Będą zmiany w zakazie handlu – Gazeta Kłobucka
Kraj

Będą zmiany w zakazie handlu

Święta coraz bliżej. Czy prezenty pod choinkę będziemy mogli kupić w niedzielę?
ARCH.
Będą zmiany w zakazie handlu

Sklepy działające w niedzielę jako „placówki pocztowe” mają być zamknięte. Inne zmiany dotyczyć mają też sytuacji, gdy w czynnym w niedzielę sklepie za ladą stoi właściciel. W sejmie złożono projekt ustawy

Choć akurat na terenie naszego powiatu nie jest to zjawisko powszechnie spotykane – z powodu niedużej obecności tutaj sieci handlowych, które taki fortel zastosowały – to zapewne wielu mieszkańców zetknęło się z tym, że niektóre sieciowe markety działają także w niedziele niehandlowe. A na ich drzwiach widnieje napis informujący, że są „placówką pocztową”.

Na ile niedzielna funkcja takich sklepów polega na byciu pocztą, a na ile na prowadzeniu normalnej sprzedaży artykułów spożywczych i innych – to dla każdego średnio choć rozgarniętego jest jasne. Chodzi tu po prostu o inteligentne obejście przepisów zakazujących handlu w niedzielę – obejście oczywiście w ramach obowiązującego prawa. Takich rozwiązań nie przewidziano podczas wprowadzania zakazu handlu w niedziele. Pomysłowość naszego biznesu na szczęście przewyższa pomysłowość polityków. Ci drudzy mają jednak możliwość stałego zmieniania reguł. I właśnie mają zamiar to uczynić.

We wtorek w sejmie złożono poselski projekt zmian ustawy ograniczającej handel w niedzielę. W projekcie przewiduje się korektę przepisów i wprowadzenie zapisów zezwalających na to, by „placówki pocztowe” – którymi po wprowadzeniu zakazu handlu stały się niektóre sklepy – mogły być czynne w niedzielę tylko wówczas, jeśli „przeważająca działalność” tych placówek polega właśnie na świadczeniu usług pocztowych. Łatwo zgadnąć, że sieciowy market z napisem „placówka pocztowa” na drzwiach w niedzielę żyje jednak głównie ze sprzedaży towarów, a nie z usług pocztowych. Zmieniony zapis ustawy ma więc uniemożliwić obchodzenie zakazu handlu w dotychczasowy sposób. Stosowne zapisy mają też zresztą ograniczyć możliwość obchodzenia zakazu z powoływaniem się na inne wyjątkowe okoliczności i charakter placówek handlowych. Bez wchodzenia we wszystkie szczegóły – jeśli projekt zmian ustawowych zostanie przyjęty, a fakt, iż zgłaszają go posłowie PiS właśnie na to wskazuje, przedsiębiorcom trudniej będzie zgodnie z prawem prowadzić handel w niedziele niehandlowe.

Poza ograniczeniami dotyczącymi „placówek pocztowych” projekt przewiduje ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy sami stają za ladą własnego swojego sklepu. Jeśli nowe przepisy wejdą, będą mogli też legalnie korzystać z pomocy rodziny i postawić za ladą także swojego małżonka, dzieci własne i małżonka oraz dzieci przysposobione, a także rodziców i macochę lub ojczyma. O ile osoby te będą wykonywać pracę jako pomocnicy – nieodpłatnie. I bez formalnego zatrudnienia. Zapis taki ma ułatwić działalność małym sklepom – tak zwanym rodzinnym czy osiedlowym. Skądinąd wiadomo jednak, że cała ustawa zakazująca handlu w niedzielę zmieniła już przyzwyczajenia Polaków na tyle, że wielu w niedzielę nie planuje żadnych zakupów – i wola wzmocnienia małych sklepów kosztem sieci, którą zaplanowano z wysokości gabinetów polityków, raczej niewiele tu zmieni. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kraj

lot

LOT chce obniżyć wymiar etatu dla pracowników personelu latającego i pokładowego o 50 procent

Ewa Chojnacka24 maja 2020
broniarz

Sławomir Broniarz: Dostajemy dramatyczne wiadomości

Ewa Chojnacka23 maja 2020
kombinezony

Wirus zaatakował najmocniej na śląsku!

Ewa Chojnacka12 maja 2020
piontkowski

Ministerstwo podaje terminy egzaminów

Adam Świerczyński24 kwietnia 2020
sggw

Śledczy będą sprawdzać domy dla seniorów

Adam Świerczyński23 kwietnia 2020
kosiniak

Polityk PSL twierdzi, że potrafi wyleczyć koronawirusa

Ewa Chojnacka22 kwietnia 2020