykonaniu Mateusza Jaskuły i nieco rozgrzewki w wykonaniu maluchów. Głównym daniem był na pewno pokaz w wykonaniu Przemysława Matyjaszka (VI Dan) – dwukrotnego olimpijczyka, zawodnika najlepszego klubu judo w Polsce, Czarnych Bytom, srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw Europy, 5. zawodnika mistrzostw świata – oraz Grzegorza Słabiaka (I dan), również zawodnika Czarnych Bytom, obecnego trenera sekcji judo w klubie Orient.

– Myślę, że otwarcie sekcji judo w naszym mieście to kolejny krok w kierunku poszerzenia oferty sportowej dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Chcemy, aby nasz klub miał szeroką ofertę, jeśli chodzi o sporty walki. W planach mamy jeszcze kolejne dyscypliny – zapowiada Sławomir Jaskuła. – Czemu właśnie judo? Jako uczeń trenujący już taekwonddo spotkałem dwukrotnego złotego medalistę igrzysk olimpijskich, Waldemara Legienia. Autograf mam do dziś, choć o zmianie dyscypliny nie było już mowy, a trenowaniem judo zajął się dopiero mój syn. Judo uprawiano już w Kłobucku na przełomie lat 70. i 80. Były nawet rozgrywane zawody. Teraz, otwierając sekcję judo, zaczynamy przywracać tę dyscyplinę naszemu miastu – dodaje prezes. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

4

Muszą jeździć w kółko

Jarosław Jędrysiak17 stycznia 2019
magdalena

Magdalena Kasprzak odeszła z urzędu

Ewa Chojnacka15 stycznia 2019
budzet

Co w budżecie na 2019?

Jarosław Jędrysiak15 stycznia 2019
sukcesy

Sukcesy pingpongistów OSiR-u Kłobuck

Stanisław Wrzesiński14 stycznia 2019
park

Park przemysłowy coraz bliżej

Jarosław Jędrysiak14 stycznia 2019
ania

Spotkanie z bajkami Ani Sokół

Jarosław Jędrysiak13 stycznia 2019