Elektrownia atomowa 50 kilometrów od Kłobucka? – Gazeta Kłobucka
Region

Elektrownia atomowa 50 kilometrów od Kłobucka?

Jeszcze w styczniu minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał o tym, że w jego resorcie panuje wielka determinacja w sprawie inwestowania w polską energetykę jądrową – jako jeden z elementów istotnych dla spraw ochrony klimatu.
MATERIAŁY PRASOWE
Elektrownia atomowa 50 kilometrów od Kłobucka?

GOSPODARKA. Wielu słyszało o jednej elektrowni atomowej, która ma być zbudowana na Pomorzu. Teraz pojawia się informacja, że w kraju rozważane są dwie takie elektrownie. Do tej drugiej możemy mieć bliżej niż ktokolwiek dotąd przypuszczał

Można się spotkać z opiniami, że stosunek ludzi do elektrowni atomowych jest tym bardziej neutralny lub pozytywny, im dalej od ich miejsca zamieszkania planuje się budowę tego typu obiektu. Korzyści z dysponowania przez państwo tego rodzaju źródłem energii mogą jednak zejść na dalszy plan, jeśli się okazuje, że elektrownia taka ma powstać stosunkowo blisko. Bo u nas często siłą rzeczy energetyka jądrowa kojarzy się dla wielu głównie z katastrofą w Czarnobylu. A to z kolei sprawia, że obawy zaczynają dominować.

Taki pomysł
Drugim obok Pomorza miejscem w Polsce, gdzie mogłaby powstać elektrownia atomowa, są okolice Bełchatowa. Dziś, jak wiadomo, prąd produkuje się tu z węgla brunatnego. Jest cała infrastruktura związana z dystrybucją wytwarzanych tu megawatów. A zasoby węgla pod ziemią nie są nieograniczone.
Dziś nie można powiedzieć, że sprawa jest ostatecznie przesądzona. Zresztą wystarczy sobie przypomnieć, że i w kwestii lokalizacji tej pierwszej elektrowni, w północnej Polsce, pojawiło się wahanie w zakresie wyboru miejsca jej budowy. Tak czy inaczej – warto wiedzieć, że pomysł budowy siłowni jądrowej niemal u granic naszego powiatu jest.
Jeszcze w styczniu minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał o tym, że w jego resorcie panuje wielka determinacja w sprawie inwestowania w polską energetykę jądrową – jako jeden z elementów istotnych dla spraw ochrony klimatu. Założenia dotyczące polityki energetycznej w Polsce przewidują w sumie sześć bloków jądrowych, a ich łączna moc ma mieścić się w granicach 6-9 GW. Elektrownie mają być dwie.
– Będą to dwie elektrownie: jedna na północy kraju, gdzie trwają badania lokalizacyjne, natomiast druga w centralnej Polsce – podaje cytowany w materiałach ministerstwa Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski.
Aby ułatwić realizację atomowych koncepcji rządu, bierze się pod uwagę uchwalenie specustaw, które wpłyną na przyspieszenie procedur. Lokalizację elektrowni w centrum kraju mają uzasadniać kurczące się w tej części Polski zasoby węgla brunatnego – stosowanego jako paliwo do produkcji prądu. W tym sensie okolice Bełchatowa mogłyby być idealną lokalizacją. Idealną – z punktu widzenia przemysłu energetycznego. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

bruksela

Nasi uczniowie w Brukseli

Jarosław Jędrysiak16 kwietnia 2019
gtt

3,5 tys. matek sięga po świadczenie

Jarosław Jędrysiak25 marca 2019
gwalciciel

Złodziej i gwałciciel przebywa u nas?

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
rtfg

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
54g

ZUS wysyła listy do płatników składek

Adam Świerczyński5 marca 2019
fasr

Województwo ma złą nazwę?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019