Znak za mało ostrzega? – Gazeta Kłobucka
Lgota

Znak za mało ostrzega?

Myślę, że wniosek jest zasadny. Zwłaszcza że mieliśmy niedawno wspomniane przez sołtysa wydarzenie. Oczywiście będzie to potrzebne rutynowe przeprowadzenie zmiany organizacji ruchu. Jak wniosek wpłynie, to go rozpatrzymy – mówił Krzysztof Nowak.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Znak za mało ostrzega?

PROBLEM. Który znak bardziej skłania do ostrożności na niebezpiecznym skrzyżowaniu? Odwrócony żółty trójkąt nakazujący ustąpić pierwszeństwa czy ośmiokąt z napisem „stop” – nakazujący bezwzględnie zatrzymanie się przed drogą główną? Konsekwencją różnicy siły oddziaływania tych znaków może być poważny wypadek. W Lgocie takie już widzieli

Sołtys Lech Chłąd zwrócił się do władz powiatu i do policji w sprawie znaków przy drodze w Lgocie. – Wnioskuję o zmianę znaku przy skrzyżowaniu ulicy Północnej z ulicą Częstochowską. Był tam drugi poważny wypadek – stwierdził na ostatniej sesji sołtys.

Chodzi tu, dodajmy dla jasności, o skrzyżowanie drogi krajowej z ulicą biegnącą przez Lgotę od strony Białej. Poza tym, że z drogi tej korzystają sami tutejsi mieszkańcy, jest to także często użytkowane połączenie między krajówką a drogą wojewódzką Częstochowa-Kamyk-Miedźno. Zdarzają się więc tu także kierowcy mniej znający lokalne realia drogowe. A wtedy główną tarczą przed wypadkami stają się – obok ostrożności kierowców – właśnie przemyślane znaki drogowe. W tej chwili na krzyżówce od strony ulicy Północnej stoi znak ostrzegawczy „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. Oczywiście teoretycznie to wystarczy. W praktyce – skrzyżowanie może być wystarczająco niebezpieczne, by ostrzeżenie wzmocnić. – Proponuję w tym miejscu znak „stop” – dodał sołtys Chłąd.

Podczas obrad do sprawy odniósł się przedstawiciel zarządu powiatu. – Myślę, że wniosek jest zasadny. Zwłaszcza że mieliśmy niedawno wspomniane przez sołtysa wydarzenie. Oczywiście będzie tu potrzebne rutynowe przeprowadzenie zmiany organizacji ruchu. Jak wniosek wpłynie, to go rozpatrzymy – odparł Krzysztof Nowak. Ponieważ przy znaku ostrzegawczym zdarzają się przypadki przejeżdżania przez krajówkę bez zatrzymywania się, znak „stop” powinien zadziałać jako bardziej jednoznaczne ostrzeżenie. Spodziewamy się, że taki znak w Lgocie się pojawi. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Lgota

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Lgota

wypadek

Walnął autem w płot

Jarosław Jędrysiak28 lipca 2020
cross

Urządzają motocross na dziko

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2019
policja

Dopadli „niecierpliwych”

Jarosław Jędrysiak8 czerwca 2019
yujh

W sprawie odpadów – cisza

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2019
yu

Coś słychać w sprawie odpadów?

Jarosław Jędrysiak17 lutego 2019
rgb

Lgota Co WIOŚ ustalił w sprawie odpadów?

Jarosław Jędrysiak28 stycznia 2019