Pół miliona cudzoziemców w ZUS-ie – Gazeta Kłobucka
Region

Pół miliona cudzoziemców w ZUS-ie

Jak podaje ZUS, w okresie ostatniej dekady liczba cudzoziemców zgłoszonych do naszych ubezpieczeń społecznych wzrosła aż 9-krotnie.
ARCH.
Pół miliona cudzoziemców w ZUS-ie

EKONOMIA. 533,5 tysiąca cudzoziemców spoza Unii Europejskiej jest objętych polskimi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Większość z nich to obywatele Ukrainy

W naszym systemie emerytalnym, odziedziczonym częściowo z poprzedniego ustroju, zależność własnych składek i własnej emerytury nie jest prosta. Bieżąco wpłacane składki podtrzymują system, który obciążany jest przez dziś już wypłacane emerytury. To dlatego tak istotnym problemem jest starzenie się społeczeństwa – bo coraz mniej pracujących wpłaca składki, a coraz więcej emerytów pobiera świadczenia. Sytuacja, w której do tego wspólnego worka dorzucają swoje składki także obcokrajowcy, jest z dzisiejszej przynajmniej perspektywy korzystna.

Skala udziału obcokrajowców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych jest całkiem znacząca. Jak podaje ZUS, w okresie ostatniej dekady liczba cudzoziemców zgłoszonych do naszych ubezpieczeń społecznych wzrosła aż 9-krotnie. A aż 11-krotnie – samych tylko obcokrajowców z krajów spoza Unii Europejskiej. Dziś wśród wszystkich w ZUS-ie obcokrajowcy to już 3,6 procenta.

Do naszego systemu emerytalnego dorzucają się przede wszystkim obywatele Ukrainy. Tych jest obecnie 425,7 tys. Drudzy na liście są tu Białorusini, których mamy w kraju 32,6 tys. Za uwagę zasługuje jeszcze zauważalna grupa pracujących u nas i odprowadzających składki do ZUS obywateli Wietnamu (8,1 proc.) oraz Mołdawii i Rosji (po 7,3 proc.). ZUS posiada też dane, że pracujący u nas obcokrajowcy najczęściej osiedlają się w województwach zachodnich – w dolnośląskim i wielkopolskim – oraz w województwie mazowieckim. Najmniej jest ich w Świętokrzyskiem. Większość cudzoziemców pracuje na umowę o pracę (56 proc.), choć statystycznie każdych dwóch na pięciu ma też umowy-zlecenia i umowy agencyjne. Trzy procent założyło u nas własne firmy. Łącznie pracuje w Polsce 533,5 tys. obcokrajowców spoza Unii Europejskie i 35,6 tys. z krajów wspólnoty. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Więcej w Region

bruksela

Nasi uczniowie w Brukseli

Jarosław Jędrysiak16 kwietnia 2019
gtt

3,5 tys. matek sięga po świadczenie

Jarosław Jędrysiak25 marca 2019
gwalciciel

Złodziej i gwałciciel przebywa u nas?

Jarosław Jędrysiak23 marca 2019
rtfg

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jarosław Jędrysiak12 marca 2019
54g

ZUS wysyła listy do płatników składek

Adam Świerczyński5 marca 2019
fasr

Województwo ma złą nazwę?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019