PiS z sejmikowymi ambicjami – Gazeta Kłobucka
Wokół nas

PiS z sejmikowymi ambicjami

Przedstawiciele PiS wyrażają nadzieję na przekonanie do swojego programu radnych z innych ugrupowań, które mają przedstawicieli w nowym sejmiku.
PiS z sejmikowymi ambicjami

POLITYKA. Choć Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do naszego sejmiku wojewódzkiego, to nie ma dość mandatów, by rządzić samodzielnie. Ma jednak nadzieję na koalicję

Jak donosi PAP, przedstawiciele PiS wyrażają nadzieję na przekonanie do swojego programu radnych z innych ugrupowań, które mają przedstawicieli w nowym sejmiku. Pozyskanie tego rodzaju poparcia – choćby tylko jeszcze jednej osoby – pozwoliłoby ugrupowaniu na przejęcie sterów samorządu wojewódzkiego i obsadzenie jego zarządu. Alternatywą jest tu wspólna koalicja KO, PSL i SLD – które razem też mają minimum 23 mandaty, co daje większość.

– Są prowadzone rozmowy, starania. Myślę, że przekonamy do naszego programu radnych i wtedy utworzymy zarząd samorządu w województwie śląskim – mówił na antenie Polskiego Radia Katowice poseł Wojciech Szarama z naszego regionalnego PiS.

Co innego dotychczasowy marszałek Wojciech Saługa, który jest przekonany, że władzę w regionie zachowa koalicja mająca w składzie jego partię. Saługa jest, przypomnijmy, liderem śląskiej Platformy Obywatelskiej. Nie dziwi interpretowanie wspomnianego „przekonywania” innych radnych do programu PiS jako prób „kupowania” ich przez zwycięskie, ale niemające większości ugrupowanie. Szarama na wspomnianej antenie stwierdził z kolei, że nie prowadzi się żadnych targów, ale rozmowy na temat utworzenia zarządu, który będzie skutecznie działał w województwie. I będzie w stanie realizować także rządowy program dla Śląska. Program ten przewiduje przedsięwzięcia o wartości w sumie ponad 50 mld złotych. On ma być też centralnym argumentem służącym przekonaniu do poparcia PiS-u przez innych radnych.

Warto tu przypomnieć, że liderzy ugrupowań opozycyjnych wobec kierującego polityką krajową PiS jasno się wyrazili, że żadnych koalicji ich radnych z PiS w żadnym sejmiku nie będzie. Jeśliby więc miało do tego dojść w Śląskiem, prawdopodobnie skończyłoby się wykluczeniem radnych, którzy dali się do poparcia PiS skłonić, z ich macierzystych partii. Ale już nie ze składu sejmiku. (opr. jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. esponja konjac bodybell

    17 listopada 2018 at 01:15

    Thanks for ѕome other excellent post. The place else could anybody gеt that kіnd οf information in such a
    peffect method of writing? I have a presеntation subsequent week, and I’m aat tһe look for
    such information.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wokół nas

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wokół nas

vbvb

Aby nie zostać niewolnikiem

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2018
yu

Jesień – niebezpieczna pora na drogach

Adam Świerczyński6 listopada 2018
zzz

W piątek Światowy Dzień Reumatyzmu

Ewa Chojnacka8 października 2018
gfd

Ten list z ZUS warto przeczytać

Ewa Chojnacka4 lipca 2018