Od marca wyższe emerytury – Gazeta Kłobucka
Region

Od marca wyższe emerytury

Od marca wyższe emerytury

ŚWIADCZENIA. Emerytury, ale także renty i dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzrosną od 1 marca. – Tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 102,86 proc. – podaje Beata Kopczyńska, rzecznik instytucji w Śląskiem

ile wzrośnie jego świadczenie. Wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika. Świadczenia podlegają waloryzacji z urzędu, w związku z tym nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty – wyjaśnia Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Waloryzacja służy utrzymaniu realnej wartości świadczeń i zależy m.in. od inflacji i sytuacji gospodarczej, więc choć realnie kwoty będą wyższe, nie jest to to samo, co po prostu podwyżka świadczeń.

– W tym roku emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Oznacza to, że każde świadczenie zwiększamy o taki sam procent (102,86 proc.) z zastrzeżeniem, że kwota podwyżki nie może być mniejsza niż 70 zł brutto. Jednak tutaj są pewne obwarowania, bowiem osoby, które nie mają prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymają gwarantowanej podwyżki, a ich świadczenie zostanie przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji – dodaje Kopczyńska.

Prawo do minimalnej emerytury uzyskuje się wraz ze stażem pracy – po osiągnięciu 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) lat składkowych i nieskładkowych. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

tir

Staranował tirem 13 aut

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
cba

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „Mafię VAT-owską”

Ewa Chojnacka19 czerwca 2019
volvo

Prezentacja Volvo i zawody w skokach

Adam Świerczyński5 czerwca 2019
buzek

Znamy naszych europosłów

Ewa Chojnacka27 maja 2019
pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019
hasztak

Nasi walczą o finał

Jarosław Jędrysiak17 maja 2019