Region

Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

Jadwiga Wiśniewska otrzymała statuetkę „Ikara” jako pierwsza w historii.
ARCH.
Nagroda „Ikar” dla Jadwigi Wiśniewskiej

WYRÓŻNIENIE. W Muzeum Monet i Medali im. św. Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody „Ikar”, którą została uhonorowana Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego

„Ikar” to nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”, Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość oraz Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” za poświęcenie, determinację oraz osobiste zaangażowanie dla dobra ojczyzny, a także przełamywanie mitów i stereotypów oraz budowanie postaw patriotycznych. Jadwiga Wiśniewska otrzymała tę statuetkę jako pierwsza w historii.

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że do nagrody nominowali mnie ludzie niezwykli, którzy w sercach noszą solidarnościowe ideały. Kłaniam się nisko niezłomnym: pani Annie Rakocz i panu Zbigniewowi Bonarskiemu. Dziękuję panu Jackowi Strączyńskiemu, przewodniczącemu Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Zapewniam, że ta nagroda jest dla mnie zobowiązaniem do podejmowania kolejnych wyzwań, aby Polsce jak najgodniej służyć – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Wyróżniona europosłanka jest inicjatorką i organizatorką licznych konkursów dla uczniów szkół z całego województwa śląskiego, w tym organizowanego od 10 lat Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, w którym dotychczas wzięło udział ponad 2 tysiące uczniów. Udział w konkursie stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki, najlepsze bowiem prace są publikowane w pokonkursowym tomie, którego promocja corocznie połączona jest z klimatycznym spotkaniem w ramach Zaduszek Katyńskich. W laudacji zwrócono również uwagę na działania Jadwigi Wiśniewskiej, które służą przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w tym o organizowanym od czerech lat Wojewódzkim Konkursie „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, Biegu Tropem Wilczym, a także koncertach znanych rockowych zespołów patriotycznych.

Nagroda „Ikar” swoją symboliką nawiązuje do wydarzeń z listopada 1980 r. i protestu, który wybuchł w klubie Ikar po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przez wojewodę częstochowskiego Mirosława Wierzbickiego. (red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Region

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024

Jest zdjęcie zamieszanej w oszustwo „na covid”

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024