1,6 miliona złotych dla radnych z powiatu! – Gazeta Kłobucka
Powiat

1,6 miliona złotych dla radnych z powiatu!

Rada powiatu hojnie obdarowała samą siebie, znacząco podnosząc swoje diety.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
1,6 miliona złotych dla radnych z powiatu!

FINANSE. Jeszcze dobrze nie zaczęli pracować, a już sobie podnieśli diety. Po Wręczycy Wielkiej skok na publiczną kasę zafundowali sobie radni powiatowi. Kto domagał się podwyżek? Nie kto inny jak radni PSL-u i Unii Samorządowej – tej samej, która wyszła z inicjatywą podwyżek diet również we Wręczycy Wielkiej. Można się nie narobić, a zarobić? Można!

Różnica między starymi a nowymi dietami jest spora. Liczona po staremu dieta wyniosła około 840 zł. Tuż po świętach większość radnych powiatowych – którą stanowi koalicja dwóch ugrupowań: PSL-u Henryka Kiepury i Unii Samorządowej Marka Prubanta z Wręczycy Wielkiej – oraz radny SLD Krzysztof Nowak zdecydowali jednak, że chcą dostawać więcej. I poparli uchwałę, według której od stycznia radnym należeć się będzie nie 46,98%, a aż 72,65% kwoty bazowej, co daje niemal 1300 zł diety dla szeregowego radnego, 2100 zł dla przewodniczącego rady i nieetatowego członka zarządu, ok. 1800 zł dla przewodniczących komisji i wiceprzewodniczących rady. Tym samym wydatki z budżetu powiatu na same tylko diety wzrosną do 330 tys. zł rocznie. Oznacza to, że 5-letnia kadencja radnych powiatowych będzie kosztowała podatników ponad 1,6 mln zł!

Nie wszyscy chcieli podwyżek
Nie wszyscy jednak poparli ten pomysł. Przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Samorządowej. Wstrzymali się trzej z szeregów PiS-u.
– Głosowałam przeciwko, ponieważ uważam, że podwyżki na samym początku kadencji, kiedy tak naprawdę jeszcze nie rozpoczęliśmy prac ani nie podjęliśmy żadnej istotnej dla powiatu uchwały, nie jest właściwe – mówi Olga Skwara, radna Koalicji Samorządowej. – Poza tym w radzie jest wiele nowych osób, zresztą sama do nich należę i nie uważam, że dobrym pomysłem jest rozpoczynanie pracy w samorządzie od podwyżki diety – dodaje radna.

Więcej o 80 tys. zł
Na sesji głosowanie poprzedziło pytanie Wojciecha Oczkowskiego o skutki finansowe podwyżki. Jak podano radnemu, wyższe diety będą wymagały wydania na nie 330 tys. zł tylko w jednym, przyszłym roku. Dotąd było to 250 tys. zł. Radni dali więc sobie z naszych podatków dodatkowe 80 tys. zł rocznie. Przypomnijmy, że sesja, podczas której obradują radni, odbywa się zazwyczaj raz w miesiącu. Poprzedzają ją kilkugodzinne komisje, w których zależnie od przynależności szeregowy radny zazwyczaj uczestniczy 2 razy.

4 komentarze

4 Komentarze

 1. Janusz Cukier

  13 stycznia 2019 at 12:14

  No a co np. pierwsze z brzegu Lipie PSL oczywiście Porządni Sami Ludzie

 2. Żenada

  11 stycznia 2019 at 19:41

  Bo Kłobucki ciemnogród wybiera tych samych zakłamanych i pazernych nie tylko na kase ludzi, zastanawia mnie od wielu kadencji, że wybierani sa ludzie negatywnej selekcji, czyż nie ma innych. Tylko , ze ci inni nie chcą wchodzić do tego szamba, do tej polityczno-mafijnej kloaki jaka jest w naszym kraju, a w pierdołowie szczególnie

 3. Ela

  11 stycznia 2019 at 06:45

  Tak się bawi „elyta” PSL-u

 4. Tomek

  10 stycznia 2019 at 17:28

  PSL – czołowi etatytyści kraju. To tylko dlatego dalej się to utrzymuje na powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

garnek

Kara za pokazy produktów

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2019
powiat

Do starostwa rano

Jarosław Jędrysiak21 sierpnia 2019
fdv-1

Robota w Popowie, drzemka w powiecie. Jak pracują radni?

Jarosław Jędrysiak20 sierpnia 2019
K - Przyjmują wnioski na zwrot akcyzy (1585) + fot

Przyjmują wnioski na zwrot akcyzy

Jarosław Jędrysiak20 sierpnia 2019
K - 20 minut szybciej na Śląsk (2887) + fot

Znów zmiany na DK1

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2019
K - Do 11,5 tony bez zezwoleń (1970) + fot

Do 11,5 tony bez zezwoleń

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2019