Powiat

Braknie miejsca w szkołach?

Dyrektorzy analizują, czy wystarczy nauczycieli w naszych szkołach, czy będzie konieczność zatrudnienia nowych – mówił Maciej Biernacki z zarządu powiatu.
Braknie miejsca w szkołach?

PROBLEM. Jeden ze skutków reformy oświaty, która zdecydowała o likwidacji gimnazjów, jeszcze przed nami. Wkrótce mury zreformowanych podstawówek opuści zdublowany rocznik. Czy dla każdego ucznia starczy miejsca w szkole średniej? To ważne pytanie – w odniesieniu do naszego powiatu – zadał publicznie jeden z rodziców

Pytanie przewodniczącego rady rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku padło na ostatniej sesji rady powiatu.

Rodzice mają obawy
– W roku szkolnym 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych będą aplikować dwa roczniki: obecne klasy ósme i klasy trzecie gimnazjum. W skali kraju zamiast 358 tys. uczniów, jak w tym roku, o miejsca w placówkach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych konkurować będzie 772 tys. dzieci. Nie mam danych odnośnie powiatu kłobuckiego, ale podejrzewam, że również liczba dzieci aplikujących do czterech takich szkół w powiecie się zwiększy, a nawet podwoi – zauważył Ireneusz Telęga.
Rekrutacja dla tych dwóch roczników będzie biegła innym trybem. Ale rodzice są zaniepokojeni, czy najzwyczajniej starczy miejsca w szkołach. Czy starczy sal lekcyjnych dla większej liczby uczniów? Stąd chcą wiedzieć – i to pytanie zadał Ireneusz Telęga – czy w naszym powiecie przygotowano się na ten podwójny rocznik. Czy nie grozi uczniom obowiązkowa druga zmiana – i wydłużenie nauki do późnych godzin.
– Rodzice boją się, że dziecko aplikujące do wymarzonego liceum lub technikum może się tam nie dostać z powodu ograniczenia miejsc – podsumował Telęga.

Mają dane, mają policzone
Szczegóły w tym zakresie przedstawiła odpowiedzialna za oświatę naczelnik Joanna Kulejewska.
– Rzeczywiście spodziewamy się podwojonej liczby uczniów. Najprawdopodobniej w przyszłym roku szkolnym możemy się spodziewać, że do naszych szkół trafi około 750 uczniów. Wiemy to, ponieważ posiadamy dane ze wszystkich szkół podstawowych z terenu powiatu. Klasy ósme i klasy trzecie gimnazjum opuści 1508 uczniów. Lata poprzednie pokazały nam, że nasze szkoły wybiera mniej więcej 50 procent absolwentów – podała podczas obrad naczelnik Kulejewska.
Posiadane dane pozwalają powiatowym władzom oświatowym mieć pewność, że po najbliższych wakacjach sal w szkołach nie zabraknie. I każde dziecko z terenu powiatu, które będzie chciało uczyć się tutaj nadal, tylko już w jednej z czterech szkół średnich, ma mieć możliwość bycia przyjętym. Oczywiście przy uwzględnieniu znanych zasad w postaci rekrutacji elektronicznej i progów punktowych. Do tego kryterium nie dojdzie, jak zapewnia Kulejewska, żadne inne dodatkowe.

Będą zatrudniać?
Naczelniczka nie wyklucza, że w zakresie niektórych przedmiotów może się okazać konieczne zatrudnienie dodatkowych kadr nauczycielskich. Obecnie wiadomo, że dotyczy to np. języka polskiego czy matematyki. I tu już podejmowane są stosowne działania przygotowawcze.
– Dziękuję panu za ten głos – zwrócił się do Telęgi Maciej Biernacki z zarządu powiatu. – Dodam, że w naszych szkołach kiedyś kształciło się maksymalnie około 3000 uczniów. Dziś jest ich około 1400. Szkoły się w tym czasie nie skurczyły. Będzie jeden rocznik więcej. Dyrektorzy analizują, czy wystarczy nauczycieli w naszych szkołach, czy będzie konieczność zatrudnienia nowych – dodał do poruszonego przez mieszkańca tematu.
– Czy będzie zwiększona liczba oddziałów, czy zwiększona liczba uczniów w klasach? – dopytywał radny Dariusz Wojnowski.
Jak odparł Biernacki, liczba oddziałów w naturalny sposób będzie zwiększona, bo dojdą dwa nowe roczniki uczące się według innych podstaw programowych – po podstawówce i po gimnazjum. Inaczej mówiąc: absolwenci klas ósmych i klas trzecich gimnazjum na pewno nie trafi ą do tych samych klas.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat

Pijany kierowca traci swój pojazd

Jarosław Jędrysiak27 marca 2024

Policjantka pomogła mamie znaleźć dziecko

Jarosław Jędrysiak24 marca 2024

Groźny wirus w truskawkach z Maroka

Jarosław Jędrysiak23 marca 2024

Znów narkotyki w naszym powiecie!

Jarosław Jędrysiak12 marca 2024

Nie wypalaj traw

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024

Przymierzają się do rozbudowy szpitala

Jarosław Jędrysiak11 marca 2024