Budujcie się, póki można! To ostatni moment – Gazeta Kłobucka
Zawady

Budujcie się, póki można! To ostatni moment

Radny apeluje, by szeroko informować mieszkańców, że mają ostatnie miesiące na uzyskanie zgody na budowę domu. Potem uniemożliwi to sąsiedztwo wiatraka.
Budujcie się, póki można! To ostatni moment

PROBLEM. Nieopodal Zawad, w polach, stoi wiatrak. Gdy go budowano, nie było jeszcze dzisiejszych przepisów, które każą odsuwać wiatraki od zabudowy na minimum dziesięciokrotność ich wysokości. Wkrótce na obszarze, który jest bliżej wiatraka, nie będzie wolno budować domów. Ograniczenie dotknie kilku ulic w Zawadach. Kto chce się tam budować, musi się spieszyć

Na ten poważny problem zwrócił uwagę radny Paweł Zatoń.
– Mieszkańcy dzwonili do mnie w sprawie wiatraka w Zawadach. Zapoznałem się z ustawą dotyczącą budowy elektrowni wiatrowych. Wiatrak już istniejący zablokuje budownictwo mieszkaniowe w na obszarze o promieniu dziesięciokrotności jego wysokości. To jest około kilometra od wiatraka. A to daje około 50 procent obszaru miejscowości Zawady – przestrzegł na sesji Paweł Zatoń.

Bliżej domu nie zbudujesz
Ustawowe określenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowy mieszkaniowej wprowadzono, by uchronić mieszkańców przed niechcianym bliskim sąsiedztwem tych potężnych konstrukcji. Był to zresztą, przypomnijmy, przepis bardzo oczekiwany przez wszystkich, którym chciano budować farmy wiatrowe tuż obok wsi. Ale co się stanie, jeśli sytuację odwrócić? Jeśli nie będzie chodziło o postawienie wiatraka blisko istniejącej zabudowy mieszkalnej, ale o wybudowanie domu bliżej wiatraka, niż wynosi 10-krotność wysokości jego masztu? Czy taka budowa jest możliwa? Czy też nie – i radny ma rację mówiąc, że możliwość rozwoju zabudowy mieszkaniowej wsi zostanie poważnie ograniczona?
Na prośbę Zatonia obawy komentował radca prawny, a potem także urzędniczka, która w gminie Popów zajmuje się m.in. kwestiami lokalizacji zabudowy.
– Przez 36 miesięcy od wejścia w życie ustawy możemy jeszcze wydawać warunki zabudowy – podała Monika Kowalczyk.
Wydanie warunków zabudowy umożliwia budowę domu. Dla terenów położonych bliżej wiatraka niż dziesięciokrotność jego wysokości tę niezbędną decyzję uzyska się tylko w okresie 36 miesięcy od chwili, gdy weszła w życie ustawa regulująca minimalną odległość wiatraków. Po tym terminie już się tam domu mieszkalnego legalnie nie zbuduje. Wiatrak faktycznie ograniczy więc swobodę rozwoju zabudowy wsi.

Ile czasu zostało?
Kluczowe jest pytanie: ile jeszcze czasu zostało tym, którzy chcą się budować? Wspomniana ustawa weszła w życie 16 lipca 2016 roku. Jeśli ma się działkę budowlaną bliżej wiatraka niż 10-krotność jego wysokości, trzeba zakończyć całą urzędową procedurę, która pozwoli rozpocząć budowę domu, najpóźniej do 16 czerwca 2019 roku (wliczając czas na uprawomocnienie się decyzji). Potem – wszystko na to wskazuje – nie będzie miało znaczenia, czy ktoś z własnej woli chce mieszkać blisko wiatraka. Zgody na budowę nie dostanie. Zamiast działki budowlanej – będzie miał po prostu kawałek pola.
Paweł Zatoń zwrócił uwagę, że informacja ta powinna dotrzeć do osób, które być może chcą się pobudować w tej części Zawad, w której już wkrótce uniemożliwi to bliskość wiatraka. Osoby te muszą się spieszyć z dopinaniem formalności. Po terminie – będzie za późno.

Kto ma problem?
– To dotyczy naprawdę potężnego obrębu. To jest cała ulica Wypoczynkowa, praktycznie cała ulica Częstochowska, pół ulicy Makuszyńskiego, cała ulica Kolejowa, cały obręb stacji kolejowej. To są miejsca, gdzie [po upływie terminu określonego w ustawie dotyczącej wiatraków – przyp. red.] nie dostaną warunków zabudowy – przestrzega radny Zatoń. – Jeśli ktoś otrzyma te warunki zabudowy do 16 czerwca 2019 roku, jeszcze będzie mógł się pobudować. Mamy na to tylko siedem miesięcy! Na warunki zabudowy też czeka się do trzech miesięcy. Trzeba o tym poinformować mieszkańców. Żeby nie okazało się, że za pół roku ich działki są bezużyteczne – apeluje Zatoń.
Wójt Jan Kowalik zauważył na sesji, że przepisy dotyczące odległości wiatraka od zabudowy w praktyce wyrządzają szkodę mieszkańcom, gdyż wiatrak powstał dużo przed ich wprowadzeniem, gdy jeszcze nie blokował możliwości rozwoju wsi.
– Można różnie rozstrzygać, czy decyzja o budowie tego wiatraka była trafna czy nietrafna. To teraz okazuje się, że po wprowadzeniu przepisów [dotyczących dozwolonej odległości wiatraków – przyp. red.] jest to decyzja chybiona – uznał wójt Kowalik.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zawady

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Zawady

remont

Centrum Usług Społecznościowych w dawnym przedszkolu

Jarosław Jędrysiak14 października 2020
alkomat

Pijany rąbnął w płot

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020
K - Tirem potrącił pieszą (1926) + fot

Tirem potrącił pieszą

Jarosław Jędrysiak9 lutego 2020
NOWY-ROK-ZAWADY

Wspólnie witali Nowy Rok

Jarosław Jędrysiak12 stycznia 2020
autobus-policja

Upewnij się, że dziecko pojedzie bezpiecznie

Jarosław Jędrysiak12 stycznia 2020
K - Rączka gotował z Jutrzenką 1

Rączka gotował z Jutrzenką

Ewa Chojnacka31 lipca 2019