„Starzy” wójtowie triumfują – Gazeta Kłobucka
Lipie, Miedźno, Opatów, Przystajń

„Starzy” wójtowie triumfują

Bożena Wieloch, Piotr Derejczyk, Bogdan Sośniak i Henryk Mach pokierują swoimi gminami przez kolejne 5 lat.
ARCH.
„Starzy” wójtowie triumfują

WYBORY. Bożena Wieloch, Piotr Derejczyk, Bogdan Sośniak i Henryk Mach pokierują swoimi gminami przez kolejne 5 lat. Jakie będą mieć wsparcie w radach?

W czterech gminach wiejskich nie będzie zmiany na stanowisku wójta. Nieco zmian będzie natomiast w składzie rad gmin. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Lipie
Potwierdziło się to, co wielu sugerowało w prywatnych rozmowach: Bożena Wieloch (PSL) obroniła swoje stanowisko i została wybrana na kolejną, trzecią już kadencję. Poparcie, jakie uzyskała – 65,8% – jest nawet o ponad 5 punktów procentowych wyższe niż 4 lata temu, można więc uznać, że większość mieszkańców jest zadowolona z kierunku, w którym rozwija się gmina, i dlatego zdecydowała się pozwolić Bożenie Wieloch na dalsze kierowanie samorządem. Konkurenci uzyskali znacznie mniejsze poparcie: Bogusława Miłkowska 24,4%, Mirosław Klimaszewski 12,7%. Co ciekawe, ci dwoje kandydatów na wójta startowali też do rady gminy. Klimaszewski (Kukiz’15) wójtem nie został, ale obronił swe miejsce w radzie gminy. Miłkowska (z listy PiS) przegrała także w wyborach na radną – pokonał ją Janusz Mączka (z PSL, a więc komitetu wystawiającego do wyborów Bożenę Wieloch).
W radzie gminy mocny był tu PSL – i po wyborach nadal dominuje. Z jego list radnymi zostali: Ewa Kuc, Zbigniew Kilan (nowy radny), Jacek Majchrzak, Alicja Podgórska, Zbigniew Bystrzykowski, Izabela Konc, Piotr Woźniak, Maria Gworys, Mariusz Widera i wspomniany Janusz Mączka. To daje partii 10 miejsc w 15-osobowej radzie gminy. Dwóch radnych będzie mieć PiS. To Andrzej Kilan i Ryszard Kotala. Obaj to nowi radni – Kotala w kończącej się kadencji jest sołtysem. Dwie osoby wprowadził do samorządu także Kukiz’15. Mandat obronił wspominany Klimaszewski, a dołączył do niego wybrany w Zimnowodzie Dawid Pawelec (nowy radny). Jedno miejsce w radzie z własnego komitetu wywalczył Krzysztof Szczepaniak, również nowy w składzie samorządu. Podsumowując – w radzie będzie 5 nowych osób, a 10 wybrano do niej ponownie.
Z ciekawostek wspomnijmy, że walkę o mandat radnego wyraźnie przegrali z Majchrzakiem m.in. były wójt Lipia Stanisław Sieja (SLD Lewica Razem) i była dyrektor szkoły Anna Wojtyra (PiS). Z grona PSL-owskich radnych w Dankowie nie obronił się Stanisław Kołodziej, w Zimnowodzie Teresa Podruczna, a w okręgu z Natolinem – Jacek Jeziorski.

