Opieka nad dzieckiem, gdy szkoła zamknięta – Gazeta Kłobucka
Region

Opieka nad dzieckiem, gdy szkoła zamknięta

Zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni.
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE, PIXABAY.COM
Opieka nad dzieckiem, gdy szkoła zamknięta

SZKOLNICTWO. Gdy niespodziewanie zostanie zamknięte przedszkole czy szkoła, rodzice nie muszą gorączkowo szukać opieki dla swojego dziecka. Mogą zająć się nim sami i wystąpić do pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego

Przez kraj przelewa się fala strajków nauczycieli, w niektórych miejscowościach zamykane są z tego powodu szkoły. W kontekście tego Zakłada Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje. – Można go otrzymać także wówczas, gdy dziecko jest zdrowe, ale nastąpiło nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza. Zasiłek można otrzymać na zdrowe dziecko, które nie ukończyło jeszcze ósmego roku życia i nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić mu opiekę – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem.
Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Rodzic, który chce uzyskać taki zasiłek, musi złożyć do swojego pracodawcy wniosek i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu ubezpieczenia. Przysługuje on nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujące na umowie-zleceniu lub w prowadzące własną działalność gospodarczą.

Potrzebne oświadczenia i wnioski
Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego, to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. W przypadku gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych) oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu – w formie elektronicznej na profi lu PUE ZUS.

Maksymalnie 60 dni w roku
Zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe, jak i chore dziecko do lat 14 przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki.
Na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne powyżej 14 roku życia – 30 dni. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019
hasztak

Nasi walczą o finał

Jarosław Jędrysiak17 maja 2019
zus

Przybywa Ukraińców do pracy

Jarosław Jędrysiak9 maja 2019
trzynasta

Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

Jarosław Jędrysiak8 maja 2019
twoja_polska_stacja

Radiowcy spotkali się ze słuchaczami

Ewa Chojnacka8 maja 2019
wlosi

Włosi uciekli z autostrady

Jarosław Jędrysiak6 maja 2019