Od kiedy zaczną to przywracanie autobusów? – Gazeta Kłobucka
Komunikacja

Od kiedy zaczną to przywracanie autobusów?

Walka z problemem wykluczenia komunikacyjnego ma opierać się z jednej strony na przywracaniu połączeń tam, gdzie zlikwidowano je z powodu braku rentowności, z drugiej – na poprawie jakości dróg.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Od kiedy zaczną to przywracanie autobusów?

Nieco więcej – choć wciąż nie to, co najważniejsze – wiadomo o rządowej koncepcji odbudowy połączeń autobusowych w tak zwanej Polsce powiatowej. Wykluczenie komunikacyjne dotyczy i nas, więc warto trzymać rękę na pulsie

Minister Andrzej Amdamczyk zapowiedział w tym tygodniu, że do połowy kwietnia zakończą się prace nad ustawą, która dotyczy przywrócenia połączeń komunikacyjnych w tych miejscach, gdzie zostały one zlikwidowane. Następnie podpis prezydenta pod taką gotową ustawą spodziewany jest najpóźniej w maju. Założenia te przedstawione zostały podczas prezentacji „mapy drogowej” dotyczącej realizacji tzw. „nowej piątki PiS” („piątki Kaczyńskiego”).

Walka z problemem wykluczenia komunikacyjnego ma opierać się z jednej strony na przywracaniu połączeń tam, gdzie zlikwidowano je z powodu braku rentowności, z drugiej – na poprawie jakości dróg. Ciągle jednak nie ma ogłoszonego projektu ustawy, na której to odtworzenie komunikacji lokalnej ma być oparte. Jej projekt zgłoszono już w końcu lutego, ale dostępne dokumenty mają się dopiero pojawić – wedle zapowiedzi ma to nastąpić w najbliższych dniach. Potem w kwietniu, na początku, sprawę ma „klepnąć” rząd, by w połowie tego miesiąca ustawę mógł przyjąć sejm. Po podpisie prezydenta ustawa mogłaby wejść w życie.

Jak widzimy, choć na wtorek zapowiadano szczegóły dotyczące rozwiązania problemu zapaści komunikacyjnej, na razie na pożarcie mediom rzucono jedynie szacunkowy terminarz. A najciekawsze szczegóły mają być dopiero za kilka dni – o ile te „kilka dni” należy rozumieć dosłownie. Dla cierpiących z powodu komunikacyjnego wykluczenia pewną pociechą może być chyba tylko to, że właśnie komunikacyjny element „piątki PiS” to jeden z dwóch elementów nowego programu, który ma być realizowany w pierwszej kolejności. Oby rozwiązania, których ciągle nie znamy, okazały się sensowne i możliwe do przyjęcia także przez nasze lokalne samorządy. I przez pasażerów. (jar)

2 komentarze

2 Komentarze

  1. Uczeń

    19 marca 2019 at 19:44

    Oby się to udało. Oby było bardzo dużo autobusów.

  2. Graf - Cad

    10 marca 2019 at 21:11

    Przykładowo Kłobuck nie ma połączenia ze Sląskiem , tylko trzeba jechać do Częstochowy , żeby się dostać np. przez Katowice do Bytomia , przydałby się po staremu autobus Praszka – Katowice . Jesli nie zostanie przywrócone połączenie , to tylko pozostaje zaorać Kłobuck , i posiać noże …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komunikacja

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Komunikacja