Urszula Bujak pokona Bogdana Praskiego? – Gazeta Kłobucka
Panki

Urszula Bujak pokona Bogdana Praskiego?

W Pankach polityczna gorączka wyborcza potrwa jeszcze do 4 listopada. Wójt Praski straci stołek? JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Urszula Bujak pokona Bogdana Praskiego?

WYBORY. Bardzo niewiele za- brakło, aby wybory wójta w gminie Panki rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. I to wcale nie na korzyść Bogdana Praskiego, a jego konkurentki – Urszuli Bujak

W Pankach polityczna gorączka wyborcza potrwa jeszcze do 4 listopada. Na polu boju pozostało dwoje z trojga kandydatów na wójta. Pierwszą turę zdecydowanie wygrała tu Urszula Bujak. Dotychczasowa przewodnicząca rady gminy uzyskała aż 49,3% głosów. Wójt Bogdan Praski – 31,9%, czyli znacząco mniej. Wyniki procentowe przemawiają tu jednak nie aż tak wyraziście, jak realna liczba głosów. Bujak dostała ich 1125, Praski 728. Trzeci w wyborczym wyścigu Krzysztof Antończak miał 429 głosów (18,8%). Gdyby Bujak dostała głosy tylko 17 wyborców, którzy poparli Antończaka (lub Praskiego) – wybory byłyby już rozstrzygnięte w pierwszej turze i to ona byłaby nowym wójtem Panek.

Daleko czy blisko do rozstrzygnięcia?
Te ledwie 17 głosów to zarazem wskazówka, jak blisko jest Bujak od zwycięstwa w drugiej turze – jak niewiele więcej głosów poparcia jej trzeba. Bujak i Antończak deklarowali, że głos na każdego z nich to zarazem głos przeciw Praskiemu. Wśród wyborców Antończaka jest więc zapewne więcej takich, którzy teraz, w drugiej turze, poprą Bujak. Wydaje się, że kluczowe znaczenie będzie mieć frekwencja w drugiej turze. W niedzielę zagłosowało 2282 osób. Do urn nie poszło 1853. Ilu wśród tych pozostałych jest wyborców Praskiego, a ilu Bujak – i czy zdecydują się jednak głosować w drugiej turze?
Zmierzamy do wniosku, że choć te ledwie 17 głosów do wygranej może się wydawać odległością niewielką, w drugiej turze może się jeszcze sporo wydarzyć. Weźmy pod uwagę, że zwolennicy Bujak mogą poczuć się uspokojeni: ich kandydatka ma w pierwszej turze tak duże poparcie, że stanowisko wójta ma już prawie w kieszeni. Ilu z nich, wyciągając takie wnioski, odpuści sobie głosowanie w drugiej turze? Z drugiej strony mamy zwolenników Praskiego. Dotychczasowy wójt dość sprawnie i konsekwentnie przekonywał, że cieszy się zaufaniem wyborców, a działania konkurencji – to głównie niemająca szerszego poparcia walka o władzę. W końcu w referendum go nie odwołano, bo ci, co go popierali, nie poszli głosować. Możliwe jest, że ci sami nie poszli głosować także teraz, w pierwszej turze. A skoro zobaczyli, że ich kandydat, Praski, jest jednak w opałach – to pójdą i zagłosują teraz. Czy zaniechanie udziału w drugiej turze przez zwolenników Bujak i „obudzenie się” zwolenników Praskiego może mieć wpływ na wynik głosowania 4 listopada? Naszym zdaniem – może. Czy przesądzający – to już inna sprawa.

Rada prawie całkiem nowa
Jak pisaliśmy ostatnio, większość radnych tej kadencji nie zdecydowała się ponownie kandydować. Do tego nie każdy, kto się o ponowny wybór ubiegał, zyskał poparcie wyborców. W efekcie jest aż 11 nowych radnych. I gminą Panki pokierują wkrótce głównie całkiem nowi ludzie. Kto?
Zwycięzcą wyborów do rady gminy jest komitet Razem dla Gminy Panki. Ośmioro radnych – to większość, która pozwoli podejmować decyzje nawet bez oglądania się na inne komitety. Wśród wybranych – i nowi, i dotychczasowi radni. Ponownie mandat wywalczyli z tego komitetu Ewa Mirek, Krzysztof Brzęczek, a nowymi radnymi są Włodzimierz Miłkowski, Katarzyna Gierak, Krzysztof Sroka, Grzegorz Banasiak, Cezary Duda i Daniel Żerdziński. Pięć mandatów zdobył PSL. Miejsce w radzie obroniła tu Bożena Skwara, a dołączą do niej nowo wybrani: Damian Wieczorek, Agnieszka Gmyrek-Wąsińska, Fryderyk Burzyk i Monika Korzonek. Z listy koalicji samorządowej wszedł wracający po przerwie do rady Maciej Furmanek. A startujący z własnej Andrzej Blukacz obronił mandat.
Wyniki wskazują, że mieszkańcy chcą zmian w gminie. Co więcej, wyniki te pozwalają przyjąć, że zmiany te na pewno nastąpią. Oby spełniły oczekiwania mieszkańców.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Panki

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Panki

dziury

Łatali dziury zimą. Za wcześnie?

Jarosław Jędrysiak13 marca 2019
yt

Są już 50 i 60 lat po ślubie

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
6yh

„Drapiemy sobie auta”

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2019
kubat

Kubat sekretarzem

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
duda

Pomoc wobec tzw. wykluczenia prawnego

Jarosław Jędrysiak16 lutego 2019
iuo

Doświadczenie wygrało z młodością

Stanisław Wrzesiński9 lutego 2019