Województwo ma złą nazwę? – Gazeta Kłobucka
Region

Województwo ma złą nazwę?

Uzasadnieniem zmiany ma być to, iż nie wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego identyfikują się właśnie ze Śląskiem.
Województwo ma złą nazwę?

SAMORZĄD. Sezon ogórkowy jeszcze daleko, ale lokalni działacze nie śpią i nawet zimą żyją sprawami, które mają raczej znikomy wpływ na istotne warunki życia mieszkańców, których reprezentują. Tym razem błysnęli inwencją na Podbeskidziu, ale rzecz potencjalnie dotyczyć może także nas, w kłobuckim końcu województwa

Przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom zapowiedzieli złożenie w urzędzie wojewódzkim petycji z propozycją zmiany nazwy naszego województwa. Po zmianie miałoby się ono nazywać: śląsko-małopolskie. Czemu tak? Jeśli spojrzeć na sprawę z historycznego punktu widzenia, to rzeczywiście całe regiony obecnego województwa śląskiego – Częstochowa z okolicą, Zagłębie z m.in. Sosnowcem czy Żywiecczyzna i niektóre rejony Podbeskidzia – nigdy nie wchodziły w skład Śląska jako krainy historycznej, ale należały właśnie do Małopolski. Stąd idea dołączenia i tej krainy do nazwy naszego województwa. A uzasadnieniem ma być to, iż nie wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego identyfi kują się właśnie ze Śląskiem.

Trudno uznać, że argumenty za zmianą nazwy województwa są całkowicie bezzasadne. Rodzi się jednak podstawowe pytanie: po co to robić? Czy jest to na serio tak ważne, aby generować koszty tego rodzaju zmianą? Sądzimy, że w naszym, kłobuckim krańcu województwa ludziom zdecydowanie bardziej zależałoby nie na zmianie nazwy województwa ze śląskiego na śląsko-małopolskie, ale np. na realnym przyłożeniu się władz szczebla wojewódzkiego choćby do sprawy rozwiązania wykluczenia komunikacyjnego, na które jesteśmy tu, u siebie, skazani. Już nie tylko prawie nie mamy u siebie pociągów pasażerskich, ale i z autobusami coraz gorzej. Zapewne i samej Częstochowie – miastu oczywiście historycznie małopolskiemu – też taka zmiana nie pomoże w rozwoju, który zahamowało odebranie mu statusu stolicy województwa.

A jeśli już pójść za ideą zmiany, którą błysnęło Podbeskidzie – to z punktu widzenia naszego powiatu w zmienionej nazwie powinna się jeszcze znaleźć trzecia składowa, wielkopolska. Spora część dzisiejszego powiatu kłobuckiego to przecież historyczna Wielopolska – ziemia wieluńska. Powinniśmy się domagać województwa śląsko-małopolsko-wielkopolskiego? Czy może zająć się sprawami ważniejszymi dla mieszkańców? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

tir

Staranował tirem 13 aut

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
cba

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „Mafię VAT-owską”

Ewa Chojnacka19 czerwca 2019
volvo

Prezentacja Volvo i zawody w skokach

Adam Świerczyński5 czerwca 2019
buzek

Znamy naszych europosłów

Ewa Chojnacka27 maja 2019
pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019
hasztak

Nasi walczą o finał

Jarosław Jędrysiak17 maja 2019