Miedźno
Piotr Derejczyk miał jednego kontrkandydata – Andrzeja Różańskiego. Różański startował na wójta 4 lata temu i miał nikłe, niespełna 18-procentowe poparcie. Tym razem poradził sobie znacznie lepiej, uzyskując 42,1% głosów. Derejczyk wygrał z wynikiem 57,9% głosów. To o punkt procentowy więcej niż 4 lata temu. Przy czym wtedy kontrkandydatem był dla niego urzędujący wójt Szczypiór, a teraz mniej powszechnie w gminie rozpoznawalny Różański, notabene mieszkaniec Kłobucka. W naszej ocenie nieoszałamiająca przewaga Derejczyka to mały sygnał ostrzegawczy. Spodziewamy się przy tym, że wójt, który obronił swoje stanowisko, wyciągnie z tego odpowiednie wnioski.
W radzie gminy dotąd dominowali radni wspierający Derejczyka, choć bezpośrednio po wyborach w 2014 roku jego komitet, Dobro Wspólne, miał ich tylko 5. Po niedzielnych wyborach Dobro Wspólne ma 7 radnych: Zdzisława Bębna, Mirosława Zielonkę, Czesława Trzepizura i 4 nowych – Piotra Wawrzyniaka, Małgorzatę Grzyb, Małgorzatę Szymonik i Ewelinę Stobiecką. Również 7 radnych ma jednak PSL. To Zbigniew Graj, Konrad Puchała i nowi – Agnieszka Szczypiór, Anna Chudaszek, Waldemar Wosiński, Zbigniew Ciesielski i Elżbieta Makles. Z własnego komitetu radną została Dorota Miśkiewicz. Czy wobec równowagi sił teraz rozpocznie się przekonywanie radnych do wsparcia klubu wójta niezależnie od tego, z jakiej listy startowali? Zobaczymy. Mimo niezłego wyniku Dobro Wspólne poniosło kilka znacznych porażek. Z konkurentami przegrali jego dotychczasowi radni: Dariusz Modliński, Mirosław Zawada, Jan Paliwoda i wiceprzewodnicząca Barbara Piątek, a przede wszystkim dotychczasowy przewodniczący, Leszek Idasz, który w bezpośrednim starciu uległ koledze z rady, Zbigniewowi Grajowi (PSL). Wyborcy co prawda poparli więc całkiem mocno komitet wójta Derejczyka, ale sporej części jego dotychczasowych radnych powiedzieli zdecydowane „nie”. To na pewno drugi punkt do przemyśleń wybranego ponownie szefa gminy Miedźno. Generalnie wyborcy mocno przewietrzyli radę. Kto inny zostanie teraz jej przewodniczącym. Jest też aż 10 nowych radnych, a tylko 5 obroniło swoje miejsca.

Opatów
Bogdan Sośniak ma w swojej gminie stałe i wysokie poparcie od lat. W niedzielę wygrał ponownie z 60,2% głosów. Daleko w tyle pozostali konkurenci: Witold Łacny (PSL) z 25,8% głosów i Artur Konieczny z 13,9% poparcia. Warto tu dodać, że po tym, jak z kierowania Wręczycą zrezygnował najbardziej „długowieczny” wójt w Polsce, Henryk Krawczyk, a w Popowie kandydować nie mógł z powodów prawnych Bolesław Świtała, to Bogdan Sośniak, wójt Opatowa, jest dziś głową gminy o najdłuższym w naszym powiecie stażu. W czasie kadencji, którą teraz rozpocznie, będzie świętował 30-lecie wójtowania.
W wyborach do rady wójt „pociągnął” za sobą kandydatów z własnego komitetu. Z jego listy uzyskali mandat radnego: Artur Bednarek, Robert Pośpiech, Jan Ślusarczyk, Dariusz Zając, Grzegorz Idasz, Tomasz Kotowicz, Stanisław Grzyb i Andrzej Zalski. PSL będzie mieć 6 radnych: Ksenię Srokę, Henryka Sendala, Przemysława Sławutę, Mirosława Szewczuka, Szczepana Brzęczka i Józefa Chyrę. Z własnego komitetu radnym został Paweł Sośniak. W składzie rady jest 6 osób nowych, 9 radnych zostało wybranych ponownie. Pewne jest, że rada gminy będzie miała nowego przewodniczącego.

Przystajń
Wybory wójta były w Przystajni w zasadzie przesądzone z góry. Henryk Mach nie miał kontrkandydatów, a w takich okolicznościach trzeba naprawdę poważnego powodu, by większość mieszkańców zdecydowała się zagłosować na „nie”. Głosów na „tak” Mach uzyskał 87,8%. W wyborach do rady zdecydowane zwycięstwo odniosła Koalicja Samorządowa. Ugrupowanie będzie mieć 10 radnych. To Jacek Pilarz, Janusz Leśniak, Robert Bastrzyk, Zbigniew Kmieć, Henryka Kapuścik, Józef Chrzęstek oraz nowi – Marcin Tomziński, Jadwiga Górnik, Paweł Piśniak i Aleksandra Kierat. PSL zdobył 4 mandaty. Obejmą je: Remigiusz Wręczycki, Edward Chamela, Zbigniew Marczak i nowy w radzie Marian Drynda. O pechu może mówić Jan Sas, który uzyskał dokładnie tyle samo głosów (47) co Paweł Piśniak, który uzyskał mandat. W takich przypadkach o przyznaniu mandatu decyduje losowanie. Do składu rady powróci też po 4 latach przerwy startujący z własnego komitetu Marek Zabawa. Reasumując – choć w Przystani 6 radnych to osoby ostatnio niezasiadające w radzie, to rozkład sił politycznych został zachowany i żadnej rewolucji raczej tu nie będzie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lipie, Miedźno, Opatów, Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lipie, Miedźno, Opatów, Przystajń