Prezydent Duda pomoże obwodnicy? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Prezydent Duda pomoże obwodnicy?

Budowa obwodnicy poprawiłaby drożność wszystkich istotnych dróg w mieście. Ruch tranzytowy blokuje główne rondo, a w godzinach szczytu korek jest przez to także na innych pobliskich skrzyżowaniach i rondach.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Prezydent Duda pomoże obwodnicy?

INWESTYCJE. Ukończenie autostrady coraz bliżej. Rosną obawy to, że w Kłobucku będzie większy ruch, a korki sięgną wiaduktu z jednej i cmentarza z drugiej strony. Burmistrz złożył w tej sprawie apel na ręce prezydenta

Zbierzmy fakty. Temat obwodnicy pojawiał się już w poprzednich kadencjach samorządu. W kwietniu 2015 r. w zmianach do studium zagospodarowania ujęto wyprowadzenie ruchu tranzytowego na projektowaną obwodnicę. Nadal pozostającą jednak w sferze pobożnych życzeń.

Niech pomogą politycy
Potem w fotelu burmistrza zasiadł Jerzy Zakrzewski. Wiosną 2016 r. ściągnął tu parlamentarzystów z regionu, by szukać ich poparcia dla obwodnicy. Już wtedy było jasne, że bez pomocy ze strony osób decydujących na poziomie politycznym – nie ma szans. Mamy pecha, bo w województwie z wielką aglomeracją śląską Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma wiele pilnych dróg do budowania i my zawsze w tej konkurencji przegramy. Nie przebijemy się bez decyzji politycznej.
Władze Kłobucka to rozumieją. Po spotkaniu burmistrza z parlamentarzystami rada miejska w połowie maja 2017 r. przyjęła apel w sprawie budowy obwodnicy. Przekazano go do premiera, ministra infrastruktury, marszałków obu izb parlamentu, a także do samorządów w województwie i do wszystkich sąsiadów, dla których dojazd do autostrady też będzie prowadzić przez Kłobuck. Nie obeszło się bez małego sporu, czy obwodnica na pewno ma być od strony Zakrzewa – ale zostawmy ten wątek na boku. Ważne, że udało się wyjść poza rozmowy na kłobuckim podwórku i ruszono po wsparcie osób zdolnych do podjęcia kluczowych decyzji.

Zwodzą nas?
Trudno mówić jednak o praktycznych skutkach apelu. Gdy przed wyborami samorządowymi odpowiedzialny za drogi minister Andrzej Adamczyk był w Krzepicach, przypomniano mu temat kłobuckiej obwodnicy. Wspomniał w odpowiedzi, że warto ją uwzględnić przy nowelizacji programu budowy dróg krajowych. Ale że zadań jest tu więcej niż pieniędzy. Efekty? Widzimy sami. Trzeba walczyć dalej.

Duda pomoże?
Burmistrz Zakrzewski skwapliwie skorzystał z obecności prezydenta Andrzeja Dudy w Kłobucku. Złożył na jego ręce apel o to, by pomógł wprowadzić budowę obwodnicy Kłobucka do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Bo ruch drogowy już dziś mamy tu spory, a po budowie autostrady jeszcze wzrośnie. Cały region pojedzie tędy do węzła pod Lgotą. Korki na ciasnych ulicach, w gęstej zabudowie, będą koszmarne.
Zakrzewski widocznie dobrze „suszył głowę” prezydentowi, bo sam Andrzej Duda wspomniał podczas spotkania z mieszkańcami, że burmistrz go prosił o wsparcie dla budowy obwodnicy. Obiecał, że porozmawia o tym z ministrem Adamczykiem. W naszej relacji z wizyty głowy państwa wyraziliśmy przypuszczenie, że prezydent Duda mógł nieopatrznie obiecać pomoc w beznadziejnej sprawie – skoro minister Adamczyk już o niej wie, a jakoś w Kłobucku zmian nie widać. Bardzo byśmy chcieli się pomylić. Bo Kłobuck i cały nasz powiat bardzo tej obwodnicy potrzebują.

4 komentarze

4 Komentarze

 1. Graf - Cad

  15 marca 2019 at 10:05

  Mysli się o budowie obwodnicy w Kłobucku , a spójrzcie , jakie drogi są na Kolejowej i na Wojska Polskiego , takie prawie , jak w Woźnikach , można uszkodzić zawieszenia w pojazdach albo uszkodzić felgi , poprawcie najprzud drogi w miescie , a dopiero potem zróbcie cos lepszego …

 2. Krynicki

  12 marca 2019 at 22:10

  będzie obwodnica identycznie jak gazyfikacja CAŁEJ gminy Kłobuck !!!! Nieudolność, niekompetencja, niesprawność,indolencja, etc.etc. , wiec jak można cokolwiek zrobić, ważne , ze w korycie choć trochę się znajduje !!! reszta to pic !!!

 3. rowerzysta

  12 marca 2019 at 11:46

  i ścieżkę rowerową do końca. Obiecywać z tych rządzących to każdy potrafi.

 4. uwielbiam_słodką_sylwunie

  12 marca 2019 at 11:42

  Wpierw to te ronda i drogę na Zagórzu zróbcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

pobil

Znany rabuś pobił człowieka

Jarosław Jędrysiak21 maja 2019
niepelnosprawnosc

„Otwórz się na niepełnosprawność”

Jarosław Jędrysiak19 maja 2019
zabawa

Wreszcie mają gdzie się bawić

Jarosław Jędrysiak18 maja 2019
kosze

Kłobucczanie więcej zapłacą za śmieci

Jarosław Jędrysiak16 maja 2019
konf

Konferowali na żywo z zagranicą

Jarosław Jędrysiak6 maja 2019
gralnia

Gralnia 4 + eliminacje Catan

Ewa Chojnacka6 maja 2019