Aby nie zostać niewolnikiem – Gazeta Kłobucka
Wokół nas

Aby nie zostać niewolnikiem

Osoby, które stają się przedmiotem handlu ludźmi – współczesnymi niewolnikami – trafiają do pracy wykonywanej przymusowo i w nieludzkich warunkach.
Aby nie zostać niewolnikiem

BEZPIECZEŃSTWO. Niewolnictwo kojarzy nam się z bardzo zamierzchłymi czasami, tymczasem w wyniku działalności przestępczej zdarza się ono również i dzisiaj. Co więcej, dziś ofiary handlu ludźmi mogą być wśród migrantów z biedniejszych krajów, których spotykamy u nas

Niewolnictwo istnieje dziś w specyficznych warunkach. Prowadzą do niego na przykład różnice w poziomie rozwoju i stanie zamożności różnych krajów. – Wysokie zapotrzebowanie na tanie usługi seksualne, popyt na niewykwalifikowaną siłę roboczą i dawców organów w krajach eksploatacji sprawiają, że handel ludźmi w obecnych warunkach rynkowych stał się na nowo zajęciem wyjątkowo lukratywnym. Jego istotą jest zniewolenie osoby lub osób, a następnie wykorzystywanie, któremu towarzyszy naruszenie praw i godności osoby ludzkiej. Wyzysk ten jest związany ze stosowaniem przemocy fizycznej w postaci gróźb, zastraszenia, bicia czy gwałtów. Sprawcy stosują także różnego rodzaju formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, nadużycia władzy czy słabości ofiar, żerują na psychicznym i fizycznym ubóstwie człowieka, czyniąc z niego źródło dochodu – podaje Komenda Główna Policji. Osoby, które stają się przedmiotem handlu ludźmi – współczesnymi niewolnikami – trafiają do pracy wykonywanej przymusowo i w nieludzkich warunkach. Czasem też do przemysłu erotycznego, do grup przestępczych, gdzie są zmuszane do dokonywania przestępstw. Problem dotyczy także Polski. Dawniej ofiarami bywały Polki – wywożone i zmuszane do prostytucji na Zachodzie. Dziś zdarza się, że współcześni niewolnicy z krajów biedniejszych są wykorzystywani u nas.

W Komendzie Głównej Policji jest Wydział do walki z Handlem Ludźmi. Jeśli mamy jakąś wiedzę na temat tego procederu lub choćby tylko istotne podejrzenia – możemy to zgłosić na policyjny telefon zaufania (664 974 934) lub na adres mejlowy w KG Policji (handelludzmibsk@policja.gov.pl). Informacje te są następnie weryfikowane. Walką z handlem ludźmi zajmują się też inne podmioty. Można tu wskazać choćby Fundację przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”, Armię Zbawienia lub YouCanFree.Us Polska albo ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ich dane kontaktowe nietrudno wyszukać w internecie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wokół nas

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wokół nas

policja

Czy toną głównie nieodpowiedzialni nastolatkowie?

Jarosław Jędrysiak20 sierpnia 2020
krowa

Wanilia z krowich placków, czyli: co słychać w nauce

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2020
smartphone

5G to przyszłość, a nie powód do obaw

Jarosław Jędrysiak12 września 2019
6rhyt

Matura bez matematyki?

Jarosław Jędrysiak27 lutego 2019
tr-1-1

PiS z sejmikowymi ambicjami

Jarosław Jędrysiak8 listopada 2018
yu

Jesień – niebezpieczna pora na drogach

Adam Świerczyński6 listopada 2018