Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce

Pokaz walk i technik interwencyjnych zaprezentowała młodzież z klasy mundurowej z kłobuckiej Jedynki.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce

SPORT. Po co komu judo? To wyjaśniał w Kłobucku Przemy- sław Matyjaszek, polski olimpijczyk i wicemistrz Europy w judo. Okazuje się, że kto opanuje choć podstawy tej dyscypliny, prawdopodobnie nigdy nie połamie się podczas upadku na śliskim chodniku. A i w sytuacji zagrożenia sobie poradzi

Nie tylko chęć praktycznego zdobycia przydatnych w życiu codziennym umiejętności, które poznaje się podczas każdego treningu judo, może skłaniać do uprawiania tej dyscypliny od najmłodszych lat. Przede wszystkim jest to też atrakcyjna i niebanalna forma zajęć ruchowych, co w przypadku dzieci – dziś nie biegających za piłką, ale przywiązanych do tabletów – jest świetną okazją do tego, aby młody człowiek zachował zdrowie, sprawność i kondycję. Wielu rodziców to rozumie, stąd i zainteresowanie posyłaniem dzieci na treningi sportowe, w tym i na sporty walki. Judo na pewno ma i tę atrakcyjną cechę, że dla celów treningowych pozbawione jest wszelkich elementów technicznych, które mogłyby być niebezpieczne i grozić poważnymi kontuzjami. Zainteresowanie jest więc duże. I pozwoliło ono właśnie na to, by w Kłobucku uruchomić sekcję judo. Od 17 października działa w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłobucku przy Uczniowskim Klubie Sportowym Orient Kłobuck.

Klub – a personalnie jego prezes Sławomir Jaskuła – ma tu kluczowe zasługi dla powstania nowej sekcji. W poprzednią środę Jaskuła wraz z burmistrzem Jerzym Zakrzewskim, a w obecności przewodniczącej rady Danuty Gosławskiej i dyrektora OSiR-u Jacka Krakowiana, dokonali uroczystego otwarcia sekcji. Część oficjalna była tu odpowiednio zwięzła i treściwa, by jak najwięcej uwagi poświęcić części sportowej.

W ramach pokazów sportowych zaprezentowała się najpierw grupa uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku. Młodzież zademonstrowała m.in. techniki interwencyjne, jak np. uwalnianie się z chwytów, oraz walki w formule grapplingu i MMA z elementaKłobuck Otwarli sekcję judo w kłobuckiej Trójce mi judo. W pokazie młodzież wspierał trener Michał Kalke. Potem prezentowano najważniejsze tego dnia judo. Tu było trochę gimnastyki w wykonaniu Mateusza Jaskuły i nieco rozgrzewki w wykonaniu maluchów. Głównym daniem był na pewno pokaz w wykonaniu Przemysława Matyjaszka (VI Dan) – dwukrotnego olimpijczyka, zawodnika najlepszego klubu judo w Polsce, Czarnych Bytom, srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw Europy, 5. zawodnika mistrzostw świata – oraz Grzegorza Słabiaka (I dan), również zawodnika Czarnych Bytom, obecnego trenera sekcji judo w klubie Orient.

– Myślę, że otwarcie sekcji judo w naszym mieście to kolejny krok w kierunku poszerzenia oferty sportowej dla naszych dzieci i naszej młodzieży. Chcemy, aby nasz klub miał szeroką ofertę, jeśli chodzi o sporty walki. W planach mamy jeszcze kolejne dyscypliny – zapowiada Sławomir Jaskuła. – Czemu właśnie judo? Jako uczeń trenujący już taekwonddo spotkałem dwukrotnego złotego medalistę igrzysk olimpijskich, Waldemara Legienia. Autograf mam do dziś, choć o zmianie dyscypliny nie było już mowy, a trenowaniem judo zajął się dopiero mój syn. Judo uprawiano już w Kłobucku na przełomie lat 70. i 80. Były nawet rozgrywane zawody. Teraz, otwierając sekcję judo, zaczynamy przywracać tę dyscyplinę naszemu miastu – dodaje prezes. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

sda

Obwodnica trafi do planów?

Jarosław Jędrysiak10 lipca 2019
frd

Obcokrajowcy odwiedzili kłobuckich uczniów

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
zakrzewski

Będzie nowa linia wysokiego napięcia

Stanisław Wrzesiński30 czerwca 2019
bedzienowy

Będzie nowy market koło osiedla?

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019
dni kck

Dni Kłobucka przyciągnęły tłumy!

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019
aaa

No i wakacje

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2019