Skoro nie rondo, to chociaż zmiana pierwszeństwa – Gazeta Kłobucka
Danków

Skoro nie rondo, to chociaż zmiana pierwszeństwa

Samochody jadące z Dankowa do Kłobucka muszą się zatrzymywać przed skrzyżowaniem, aby ustąpić pierwszeństwa jadącym z Krzepic. Gdy zimą jest ślisko, nie potrafią potem ruszyć pod górkę. Takiego problemu nie mieliby jadący z Krzepic, z górki – referowała mieszkańcom wójt Bożena Wieloch.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Skoro nie rondo, to chociaż zmiana pierwszeństwa

BEZPIECZEŃSTWO. W Dankowie niedaleko od stacji paliw krzyżują się drogi powiatowe do Krzepic i do Wilkowiecka-Kłobucka. Już dawno wspominano, że dla poprawy bezpieczeństwa przydałoby się tu rondo. Ale łatwiej o prostą zmianę organizacji ruchu

To skrzyżowanie intensywnie użytkowane przez mieszkańców gminy Lipie i sąsiednich. Nietrudno też zauważyć tu tiry. Może nie jest bardzo niebezpieczne. Ale dla wielu kierowców jest uciążliwe.

Stara sprawa
Drogi zbiegają się tu wokół dużej trójkątnej wysepki, przy tym nie na płaskim, a na lekko nachylonym terenie. Gdy na prośbę mieszkańców pisaliśmy przed laty, że dla bezpieczeństwa przydałoby się tu rondo, ówczesny szef powiatowych dróg, śp. Tadeusz Pułka, mówił nam, iż ta pochyłość terenu sprawia, że trudno tam rondo wpasować.
Podobne opinie słychać i teraz. Rondo wymagałoby istotnej przebudowy układu dróg. To nie jest tanie.

„To łatwo rozrysować”
Inna możliwość to zmiana organizacji ruchu. Temat tego skrzyżowania wraca zresztą od czasu do czasu w telefonach naszych czytelników. Bodaj ostatnio mieliśmy okazję rozmawiać na ten temat w ubiegłym roku z mieszkańcem Rębielic Królewskich.
– Jeżdżę czasem do Lipia i zawsze się zastanawiam, czemu na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo jest ustalone na drodze do Krzepic, a nie do Kłobucka. Skoro jadący od strony Kłobucka muszą się zatrzymywać i wychylać daleko, żeby zobaczyć, czy ktoś jedzie od Krzepic i czy trzeba mu ustąpić. A tymczasem gdy się jedzie z Krzepic, to już wcześniej widać, czy ktoś zbliża się do skrzyżowania od strony Kłobucka i czy byłoby komu ustąpić – powiedział nam podczas rozmowy o skrzyżowaniu Tadeusz Kielan.
Gdy wdaliśmy się w szczegóły i przytoczyliśmy znane nam uwagi drogowców na temat skrzyżowania, nasz czytelnik z Rębielic ocenił, że problem ze zmianą organizacji ruchu wcale nie wymaga wielkiego zachodu. I każdy mający o tym jakieś pojęcie mógłby „łatwo rozrysować”, jak na tej krzyżówce zmienić zasady pierwszeństwa.

Zima daje argumenty
Skrzyżowaniem zainteresowali się też ostatnio samorządowcy. W grudniu nad propozycją zmiany organizacji ruchu naradzali się przedstawiciele starostwa i gminy Lipie oraz powiatowi drogowcy. O szczegółach mówiła podczas spotkań w sołectwach wójt z Lipia.
– Samochody jadące z Dankowa do Kłobucka muszą się zatrzymywać przed skrzyżowaniem, aby ustąpić pierwszeństwa jadącym z Krzepic. Gdy zimą jest ślisko, nie potrafi ą potem ruszyć pod górkę. Takiego problemu nie mieliby jadący z Krzepic, z górki – referowała mieszkańcom wójt Bożena Wieloch.
Utworzenie ronda na razie nie jest przewidywane. Wprowadzenie zmiany organizacji ruchu jest znacznie łatwiejsze.
Znane są nam relacje, że teraz, gdy jest ślisko, na skrzyżowaniu zdarzają się niegroźne, ale dość częste kolizje. W końcu powinno się to zmienić. (jar)

2 komentarze

2 Komentarze

  1. Anonim

    19 stycznia 2019 at 21:19

    kilkanaście lat temu pierwszeństwo było od strony kłobucka i zostało zmienione na wniosek mieszkańców co ile lat będzie zmieniane

  2. Janusz Cukier

    18 stycznia 2019 at 13:52

    Jedno jest pewne za co się nie wezmą i tak będzie źle , oni już tak maja…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Danków

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Danków

efd-1

Co z pierwszeństwem na krzyżówce?

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019
cvb

Wyremontują most

Jarosław Jędrysiak14 marca 2018
dankow1

800 lat Dankowa

Jarosław Jędrysiak27 sierpnia 2017
xcv

Koncert na jubileusz

Redakcja22 kwietnia 2017
SONY DSC

Noworoczny koncert w roku jubileuszu

Redakcja15 stycznia 2017
1

Bramę zamku czeka ruina?

Redakcja4 stycznia 2017