Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją

W związku ze znaną sytuacją na rynku jeszcze w lutym chcemy rozpisać przetarg na odbiór śmieci, choć umowę mamy do czerwca. Po to, żeby powiedzieć takie proste „sprawdzam” – zapowiada wójt Henryk Mach.
ARCH.
Razem taniej za śmieci? – W związku ze znaną sytuacją

GOSPODARKA KOMUNALNA. W Miedźnie mają własny pomysł na niższe opłaty za śmieci, w Przystajni – głośno mówią o jeszcze innym rozwiązaniu. A na pewno warto znaleźć sposób, bo opłaty za śmieci dla mieszkańców na pewno wszędzie wzrosną. Oby więc wzrosły możliwie jak najmniej

– W związku ze znaną sytuacją na rynku jeszcze w lutym chcemy rozpisać przetarg na odbiór śmieci, choć umowę mamy do czerwca. Po to, żeby powiedzieć takie proste „sprawdzam” – zapowiada wójt Henryk Mach. – Sytuacja jest taka, że pewnie nie utrzymamy dotychczasowej ceny 8,50 zł od mieszkańca. Jeśli pojawiłaby się w przetargu lutowym cena 12 zł, to oświadczam, że ją weźmiemy – dodaje.
Innymi słowy gmina zaakceptowałaby chętnie podwyżkę o 50 procent, bo z sytuacji, jaka wytworzyła się u sąsiadów, doskonale już wiadomo, że koszt odbioru odpadów drastycznie wzrósł. Dla przykładu w Miedźnie, gdzie przetarg rozpisano na trzymiesięczny okres przejściowy, cena ta sięgnęła 19 złotych. Tam, gdzie kontrakt przewiduje ceny dziś niekorzystne z punktu widzenia fi rm odbierających śmieci, jest on zrywany – niezależnie od tego, jak długo jeszcze miała obowiązywać umowa. To skłania do innego spojrzenia na podwyżkę – o ile nie byłaby ona wyższa niż u sąsiadów.

Pilnie potrzeba rozwiązań
Wzrost cen za śmieci dotyka wszystkich, więc pojawiają się różne pomysły, jak mu zaradzić. W Miedźnie chcą wstawić własne kosze, by fi rmy zwolnić z obowiązku ich udostępniania – i tym samym zachęcić więcej z nich do udziału w przetargu. Pewnych szans zmiany sytuacji upatruje się też w zniesieniu regionalizacji dotyczącej położenia składowisk odpadów – co dałoby szansę na uruchomienie dziś praktycznie niemal nieistniejącej konkurencji. Wartym rozważenia wyjściem z sytuacji może się też okazać organizowanie większych, wspólnych dla kilku gmin przetargów.
– Próbujemy się porozumieć i takie spotkanie odbędzie się w najbliższym czasie. Mógłby być jeden przetarg zrobiony w ramach porozumienia gmin. Jest wielka wola wójtów, abyśmy połączyli swoje siły. Może temu sprzyjać zmiana ustawy śmieciowej i zniesienie rejonizacji. Myślę, że jest szansa, że do czerwca się to wyjaśni. My mamy czas, aby sprawdzić sytuację na rynku – uważa Henryk Mach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

K - Patriotycznie 2 A

Patriotycznie na nowym rynku

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2019
drf

Czytanie ze sportowcem

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019
deco

Decoupage na warsztatach

Jarosław Jędrysiak5 maja 2019
warsztaty

Kocie warsztaty

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
adf

Ile zarabiają nauczyciele?

Jarosław Jędrysiak14 lutego 2019
osiedle

Nie ma kto zbudować zbiornika?

Jarosław Jędrysiak13 lutego 2019