Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej – Gazeta Kłobucka
Region

Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

Jadwiga Wiśniewska otrzymała statuetkę „Ikara” jako pierwsza w historii.
ARCH.
Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

WYRÓŻNIENIE. W Muzeum Monet i Medali im. św. Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody „Ikar”, którą została uhonorowana Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego

„Ikar” to nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”, Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość oraz Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” za poświęcenie, determinację oraz osobiste zaangażowanie dla dobra ojczyzny, a także przełamywanie mitów i stereotypów oraz budowanie postaw patriotycznych. Jadwiga Wiśniewska otrzymała tę statuetkę jako pierwsza w historii.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że do nagrody nominowali mnie ludzie niezwykli, którzy w sercach noszą solidarnościowe ideały. Kłaniam się nisko niezłomnym: pani Annie Rakocz i panu Zbigniewowi Bonarskiemu. Dziękuję panu Jackowi Strączyńskiemu, przewodniczącemu Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Zapewniam, że ta nagroda jest dla mnie zobowiązaniem do podejmowania kolejnych wyzwań, aby Polsce jak najgodniej służyć – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Wyróżniona europosłanka jest inicjatorką i organizatorką licznych konkursów dla uczniów szkół z całego województwa śląskiego, w tym organizowanego od 10 lat Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, w którym dotychczas wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów. Udział w konkursie stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki, najlepsze bowiem prace są publikowane w pokonkursowym tomie, którego promocja corocznie połączona jest z klimatycznym spotkaniem w ramach Zaduszek Katyńskich. W laudacji zwrócono również uwagę na działania Jadwigi Wiśniewskiej, które służą przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w tym o organizowanym od czerech lat Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, Biegu Tropem Wilczym, a także koncertach znanych rockowych zespołów patriotycznych.

Nagroda „Ikar” swoją symboliką nawiązuje do wydarzeń z listopada 1980 r. i protestu, który wybuchł w klubie Ikar po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego. (red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

asc

Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2019
xc-1

Żółte naklejki ratują życie

Jarosław Jędrysiak26 czerwca 2019
tir

Staranował tirem 13 aut

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
cba

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „Mafię VAT-owską”

Ewa Chojnacka19 czerwca 2019
volvo

Prezentacja Volvo i zawody w skokach

Adam Świerczyński5 czerwca 2019
buzek

Znamy naszych europosłów

Ewa Chojnacka27 maja 2019