Coś słychać w sprawie odpadów? – Gazeta Kłobucka
Lgota

Coś słychać w sprawie odpadów?

– Czy są nowe materiały odnośnie cofnięcia decyzji starostwa powiatowego? – pytał na sesji Lech Chłąd.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Coś słychać w sprawie odpadów?

PROBLEM. Dużo działań zapowiadano podczas zebrania mieszkańców w Lgocie, toteż nie dziwi, że powraca pytanie o ich efekty. A mieszkańcy interesują się, czy urzędnicy coś robią, czy czekają z założonymi rękami

Sprawa ostatnio ucichła, bo i obecnie na poletku bioremediacyjnym pod Lgotą zimą nie prowadzi się działań takich, jakie prowadzone były jesienią. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy utracili zainteresowanie.

– Czy są nowe materiały odnośnie cofnięcia decyzji starostwa powiatowego? – pytał na sesji Lech Chłąd.

Chodzi tu oczywiście o dokument, który umożliwił rozpoczęcie i prowadzenie działalności polegającej na przetwarzaniu odpadów w postaci gleby i ziemi zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi.

– Mieszkańcy obawiają się, że gdy przyjdzie lato, nie da się tam wytrzymać – dodał sołtys.

Przypomnijmy, że mieszkańcy zwracali nam uwagę na roznoszącą się woń substancji ropopochodnych, która – wedle ich relacji – ma okresowo docierać nawet do wsi. Firma prowadząca działalność przetwarzania odpadów kategorycznie stwierdziła natomiast w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, że ten niepożądany zapach nie rozprzestrzenia się aż tak daleko od poletka bioremediacyjnego. Aby ten parametr zmierzyć na miejscu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zainstalował w listopadzie stosowne czujniki (próbniki).

– Postępowania nadal się toczą – referował na sesji Krzysztof Nowak z zarządu powiatu. – WIOŚ złożył wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego odnośnie właściwości organu, który wydał zgodę – dodał.

Jak wiemy, zgodę wydał starosta, natomiast pojawiły się wątpliwości, czy decyzja taka nie powinna zapaść na wyższym szczeblu samorządu. Nowak wspomniał też o czujnikach badających powietrze.

– W aktualnej sytuacji, w porze zimowej, nie wiadomo, jakie będą z nich odczyty – powiedział.

Przedstawiciel władz powiatu zauważył, że latem łatwiej wyczuć tego rodzaju aromaty. Teraz, zimą, dodatkowo nic się nie dzieje na poletku bioremediacyjnym. Dodajmy, że podobne przekonanie w kwestii badania powietrza słyszeliśmy też od mieszkańców.

Nowak komentował też wyniki kontroli prowadzonej na miejscu przez WIOŚ. Jak pisaliśmy niedawno – nie stwierdzono rażących naruszeń zapisów pozwolenia, które firma dostała od starosty na tego rodzaju działalność. Krótka odpowiedź na pytanie, co zatem dzieje się w sprawie, brzmi: trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcie SKO.

– Pani Kasprzak przytaczała informacje, że podobny spór o to, kto tego rodzaju decyzję ma wydać, toczy się bodaj w powiecie łomżyńskim. Trwa spór kompetencyjny, trudno mi powiedzieć, jakie będzie rozstrzygnięcie. Czekamy też na odczyty z czujników – podsumował Krzysztof Nowak. – Nie ma ustawy odorowej, która nie doczekała się uchwalenia. Problem na pewno będzie występował w okresie letnim. Pan Chłąd ma rację, że zjawisko może nabrać jakby większej ostrości – dodał. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lgota

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lgota

wypadek

Walnął autem w płot

Jarosław Jędrysiak28 lipca 2020
cross

Urządzają motocross na dziko

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2019
policja

Dopadli „niecierpliwych”

Jarosław Jędrysiak8 czerwca 2019
yujh

W sprawie odpadów – cisza

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019
za

Znak za mało ostrzega?

Jarosław Jędrysiak20 lutego 2019
rgb

Lgota Co WIOŚ ustalił w sprawie odpadów?

Jarosław Jędrysiak28 stycznia 2019