Osiński wójtem we Wręczycy – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Osiński wójtem we Wręczycy

929 głosów więcej niż kontrkandydatka zdobył w drugiej turze wyborów wójta Tomasz Osiński – i to on pokieruje gminą Wręczyca Wielka przez najbliższe 5 lat.
ARCH.
Osiński wójtem we Wręczycy

WYBORY. 929 głosów więcej niż kontrkandydatka zdobył w drugiej turze wyborów wójta Tomasz Osiński – i to on pokieruje gminą Wręczyca Wielka przez najbliższe 5 lat. Zwraca uwagę, że 4 listopada mieszkańcy gminy wykazali statystycznie nieprzesadne zainteresowanie tym, kto będzie dzierżył stery ich małej ojczyzny i obejmie schedę po wójcie rekordziście Henryku Krawczyku

Zwłaszcza tuż przed drugą turą dało się spotkać opinie, że chociaż oboje kandydaci na wójta gminy Wręczyca to osoby nowe, to jednak wybór Tomasza Osińskiego w nieco większym stopniu może oznaczać „kontynuację”, a wybór Magdaleny Pietrulewicz – „zmianę”. O ile to skojarzenia uzasadnione, przywiązanie mieszkańców gminy do dotychczasowego porządku rzeczy, który przez blisko pół wieku uosabiał tutaj wójt Henryk Krawczyk, okazało się mieć istotne znaczenie – a ogólna ocena „starego” porządku na tyle wysoka, by ostrożnie wybierać nowy kierunek gminy.

Geografia przede wszystkim
Po pierwszej turze analizowaliśmy rozkład głosów w gminie w wyborach wójta, formułując przekonanie, że geografia wyborcza – miejsce pochodzenia kandydatów i ich rozpoznawalność w poszczególnych miejscowościach – może mieć w lokalnej elekcji większe znaczenie niż zawartość merytoryczna ich programów. Wyniki drugiej tury dają szansę, by taką tezę utrzymać. Osiński oczywiście ponownie bezapelacyjnie wygrał w okręgu, z którego startował. W Węglowicach aż 87,84% głosów wrzuconych do urny było oddanych właśnie na niego. Blisko 2/3 głosów nowy wójt zgarnął też w okręgu w Borowem. Nieco tylko mniej – w Kulejach. Można podsumować, że w południowo-zachodniej części gminy wyborcy nie byli zainteresowani Pietrulewicz. Inaczej na północy gminy. Tu Pietrulewicz pokonała Osińskiego w Hutce i w Grodzisku. Przede wszystkim jednak kandydatka ta odniosła prestiżowy sukces we wsi gminnej. We Wręczycy 60,17% głosujących poparło właśnie ją. Jak można było przypuszczać – głosy oddawane w pierwszej turze na innych kandydatów z miejscowości Wręczyca teraz zostały przeniesione głównie na mieszkającą tutaj Pietrulewicz. 21 października ta kandydatka miała tu 412 głosów, a teraz – 855. Kontrkandydat we Wręczycy też zyskał, ale mniej. Osiński wygrał natomiast, choć z niewielką przewagą, w Kalei i w Truskolasach.
Wynik wyborów w całej gminie pokazuje, że walka była tu wyrównana. Tomasz Osiński uzyskał poparcie 57,8% wyborców, Magdalena Pietrulewicz – 42,2%. W liczbie głosów jest to stosunek 3441 do 2512 głosów. Co ciekawe, przewaga Osińskiego nad Pietrulewicz jest bardzo zbliżona do tej z pierwszej tury. Teraz wybrany wójt dostał o 929 głosów więcej, w pierwszej turze pokonał rywalkę 882 głosami. Oboje kandydaci zdołali więc przekonać do siebie część z wyborców głosujących w październiku na ich konkurentów. Osiński zrobił to trochę skuteczniej.

Małe zainteresowanie
Trudno przyjąć inaczej niż ze zdziwieniem stosunkowo niewysoką frekwencję w drugiej turze w gminie Wręczyca Wielka. To fakt, że 41,32% uprawnionych, którzy poszli głosować, to jak na drugą turę nadal nieźle. Ale w końcu we Wręczycy ważył się kierunek rozwoju gminy. Mając podobną decyzję przed sobą – mieszkańcy Popowa poszli do urn w znacznie większej liczbie. A i w Pankach – gminie w tej kadencji na swoje nieszczęście słynnej w całej Polsce – frekwencja w drugiej turze była znacznie wyższa. Jakie są tego przyczyny? Nie podejmujemy się wyjść poza przypuszczenie, że przyzwyczajonym do Henryka Krawczyka mieszkańcom każdy nowy kandydat – czy to Pietrulewicz, czy to Osiński – mógł się wydawać prostu zbyt nieznany, by się na jednego z dwójki móc zdecydować. I w tym celu fatygować do urn. Innymi słowy: niejeden mógł założyć, że skoro już nie Krawczyk, to wszystko jedno, kto będzie wójtem.
Woli pójścia na wybory nie wzbudziła w większości mieszkańców nawet głośna debata po pierwszej turze – a właściwie to nie do końca debata, bo z udziałem tylko jednego kandydata. Choć wydarzenie to mocno elektryzowało osoby zaangażowane w lokalną politykę, nie dość zelektryzowało mieszkańców. Udział w głośno zapowiadanym wydarzeniu mniej niż grubych kilku setek mieszkańców na widowni w gminie tak ludnej, jak Wręczyca Wielka, to nader skromnie. Na docenienie zasługuje wszakże sprytny ruch Aktywnych Gminy Wręczyca, którzy próbowali w ten sposób wziąć na siebie rolę rozgrywających. Niemniej w wynikach podanych przez PKW trudno zauważyć wpływ debaty na rezultat elekcji. Magdalena Pietrulewicz do debaty nie przystąpiła. Pomijając ocenę uzasadnienia tego kroku – brak udziału w debacie jest ryzykowny i może oznaczać utratę wielu głosów. Wszak wójt musi się umieć mierzyć z przeciwnikami nawet w niesprzyjających warunkach – i nie może odmawiać udziału. Tymczasem kandydatka bez problemu wygrała we Wręczycy. Kampanijne gry musiały więc mieć tu jedynie skromny wpływ na wynik wyborów.

Będzie koalicja
Tomasz Osiński, który lada dzień złoży ślubowanie i zostanie wójtem, ma już na pewno w radzie 6 osób wybranych na radnych z komitetu, z którego startował. Do większości potrzeba jednak 8 osób. Druga według wielkości grupa wybranych radnych startowała z komitetu popierającego Roberta Brosia. Koalicja tych dwóch grup radnych miałaby większość. Ale teoretycznie możliwe jest też zmontowanie większości z pomocą pozostałych radnych, a bez Aktywnych Gminy Wręczyca. Nam to drugie rozwiązanie wydaje się mniej prawdopodobne. Czy typujemy trafnie, wyjaśni się wkrótce.
Wraz z objęciem urzędu wójta przez Osińskiego nastąpi też wygaszenie jego mandatu radnego. To miejsce w radzie pozostanie więc jeszcze do obsadzenia.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

kasa

Niektórzy radni z Wręczycy sporo odłożyli

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2019
handel

60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2019
wfe

Co ze starym przedszkolem?

Jarosław Jędrysiak12 czerwca 2019
das

Jak postępować wobec przemocy?

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2019
kuba

Kuba Błaszczykowski honorowym obywatelem Wręczycy Wielkiej

Stanisław Wrzesiński25 maja 2019
straz

Ile interwencji mieli strażacy z gminnych OSP?

Jarosław Jędrysiak17 kwietnia 2019