O Sebyle w stolicy – Gazeta Kłobucka
Kultura

O Sebyle w stolicy

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Olga Skwara, szefowa kłobuckiego MOK.
GRZEGORZ CIEŚLIŃSKI
O Sebyle w stolicy

WYDARZENIE. Miejski Ośrodek Kultury odnotował spory sukces. Współorganizował poświęcone Władysławowi Sebyle wydarzenie kulturalne w Warszawie. III Gala Poetycka odbyła się w Muzeum Katyńskim w Warszawie w pierwszą środę lutego

Kim był Władysław Sebyła – większości kłobucczan przypominać nie trzeba. Urodzony w Kłobucku poeta zginął wskutek zbrodni katyńskiej, a do tego, z racji powojennej zależności Polski od sowietów, jako ich ofi ara został skazany na zapomnienie.

Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku wiele czyni dla tego, aby w wolnej Polsce Władysław Sebyła odzyskał należne mu miejsce w historii ojczystej literatury. Jak wiemy, kierowana przez Olgę Skwarę instytucja ma poetę za patrona, więc działalność na typ polu jest w pełni zrozumiała. O ile jednak dotąd wydarzenia kulturalne poświęcone Władysławowi Sebyle organizowano w Kłobucku i w bliskim nam regionie, teraz – staraniem dyrekcji MOK-u i miasta – przygotowany w Kłobucku program został zaprezentowany w samym sercu Polski, w stolicy.

– Tegoroczną galę zorganizowaliśmy w Muzeum Katyńskim z racji faktu, że poeta był jednym z zamordowanych w zbrodni katyńskiej, a jego życie dorosłe upłynęło głównie w Warszawie – podaje dyrektor MOK-u Olga Skwara.

Zupełnie naturalne, że w przygotowanie i zrealizowanie wydarzenia włączyło się wielu utalentowanych ludzi współpracujących z MOK-iem i uczestniczących w pracach naszych, kłobuckich sekcji i zespołów artystycznych. Pięknie zaprezentował się w stolicy Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka” – oczywiście w strojach ludowych z naszego regionu. Twórczość Władysława Sebyły szeroko wykorzystano w czasie widowiska w Muzeum Katyńskim. Przemyślne połączenie poezji i muzyki, ubrane w ciekawą sceniczną formę, zaprezentowała grupa aMOK. Całą galę sebyłowską przygotowaną przez MOK specjalnie na wyjazd do Warszawy wyreżyserowała według własnego scenariusza kierująca grupą aMOK Beata Cieślińska-Górska. A prowadzącą galę była Ida Górska – wcześniej też wielokrotnie występująca w programach artystycznych przygotowywanych przez kłobucki MOK.

Podczas występów w Warszawie zespół MOK-u nie ograniczył się tylko do aktywności w sferze artystycznej. Zaprezentowano też w postaci fi lmu wcześniejsze dokonania placówki – były tu wszak liczne przedsięwzięcia nawiązujące do postaci Władysława Sebyły i jego twórczości. Przewidziano też wykład poświęcone postaci poety z Kłobucka, który wygłosiła dr Elżbieta Wróbel z częstochowskiego uniwersytetu. Właśnie w Warszawie wręczono też nagrody laureatom XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Sebyły. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kultura

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kultura

julia-bojur

Julia Bojur wystąpiła w ścisłym finale „Szansy na sukces”

Jarosław Jędrysiak31 maja 2020
klub_kawalerow

„KLUB KAWALERÓW”

Ewa Chojnacka13 września 2019
dsgrgr

3. Otwarty Kłobucki Plener

Ewa Chojnacka8 września 2019
dsd

„Zostań artystą” II KŁOBUCKI PLENER

Ewa Chojnacka5 września 2019
cgb

Widzieliście nowy klip Całej Góry Barwinków?

Ewa Chojnacka27 sierpnia 2019
forsal

Forsal najlepszy na festiwalu bluesowym

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2017