Przy śniadaniu o nauce i pracy – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Przy śniadaniu o nauce i pracy

Spotkanie przedsiębiorców i nauczycieli uczących zawodów ma posłużyć lepszej korelacji między tym, co dzieje się w szkole i tym, co jest oczekiwane w zakładach pracy.
BARTOSZ SZYMOCHA
Przy śniadaniu o nauce i pracy

EDUKACJA. W formule śniadania biznesowego zorganizowano w Zespole Szkół nr 2 w Kłobucku forum wymiany doświadczeń i rozpoznania potrzeb z udziałem przedsiębiorców, czyli przyszłych pracodawców dzisiejszych uczniów szkoły

– Inspiracją do realizacji „Śniadania dla przedsiębiorców” stały się coraz bardziej popularne śniadania biznesowe – mówi Milena Kościelniak, współorganizatorka inicjatywy. – Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do konstruktywnej dyskusji na temat relacji między pracodawcą a uczącym się u niego zawodu uczniem. Zależało nam jednak, aby wszystko odbyło się bez zadęcia, w przyjaznej atmosferze. A wspólny stół zawsze temu sprzyja – dodaje.

Dobór zaproszonych gości był tu ściśle uzależniony od wachlarza profesji, jakie można zgłębić w kłobuckiej szkole średniej. Reprezentowane były więc branże od stolarskiej przez budowlaną i fryzjerską po związaną z przemysłem spożywczym. Celem wszystkich starań było tu dołożenie swojej cegiełki do rozwiązywania problemu braku na rynku odpowiednio wyszkolonych fachowców. Przedsiębiorcy, czyli pracodawcy, są tu osobami najbardziej kompetentnymi, by wskazać, jacy fachowcy są dziś potrzebni i czego się od nich obecnie oczekuje.

– Zależało nam na poznaniu perspektywy tych, którzy, chcąc pozyskać odpowiednio przygotowanego i wyszkolonego pracownika, muszą naprawdę wiele zainwestować, często bez gwarancji zwrotu poniesionych nakładów – wyjaśnia Michał Kowalik, kierownik kształcenia praktycznego w ZS nr 2.

– Nie mamy zbyt wielu okazji, by spotkać się w szerszym gronie z przedsiębiorcami i zwyczajnie z nimi porozmawiać, wymienić opinie, podzielić się obserwacjami – dodaje Milena Kościelniak. – Oczywiście odbywają się spotkania, ale jednak zazwyczaj indywidualne. Uznaliśmy, że malejąca ilość uczniów w danym zawodzie to nasze wspólne zmartwienie, a więc tylko wspólnie jesteśmy w stanie wypracować sensowne rozwiązania – uważa.

Spotkanie przyniosło rezultaty. Obie strony wymieniły się wieloma uwagami dotyczącymi szkolenia nowych kadr. Jak mówi Kowalik, tematów było tak wiele, że poza śniadaniem w takiej formule można by jeszcze zorganizować także obiad, może i podwieczorek oraz kolację. A i tak pozostałoby jeszcze wiele do omówienia.

– Spraw dotyczących praktycznej nauki zawodu, nad którymi warto się wspólnie pochylić, jest naprawdę sporo. Pewne kwestie zostały ledwie dotknięte, Ale, co dla nas bardzo ważne, są dostrzegane nie tylko przez szkołę – dodaje kierownik szkolenia praktycznego. Już zdecydowano, że podobna wymiana poglądów odbywać się będzie cyklicznie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

soluch

Janusz Soluch na czele rady

Jarosław Jędrysiak27 maja 2020
dzien-samorzadowca

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA SAMORZĄDOWCA

Ewa Chojnacka27 maja 2020
urzad

Kłobuckie ulgi w czynszach

Jarosław Jędrysiak26 maja 2020
pszok

GODZINY PRACY PSZOK PONOWNIE PRZYWRÓCONE

Ewa Chojnacka25 maja 2020
policja

Poderżnął gardło psu

Jarosław Jędrysiak24 maja 2020
szpital

Koronawirus w kłobuckim szpitalu!

Jarosław Jędrysiak23 maja 2020