Elektrownia atomowa 50 kilometrów od Kłobucka? – Gazeta Kłobucka
Region

Elektrownia atomowa 50 kilometrów od Kłobucka?

Jeszcze w styczniu minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał o tym, że w jego resorcie panuje wielka determinacja w sprawie inwestowania w polską energetykę jądrową – jako jeden z elementów istotnych dla spraw ochrony klimatu.
MATERIAŁY PRASOWE
Elektrownia atomowa 50 kilometrów od Kłobucka?

GOSPODARKA. Wielu słyszało o jednej elektrowni atomowej, która ma być zbudowana na Pomorzu. Teraz pojawia się informacja, że w kraju rozważane są dwie takie elektrownie. Do tej drugiej możemy mieć bliżej niż ktokolwiek dotąd przypuszczał

Można się spotkać z opiniami, że stosunek ludzi do elektrowni atomowych jest tym bardziej neutralny lub pozytywny, im dalej od ich miejsca zamieszkania planuje się budowę tego typu obiektu. Korzyści z dysponowania przez państwo tego rodzaju źródłem energii mogą jednak zejść na dalszy plan, jeśli się okazuje, że elektrownia taka ma powstać stosunkowo blisko. Bo u nas często siłą rzeczy energetyka jądrowa kojarzy się dla wielu głównie z katastrofą w Czarnobylu. A to z kolei sprawia, że obawy zaczynają dominować.

Taki pomysł
Drugim obok Pomorza miejscem w Polsce, gdzie mogłaby powstać elektrownia atomowa, są okolice Bełchatowa. Dziś, jak wiadomo, prąd produkuje się tu z węgla brunatnego. Jest cała infrastruktura związana z dystrybucją wytwarzanych tu megawatów. A zasoby węgla pod ziemią nie są nieograniczone.
Dziś nie można powiedzieć, że sprawa jest ostatecznie przesądzona. Zresztą wystarczy sobie przypomnieć, że i w kwestii lokalizacji tej pierwszej elektrowni, w północnej Polsce, pojawiło się wahanie w zakresie wyboru miejsca jej budowy. Tak czy inaczej – warto wiedzieć, że pomysł budowy siłowni jądrowej niemal u granic naszego powiatu jest.
Jeszcze w styczniu minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał o tym, że w jego resorcie panuje wielka determinacja w sprawie inwestowania w polską energetykę jądrową – jako jeden z elementów istotnych dla spraw ochrony klimatu. Założenia dotyczące polityki energetycznej w Polsce przewidują w sumie sześć bloków jądrowych, a ich łączna moc ma mieścić się w granicach 6-9 GW. Elektrownie mają być dwie.
– Będą to dwie elektrownie: jedna na północy kraju, gdzie trwają badania lokalizacyjne, natomiast druga w centralnej Polsce – podaje cytowany w materiałach ministerstwa Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski.
Aby ułatwić realizację atomowych koncepcji rządu, bierze się pod uwagę uchwalenie specustaw, które wpłyną na przyspieszenie procedur. Lokalizację elektrowni w centrum kraju mają uzasadniać kurczące się w tej części Polski zasoby węgla brunatnego – stosowanego jako paliwo do produkcji prądu. W tym sensie okolice Bełchatowa mogłyby być idealną lokalizacją. Idealną – z punktu widzenia przemysłu energetycznego. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

koleje-rozszerzaja-oferte

Koleje rozszerzają ofertę na długi weekend

Adam Świerczyński16 sierpnia 2019
NIK kontroluje SOR-y 3370

NIK kontroluje SOR-y

Adam Świerczyński15 sierpnia 2019
zastrzyk

Nie ma szczepień – nie ma przedszkola

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
vcv

Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
K - ITD sprawdza duże pojazdy (1106) + fot

ITD sprawdza duże pojazdy

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2019
studenciak pojedzie

„Studenciak” pojedzie kolejny raz

Ewa Chojnacka6 sierpnia 2019