Odłożyli podwyżkę diet – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Odłożyli podwyżkę diet

Wójt uzasadniał, dlaczego decyzję w sprawie diet warto odłożyć. Chodzi o wcześniejsze pełne porozumienie w gronie radnych w tej kwestii.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Odłożyli podwyżkę diet

FINANSE. Na poniedziałkową sesję przewidywano uchwalenie zmiany wysokości diet radnych. Uchwałę jednak wycofano. O co chodzi?

Jakoś zwykle tak bywa, że w wielu gminach uchwały o podwyżce diet nie są od razu wpisywane do porządku obrad, tylko potem dorzucane już podczas sesji. Niby zawsze ma to jakieś uzasadnienie, choć trudno się oprzeć wrażeniu, że chodzi o mniejszy rozgłos przy dawaniu sobie przez radnych podwyżki. Dokładnie tak stało się wcześniej we Wręczycy, a teraz w Opatowie – gdzie radni bez skrępowania znacząco popodnosili sobie diety. W Przystajni samorządowi można zapisać na plus, że tu uchwałę w sprawie diet od razu wpisano do porządku sesji. A potem, już na posiedzeniu, wycofano ją. Czemu?

– Chciałbym zaproponować wycofanie z porządku uchwały dotyczącej diet. Z moich informacji wynika, że ten projekt był uzgadniany na posiedzeniach komisji, że były pewne rozbieżności i także inne propozycje. Proponuję więc, by ten projekt jeszcze wrócił do uzgodnień w komisjach. Aby komisje wspólnie wypracowały ostateczny kształt tej uchwały. Wtedy ją poddamy pod głosowanie – uzasadniał wójt Henryk Mach. Wnioskodawcą uchwały dotyczącej zmiany diet był sam wójt. Jak mówi, chodziło głównie o to, aby podwyższyć nieznacznie diety dla tych członków rady gminy, którzy są delegatami do zgromadzenia związku międzygminnego, który prowadzi gospodarkę wodno-ściekową dla Przystajni i Panek. Jak pamiętamy, w związku z kłopotami z oczyszczalnią na pewno praca w tym gremium nie należy do łatwych. Niewykluczone, że sensowna co do wysokości podwyżka diety byłaby tu możliwa do obrony.

Uchwałę więc wycofano, odłożono na później.

Nie zabrakło też drobnego komentarza ze strony jednego z obecnych na sesji mieszkańców.

– Czy ten wniosek o podwyżkach dla radnych został wycofany przeze mnie? Jeśli trzeba, to ja wyjdę – powiedział, chyba nieco żartem, Zdzisław Zawierucha. Reklama

– Nie, po prostu wniosek nie został jeszcze dostatecznie przedyskutowany na komisjach. Dlatego pan wójt go wycofał – powtórzył wcześniejszą argumentację przewodniczący Zbigniew Kmieć. – Pan wójt wcześniej zgłaszał wycofanie tego wniosku. Nikt nie wiedział jeszcze, że pan będzie – dodał.

– Nie ma żadnych [dodatkowych – przyp. red.] intencji w wycofaniu uchwały dotyczącej diet. Nie było konsensusu w tej sprawie na poszczególnych komisjach. A moją intencją była podwyżka diet dla osób zasiadających w związku międzygminnym – powtórzył Mach.

Krótko mówiąc: temat podwyżki diet na pewno wróci. Powodem odłożenia uchwały były bowiem także inne pomysły na diety radnych. Czy i w Przystajni szykuje się skok na kasę jak we Wręczycy i Opatowie? Zobaczymy. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Mieszkaniec gminy

    6 lutego 2019 at 07:39

    Radni bezradni widać że po wyborach szlachetne obietnice się ulotniły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

K - Patriotycznie 2 A

Patriotycznie na nowym rynku

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2019
drf

Czytanie ze sportowcem

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
deco

Decoupage na warsztatach

Jarosław Jędrysiak5 maja 2019
warsztaty

Kocie warsztaty

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
smieci

Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
adf

Ile zarabiają nauczyciele?

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2019