Niepodległość na mapach – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Niepodległość na mapach

Spotkanie, choć poświęcone popularyzacji wiedzy akademickiej, cieszyło się całkiem sporym zainteresowaniem.
BIBLIOTEKA PRZYSTAJŃ
Niepodległość na mapach

AKCJA. W szczególny sposób rocznicę odzyskania niepodległości uczciła biblioteka z Przystajni. Wydarzenie, które zorganizowano, świetnie wpisuje się też w popularyzatorską misję biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni słynie z tego, że nie ogranicza się – jak to w wielu innych miejscach niestety bywa – do spełniania roli magazynu książek i lektur szkolnych, ale jest również placówką kulturalną z prawdziwego zdarzenia. I często wypełnia swą misję popularyzatora wiedzy – nie tylko poprzez wypożyczanie książek. Kolejnym tego przykładem jest szczególny pomysł na uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

20 listopada biblioteka zorganizowała wykład „Mapy w walce o przebieg zachodniej granicy Polski po I wojnie światowej”. Poprowadziła go doktor Dorota Borowicz, która jest kartografem, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim – i która jednocześnie jest mieszkanką gminy Przystajń. Podczas wykładu słuchacze mieli okazję zobaczyć różne dawne mapy i atlasy. Część z nich prelegentka przywiozła ze sobą specjalnie na tę okazję.

– Dzięki tej inicjatywie nie trzeba było jechać po fachową wiedzę do dużych ośrodków akademickich, ale można powiedzieć, że uniwersytet „wyjechał w teren”. Miarą zainteresowania były pytania od mieszkańców o kolejne tego typu inicjatywy – podsumowuje Renata Małyska-Pilśniak, która kieruje biblioteką gminną w Przystajni. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

warsztaty

Kocie warsztaty

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
smieci

Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
adf

Ile zarabiają nauczyciele?

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2019
osiedle

Nie ma kto zbudować zbiornika?

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2019
gaz

A może gaz zamiast pelletu?

Jarosław Jędrysiak11 lutego 2019
osiedle

Osiedle ułatwi rozwój wsi

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2019