Literacki Kłobuck po raz pierwszy – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Literacki Kłobuck po raz pierwszy

Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Literacki Kłobuck po raz pierwszy

KONKURS. Właśnie rozstrzygnięto pierwszy taki, wyjątkowy konkurs literacki. Mieszkańcy biorący w nim udział pisali opowiadania z gatunku szeroko rozumianej fantastyki. A ich akcję osadzali w naszym powiecie. W podsumowaniu zaś – spotkali się z popularnym współczesnym pisarzem

Zacznijmy od tego, że ten szczególny konkurs, nazwany „Zgroza w Kłobucku”, zorganizowany został w ramach Kuźni Kulturalnej 2.0 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, a jego inicjatorem i głównym realizatorem był Marek Palutkiewicz. Najpierw we wrześniu i październiku przyjmowano opowiadania napisane przez zainteresowanych udziałem w konkursie – a udział mógł wziąć każ – dy chętny, byle był mieszkańcem powiatu kłobuckiego. Był więc ten konkurs – poza, jak się domyślamy, świetną zabawą dla uczestników – także próbą poszukiwania naszych lokalnych literackich talentów i, kto wie, może dodania im decydującej odrobiny woli, by posiadane zdolności odtąd czynnie i regularnie wykorzystywać.

Podsumowanie konkursu odbyło się w czwartek 15 listopada. Jak się okazało, w naszym w zasadzie niedużym powiecie znalazło się aż 30 prac, w tym 5 napisanych przez osoby dorosłe i cała reszta – przez młodzież. Prace przeczytali i oceni – li członkowie jury. Co ważne, pod – czas finału konkursu nie tylko od – czytano nazwiska laureatów, ale po – wiedziano kilka słów o każdej z wyróżnionych prac. Chwaląc ich mocne strony i dając w ten sposób początkującym autorom bezcenną in – formację zwrotną i wskazówki na przyszłość. My nazwiska laureatów i tytuły ich opowiadań podajemy obok tej naszej relacji z finału. Każ – dy będzie miał szansę przeczytać ich opowiadania. Ukażą się one w formie e-booka na stronie MOK-u. A, kto wie, może i w formie tradycyjnej książki. Taką wolę wyraziła w każdym razie dyrektor Olga Skwara. Wyjątkowym uzupełnieniem podsumowania konkursu było spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem, popularnym i nadzwyczaj płodnym współczesnym autorem. Czytelni – kom może się on kojarzyć ze swym cyklem opowiadań, których bohaterem jest Jakub Wędrowycz. Au – tor ma w dorobku także inne cy – kle utworów, a pod pseudonimem stworzył też blisko dwadzieścia to – mów kontynuacji przygód Pana Samochodzika.

Co dla spotkania autorskiego najważniejsze, Pilipiuk jest też osobą chętnie nawiązującą kontakt z publicznością, pełną poczucia humoru i zdrowego dystansu do siebie i świata. Trudno tu podawać przykłady zabawnych i ciekawych historyjek, którymi podzielił się z uczestnikami spotkania w Kłobucku – jedno jest pewne: kto nie był, ma cze – go żałować. Nawet jeśli do tej pory twórczości Pilipiuka nie zna. Oczy – wiście podczas spotkania zadawano także pytania: o warsztat autora, o jego dzieła i ich bohaterów, również o sprawy po prostu życiowe. A na koniec znalazł się czas na rozda – wanie autografów. (jar)

Więcej zdjęć na stronie MOK-u.

LAUREACI KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE FANTASTYCZNE

Kategoria dla osób dorosłych:
1) Witold Trzepizur – „Tajemnicze Miejsce”;
2) Joanna Matyja – „Inwazja Ypsylona”;
3) Marek Bednarczyk – „Wzgórze Nadziei”.

Kategoria dla młodzieży szkolnej:
1) Szymon Makles – „Déjà vu”;
2) Mariusz Bednarczyk – „Nasyp Śmierci”;
3) Natalia Wójcik – „Dworzec”.

Równorzędne wyróżnienia:
Zuzanna Kozak – „Przed użyciem upewnij się, że żyjesz”;
Julia Juszczyk – „Magiczna Fontanna”;
Konrad Nowak – „Drogi Panie Helsing…”.


GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

gt

Dzień otwarty w SPA Wenecka

Ewa Chojnacka15 lutego 2019
hotel

Rocznica Hotelu Coliber

Ewa Chojnacka13 lutego 2019
micha_krol

Michał Król prezesem Wodociągów

Jarosław Jędrysiak10 lutego 2019
piatkowska

Powrót Piątkowskiej

Jarosław Jędrysiak9 lutego 2019
yuk

Kłobuckie kolędy i pastorałki

Jarosław Jędrysiak4 lutego 2019
tgyh

Warsztaty kulinarne w Dwójce

Jarosław Jędrysiak3 lutego 2019