Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej – Gazeta Kłobucka
Region

Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

Jadwiga Wiśniewska otrzymała statuetkę „Ikara” jako pierwsza w historii.
ARCH.
Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

WYRÓŻNIENIE. W Muzeum Monet i Medali im. św. Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody „Ikar”, którą została uhonorowana Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego

„Ikar” to nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”, Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość oraz Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” za poświęcenie, determinację oraz osobiste zaangażowanie dla dobra ojczyzny, a także przełamywanie mitów i stereotypów oraz budowanie postaw patriotycznych. Jadwiga Wiśniewska otrzymała tę statuetkę jako pierwsza w historii.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że do nagrody nominowali mnie ludzie niezwykli, którzy w sercach noszą solidarnościowe ideały. Kłaniam się nisko niezłomnym: pani Annie Rakocz i panu Zbigniewowi Bonarskiemu. Dziękuję panu Jackowi Strączyńskiemu, przewodniczącemu Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Zapewniam, że ta nagroda jest dla mnie zobowiązaniem do podejmowania kolejnych wyzwań, aby Polsce jak najgodniej służyć – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Wyróżniona europosłanka jest inicjatorką i organizatorką licznych konkursów dla uczniów szkół z całego województwa śląskiego, w tym organizowanego od 10 lat Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, w którym dotychczas wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów. Udział w konkursie stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki, najlepsze bowiem prace są publikowane w pokonkursowym tomie, którego promocja corocznie połączona jest z klimatycznym spotkaniem w ramach Zaduszek Katyńskich. W laudacji zwrócono również uwagę na działania Jadwigi Wiśniewskiej, które służą przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w tym o organizowanym od czerech lat Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, Biegu Tropem Wilczym, a także koncertach znanych rockowych zespołów patriotycznych.

Nagroda „Ikar” swoją symboliką nawiązuje do wydarzeń z listopada 1980 r. i protestu, który wybuchł w klubie Ikar po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego. (red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

zmp

Chcą innego terminu wyborów

Jarosław Jędrysiak3 kwietnia 2020
probki

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie

Adam Świerczyński3 kwietnia 2020
kombajn

Wniosek wrzucisz do wrzutni

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2020
lekarz-stetoskop

Koronawirus zabił w Częstochowie

Jarosław Jędrysiak1 kwietnia 2020
K - Koronawirus nie zatrzymał drogowców (1169) + fot

Koronawirus nie zatrzymał drogowców

Jarosław Jędrysiak29 marca 2020
Ponad-1000-litrów-alkoholu-z-kontrabandy-do-dezynfekcji

Alkohol z kontrabandy w służbie walki z epidemią

Adam Świerczyński23 marca 2020