Literacki Kłobuck po raz pierwszy – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Literacki Kłobuck po raz pierwszy

Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Literacki Kłobuck po raz pierwszy

KONKURS. Właśnie rozstrzygnięto pierwszy taki, wyjątkowy konkurs literacki. Mieszkańcy biorący w nim udział pisali opowiadania z gatunku szeroko rozumianej fantastyki. A ich akcję osadzali w naszym powiecie. W podsumowaniu zaś – spotkali się z popularnym współczesnym pisarzem

Zacznijmy od tego, że ten szczególny konkurs, nazwany „Zgroza w Kłobucku”, zorganizowany został w ramach Kuźni Kulturalnej 2.0 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, a jego inicjatorem i głównym realizatorem był Marek Palutkiewicz. Najpierw we wrześniu i październiku przyjmowano opowiadania napisane przez zainteresowanych udziałem w konkursie – a udział mógł wziąć każ – dy chętny, byle był mieszkańcem powiatu kłobuckiego. Był więc ten konkurs – poza, jak się domyślamy, świetną zabawą dla uczestników – także próbą poszukiwania naszych lokalnych literackich talentów i, kto wie, może dodania im decydującej odrobiny woli, by posiadane zdolności odtąd czynnie i regularnie wykorzystywać.

Podsumowanie konkursu odbyło się w czwartek 15 listopada. Jak się okazało, w naszym w zasadzie niedużym powiecie znalazło się aż 30 prac, w tym 5 napisanych przez osoby dorosłe i cała reszta – przez młodzież. Prace przeczytali i oceni – li członkowie jury. Co ważne, pod – czas finału konkursu nie tylko od – czytano nazwiska laureatów, ale po – wiedziano kilka słów o każdej z wyróżnionych prac. Chwaląc ich mocne strony i dając w ten sposób początkującym autorom bezcenną in – formację zwrotną i wskazówki na przyszłość. My nazwiska laureatów i tytuły ich opowiadań podajemy obok tej naszej relacji z finału. Każ – dy będzie miał szansę przeczytać ich opowiadania. Ukażą się one w formie e-booka na stronie MOK-u. A, kto wie, może i w formie tradycyjnej książki. Taką wolę wyraziła w każdym razie dyrektor Olga Skwara. Wyjątkowym uzupełnieniem podsumowania konkursu było spotkanie autorskie z Andrzejem Pilipiukiem, popularnym i nadzwyczaj płodnym współczesnym autorem. Czytelni – kom może się on kojarzyć ze swym cyklem opowiadań, których bohaterem jest Jakub Wędrowycz. Au – tor ma w dorobku także inne cy – kle utworów, a pod pseudonimem stworzył też blisko dwadzieścia to – mów kontynuacji przygód Pana Samochodzika.

Co dla spotkania autorskiego najważniejsze, Pilipiuk jest też osobą chętnie nawiązującą kontakt z publicznością, pełną poczucia humoru i zdrowego dystansu do siebie i świata. Trudno tu podawać przykłady zabawnych i ciekawych historyjek, którymi podzielił się z uczestnikami spotkania w Kłobucku – jedno jest pewne: kto nie był, ma cze – go żałować. Nawet jeśli do tej pory twórczości Pilipiuka nie zna. Oczy – wiście podczas spotkania zadawano także pytania: o warsztat autora, o jego dzieła i ich bohaterów, również o sprawy po prostu życiowe. A na koniec znalazł się czas na rozda – wanie autografów. (jar)

Więcej zdjęć na stronie MOK-u.

LAUREACI KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE FANTASTYCZNE

Kategoria dla osób dorosłych:
1) Witold Trzepizur – „Tajemnicze Miejsce”;
2) Joanna Matyja – „Inwazja Ypsylona”;
3) Marek Bednarczyk – „Wzgórze Nadziei”.

Kategoria dla młodzieży szkolnej:
1) Szymon Makles – „Déjà vu”;
2) Mariusz Bednarczyk – „Nasyp Śmierci”;
3) Natalia Wójcik – „Dworzec”.

Równorzędne wyróżnienia:
Zuzanna Kozak – „Przed użyciem upewnij się, że żyjesz”;
Julia Juszczyk – „Magiczna Fontanna”;
Konrad Nowak – „Drogi Panie Helsing…”.


GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

pobil

Znany rabuś pobił człowieka

Jarosław Jędrysiak21 maja 2019
niepelnosprawnosc

„Otwórz się na niepełnosprawność”

Jarosław Jędrysiak19 maja 2019
zabawa

Wreszcie mają gdzie się bawić

Jarosław Jędrysiak18 maja 2019
kosze

Kłobucczanie więcej zapłacą za śmieci

Jarosław Jędrysiak16 maja 2019
konf

Konferowali na żywo z zagranicą

Jarosław Jędrysiak6 maja 2019
gralnia

Gralnia 4 + eliminacje Catan

Ewa Chojnacka6 maja 2019