Niepodległość na mapach – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Niepodległość na mapach

Spotkanie, choć poświęcone popularyzacji wiedzy akademickiej, cieszyło się całkiem sporym zainteresowaniem.
BIBLIOTEKA PRZYSTAJŃ
Niepodległość na mapach

AKCJA. W szczególny sposób rocznicę odzyskania niepodległości uczciła biblioteka z Przystajni. Wydarzenie, które zorganizowano, świetnie wpisuje się też w popularyzatorską misję biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni słynie z tego, że nie ogranicza się – jak to w wielu innych miejscach niestety bywa – do spełniania roli magazynu książek i lektur szkolnych, ale jest również placówką kulturalną z prawdziwego zdarzenia. I często wypełnia swą misję popularyzatora wiedzy – nie tylko poprzez wypożyczanie książek. Kolejnym tego przykładem jest szczególny pomysł na uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

20 listopada biblioteka zorganizowała wykład „Mapy w walce o przebieg zachodniej granicy Polski po I wojnie światowej”. Poprowadziła go doktor Dorota Borowicz, która jest kartografem, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim – i która jednocześnie jest mieszkanką gminy Przystajń. Podczas wykładu słuchacze mieli okazję zobaczyć różne dawne mapy i atlasy. Część z nich prelegentka przywiozła ze sobą specjalnie na tę okazję.

– Dzięki tej inicjatywie nie trzeba było jechać po fachową wiedzę do dużych ośrodków akademickich, ale można powiedzieć, że uniwersytet „wyjechał w teren”. Miarą zainteresowania były pytania od mieszkańców o kolejne tego typu inicjatywy – podsumowuje Renata Małyska-Pilśniak, która kieruje biblioteką gminną w Przystajni. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

K - Patriotycznie 2 A

Patriotycznie na nowym rynku

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2019
drf

Czytanie ze sportowcem

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
deco

Decoupage na warsztatach

Jarosław Jędrysiak5 maja 2019
warsztaty

Kocie warsztaty

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
smieci

Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
adf

Ile zarabiają nauczyciele?

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2019