Od marca wyższe emerytury – Gazeta Kłobucka
Region

Od marca wyższe emerytury

Od marca wyższe emerytury

ŚWIADCZENIA. Emerytury, ale także renty i dodatki wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzrosną od 1 marca. – Tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 102,86 proc. – podaje Beata Kopczyńska, rzecznik instytucji w Śląskiem

ile wzrośnie jego świadczenie. Wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika. Świadczenia podlegają waloryzacji z urzędu, w związku z tym nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie otrzyma w dotychczasowym terminie wypłaty – wyjaśnia Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Waloryzacja służy utrzymaniu realnej wartości świadczeń i zależy m.in. od inflacji i sytuacji gospodarczej, więc choć realnie kwoty będą wyższe, nie jest to to samo, co po prostu podwyżka świadczeń.

– W tym roku emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Oznacza to, że każde świadczenie zwiększamy o taki sam procent (102,86 proc.) z zastrzeżeniem, że kwota podwyżki nie może być mniejsza niż 70 zł brutto. Jednak tutaj są pewne obwarowania, bowiem osoby, które nie mają prawa do minimalnej emerytury, nie otrzymają gwarantowanej podwyżki, a ich świadczenie zostanie przeliczone przy użyciu wskaźnika waloryzacji – dodaje Kopczyńska.

Prawo do minimalnej emerytury uzyskuje się wraz ze stażem pracy – po osiągnięciu 20 (kobiety) lub 25 (mężczyźni) lat składkowych i nieskładkowych. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

bruksela

Nasi uczniowie w Brukseli

Jarosław Jędrysiak16 kwietnia 2019
gtt

3,5 tys. matek sięga po świadczenie

Jarosław Jędrysiak25 marca 2019
gwalciciel

Złodziej i gwałciciel przebywa u nas?

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
rtfg

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
54g

ZUS wysyła listy do płatników składek

Adam Świerczyński5 marca 2019
fasr

Województwo ma złą nazwę?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019