Prezes Kowalik zamiast Świtały – Gazeta Kłobucka
Popów

Prezes Kowalik zamiast Świtały

W skali gminy Kowalik uzyskał 57,26% głosów.
ARCH.
Prezes Kowalik zamiast Świtały

WYBORY. Jan Kowalik przekonał do siebie więcej wyborców niż Paweł Zatoń – i po wygranej w drugiej turze obejmie stery gminy Popów

To zmiana po długich latach – bo Bolesław Świtała kierował gminą Popów, odkąd po zmianie ustroju przywrócono w gminach urząd wójtów. Nowe rozdanie jest też w radzie gminy, więc władzę będzie tu sprawować przede wszystkim nowy zespół osób.

W skali gminy Kowalik uzyskał 57,26% głosów, a Zatoń – 42,74%. Walka była więc wyrównana, ale zwykle z lekkim wskazaniem właśnie na Kowalika. Kandydat ten, szeroko znany zwłaszcza jako prezes klubu piłkarskiego Liswarta Popów, najwyraźniej wygrał w okręgu wyborczym w Rębielicach (68,73%), a po ok. 60% poparcia uzyskał w Więckach i Wąsoszu. Lepiej wypadł też w prestiżowym pojedynku o poparcie mieszkańców Zawad – bo i on, i Zatoń mieszkają właśnie tutaj. Kowalika poparło tu nieco ponad 55% głosujących. Zatoń lepszy wynik uzyskał w Popowie. To jedyny okręg, gdzie pokonał Kowalika, zebrawszy 50,81% głosów.

Mieszkańcy na serio podeszli do sprawy przyszłych losów gminy. Frekwencja w drugiej turze wyniosła tu 53,3%. To ok. 8 punktów procentowych więcej niż średnio w powiecie i prawie o 9 więcej niż w województwie.

Po zaprzysiężeniu gminą Popów pokieruje Jan Kowalik, ale i Paweł Zatoń nie traci wpływu na sprawy samorządowe. Nie tylko zasiądzie w radzie gminy, ale ma tam też najliczniejszy – 4-osobowy – klub radnych wybranych z jego list. Kowalik wprowadził do rady tylko jedną osobę, poparcie dla siebie będzie musiał dopiero zbudować. Układ sił w radzie jest, przypomnijmy, mocno skomplikowany. Poza klubem Zatonia trzy inne komitety wprowadziły po trzech radnych. W Popowie na pewno już się głowią nad tym, jak poukładać te powyborcze puzzle. Jaki im z tego wyjdzie obraz – zobaczymy wkrótce. Wynegocjowana koalicja niewątpliwie wskaże osobę nowego przewodniczącego rady gminy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Popów

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Popów

K - Jesienna biesiada 1

Jesienna biesiada

Jarosław Jędrysiak7 listopada 2019
pieniadze-640x400

Ile mają radni z Popowa?

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2019
gazyfikacja

Od czego zależy gazyfi kacja gminy Popów?

Jarosław Jędrysiak26 maja 2019
y67u

Urzędowa strona martwa?

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
43

Tłusty czwartek gospodyń wiejskich

Jarosław Jędrysiak3 marca 2019
zlotoegody

Złote gody szesnastu par

Jarosław Jędrysiak28 stycznia 2019