Świątecznych smakołyków moc – Gazeta Kłobucka
Węglowice, Wręczyca Wielka, powiat

Świątecznych smakołyków moc

Oto reprezentacja gminy Popów. Zasadą jest, że każda gmina jest reprezentowana przez jedno koło gospodyń.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Świątecznych smakołyków moc

ŚWIĘTA. Na tydzień i trochę przed świętami odbyła się doroczna powiatowa prezentacja tradycji bożonarodzeniowych. Potocznie zwana jest „stołami bożonarodzeniowymi”, gdyż to ten element – suto zastawione stoły – przyciąga gości jak magnes.

Tegoroczną przedświąteczną imprezę gościła szkoła w Węglowicach, a rolę gospodarzy wspólnie pełnili tu starosta Henryk Kiepura i wójt Tomasz Osiński. Wśród gości znaleźli się m.in. burmistrz Jerzy Zakrzewski, wójtowie gmin powiatu kłobuckiego oraz od lat uczestniczący w tego rodzaju wydarzeniach Władysław Serafi n i Bernadetta Niemczyk.

Stoły zastawione potrawami świątecznymi – tu, co warto zauważyć, chodzi nie tylko o Wigilię, ale i o niepostne święta Bożego Narodzenia – umieszczono wzdłuż trzech ścian obszernej sali gimnastycznej w węglowickiej szkole. Potrawy tradycyjnie przygotowały koła gospodyń wiejskich i ich powiatowa organizacja oraz – co praktykuje się już od kilku lat – zespoły szkół średnich prowadzonych przez powiat kłobucki.

Przebieg prezentacji tradycji świątecznych ma w zasadzie stały scenariusz. Zawiera on powitanie gości, występy artystyczne, modlitwę i poświęcenie potraw oraz przypadający na moment czas na degustacje. To wtedy potrawy, dzielone na małe porcje, by wystarczyło dla wielu chętnych, szybko znikają ze stołów. A kto się zagapi, będzie musiał poczekać na następną taką imprezę. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Węglowice, Wręczyca Wielka, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Węglowice, Wręczyca Wielka, powiat