Prezes Kowalik zamiast Świtały – Gazeta Kłobucka
Popów

Prezes Kowalik zamiast Świtały

W skali gminy Kowalik uzyskał 57,26% głosów.
ARCH.
Prezes Kowalik zamiast Świtały

WYBORY. Jan Kowalik przekonał do siebie więcej wyborców niż Paweł Zatoń – i po wygranej w drugiej turze obejmie stery gminy Popów

To zmiana po długich latach – bo Bolesław Świtała kierował gminą Popów, odkąd po zmianie ustroju przywrócono w gminach urząd wójtów. Nowe rozdanie jest też w radzie gminy, więc władzę będzie tu sprawować przede wszystkim nowy zespół osób.

W skali gminy Kowalik uzyskał 57,26% głosów, a Zatoń – 42,74%. Walka była więc wyrównana, ale zwykle z lekkim wskazaniem właśnie na Kowalika. Kandydat ten, szeroko znany zwłaszcza jako prezes klubu piłkarskiego Liswarta Popów, najwyraźniej wygrał w okręgu wyborczym w Rębielicach (68,73%), a po ok. 60% poparcia uzyskał w Więckach i Wąsoszu. Lepiej wypadł też w prestiżowym pojedynku o poparcie mieszkańców Zawad – bo i on, i Zatoń mieszkają właśnie tutaj. Kowalika poparło tu nieco ponad 55% głosujących. Zatoń lepszy wynik uzyskał w Popowie. To jedyny okręg, gdzie pokonał Kowalika, zebrawszy 50,81% głosów.

Mieszkańcy na serio podeszli do sprawy przyszłych losów gminy. Frekwencja w drugiej turze wyniosła tu 53,3%. To ok. 8 punktów procentowych więcej niż średnio w powiecie i prawie o 9 więcej niż w województwie.

Po zaprzysiężeniu gminą Popów pokieruje Jan Kowalik, ale i Paweł Zatoń nie traci wpływu na sprawy samorządowe. Nie tylko zasiądzie w radzie gminy, ale ma tam też najliczniejszy – 4-osobowy – klub radnych wybranych z jego list. Kowalik wprowadził do rady tylko jedną osobę, poparcie dla siebie będzie musiał dopiero zbudować. Układ sił w radzie jest, przypomnijmy, mocno skomplikowany. Poza klubem Zatonia trzy inne komitety wprowadziły po trzech radnych. W Popowie na pewno już się głowią nad tym, jak poukładać te powyborcze puzzle. Jaki im z tego wyjdzie obraz – zobaczymy wkrótce. Wynegocjowana koalicja niewątpliwie wskaże osobę nowego przewodniczącego rady gminy. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Popów

4

Szykują farmę fotowoltaiczną

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
fg

Gmina otworzy przedszkola

Jarosław Jędrysiak4 maja 2020
laptopy

Kupili i rozdali szkołom laptopy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2020
fg

W piątek urząd nieczynny

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
K - Sesja w 8 minut (1602) + fot

Sesja w 8 minut

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
popow

Pomoc społeczna zadba o seniorów

Jarosław Jędrysiak26 marca 2020