Leją szamba do rowu – Gazeta Kłobucka
Wapiennik, Miedźno

Leją szamba do rowu

Radna wspomniała o wylewaniu ścieków do rowu – we wsi, gdzie jest kanalizacja. Czemu tak się dzieje?
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Leją szamba do rowu

PROBLEM. Sąsiedzi skarżą się na śmierdzący problem – osoby, które nie mają dostępu do kanalizacji, opróżniają szamba m.in. do rowu. Gmina interesuje się sprawą. Choć są tu też pewne zadawnione obiektywne trudności

– Czy nie można by sprawdzić, gdzie wywożą szambo osoby, które nie mają kanalizacji? Może powinny one okazać rachunki za taką usługę? Bo miałam skargi, że niektórzy ścieki wywożą, a niektórzy puszczają je w rów – zgłosiła na wtorkowej sesji radna Elżbieta Makles.

Wypuszczenie ścieków do rowu jest nielegalne. Ale jeszcze bardziej ciąży w sensie praktycznym – po prostu wszystkim to potem śmierdzi. Sąsiedzi dobrze wiedzą, kto jest winowajcą. Chcieliby, by na takie osoby wywarto odpowiednią presję, choć niekoniecznie chcą, by je od razu karano.

– Nie chcemy na razie podawać nazwisk czy numerów domów – mówi Makles.

Okazuje się, że gmina trzyma rękę na pulsie i już stosowne kontrole prowadzi – od początku tego roku. Najpierw tam, gdzie już jest kanalizacja, czyli możliwość podpięcia się pod nią. – Poprosiliśmy w pismach o wyjaśnienie zużycia wody i sposobu zagospodarowania ścieków – odpowiedział na sesji wójt.

Piotr Derejczyk dodaje, że czasem dalekim źródłem problemu jest błędne rozwiązanie przyjęte podczas wykonywania kanalizacji lata temu. – W latach 2002-2006 nie wszędzie zostały wybudowane zaślepione przykanaliki – wskazał wójt.

Tam, gdzie wtedy nie było domów lub gdzie nikt zamiaru budowy nie zgłosił, kanalików nie wykonano. W ciągu lat domów przybyło. I tak we wsi, gdzie kanalizacja jest, są też domy, które nie są do niej podłączone. Tu tkwi jeszcze istotna obiektywna trudność. Kanalizacja akurat w Wapienniku jest położona miejscami bardzo głęboko. Ma to być nieraz nawet i 9 metrów. W tym ma tkwić kłopot z podłączaniem kolejno dobudowywanych domów. Po prostu rozmiar przedsięwzięcia dla indywidualnego gospodarstwa ma być mocno kłopotliwy.

Oczywiście to nie zwalnia z oddawania ścieków w sposób zgodny z prawem, a nie do rowu czy gdzieś na pole. Bo za to są kary. Wójt wspomniał na sesji, że gmina będzie starała się pomóc w podłączeniu się do kanalizacji tym, którzy jeszcze tego nie zrobili. Także dlatego kontroluje gospodarkę ściekową właśnie tam, gdzie kanalizacja już jest. (jar)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. czytelnik

    11 marca 2019 at 12:52

    szamba do rowu, śmieci do lasu… ile pokoleń jeszcze trzeba na wzrost świadomości ekologicznej??/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wapiennik, Miedźno

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wapiennik, Miedźno

gh

Chodzą w egipskich ciemnościach

Jarosław Jędrysiak25 grudnia 2018
mysla

Myślą, by poprawić niebezpieczny zakręt

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2018