Prezydent Duda pomoże obwodnicy? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Prezydent Duda pomoże obwodnicy?

Budowa obwodnicy poprawiłaby drożność wszystkich istotnych dróg w mieście. Ruch tranzytowy blokuje główne rondo, a w godzinach szczytu korek jest przez to także na innych pobliskich skrzyżowaniach i rondach.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Prezydent Duda pomoże obwodnicy?

INWESTYCJE. Ukończenie autostrady coraz bliżej. Rosną obawy to, że w Kłobucku będzie większy ruch, a korki sięgną wiaduktu z jednej i cmentarza z drugiej strony. Burmistrz złożył w tej sprawie apel na ręce prezydenta

Zbierzmy fakty. Temat obwodnicy pojawiał się już w poprzednich kadencjach samorządu. W kwietniu 2015 r. w zmianach do studium zagospodarowania ujęto wyprowadzenie ruchu tranzytowego na projektowaną obwodnicę. Nadal pozostającą jednak w sferze pobożnych życzeń.

Niech pomogą politycy
Potem w fotelu burmistrza zasiadł Jerzy Zakrzewski. Wiosną 2016 r. ściągnął tu parlamentarzystów z regionu, by szukać ich poparcia dla obwodnicy. Już wtedy było jasne, że bez pomocy ze strony osób decydujących na poziomie politycznym – nie ma szans. Mamy pecha, bo w województwie z wielką aglomeracją śląską Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma wiele pilnych dróg do budowania i my zawsze w tej konkurencji przegramy. Nie przebijemy się bez decyzji politycznej.
Władze Kłobucka to rozumieją. Po spotkaniu burmistrza z parlamentarzystami rada miejska w połowie maja 2017 r. przyjęła apel w sprawie budowy obwodnicy. Przekazano go do premiera, ministra infrastruktury, marszałków obu izb parlamentu, a także do samorządów w województwie i do wszystkich sąsiadów, dla których dojazd do autostrady też będzie prowadzić przez Kłobuck. Nie obeszło się bez małego sporu, czy obwodnica na pewno ma być od strony Zakrzewa – ale zostawmy ten wątek na boku. Ważne, że udało się wyjść poza rozmowy na kłobuckim podwórku i ruszono po wsparcie osób zdolnych do podjęcia kluczowych decyzji.

Zwodzą nas?
Trudno mówić jednak o praktycznych skutkach apelu. Gdy przed wyborami samorządowymi odpowiedzialny za drogi minister Andrzej Adamczyk był w Krzepicach, przypomniano mu temat kłobuckiej obwodnicy. Wspomniał w odpowiedzi, że warto ją uwzględnić przy nowelizacji programu budowy dróg krajowych. Ale że zadań jest tu więcej niż pieniędzy. Efekty? Widzimy sami. Trzeba walczyć dalej.

Duda pomoże?
Burmistrz Zakrzewski skwapliwie skorzystał z obecności prezydenta Andrzeja Dudy w Kłobucku. Złożył na jego ręce apel o to, by pomógł wprowadzić budowę obwodnicy Kłobucka do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Bo ruch drogowy już dziś mamy tu spory, a po budowie autostrady jeszcze wzrośnie. Cały region pojedzie tędy do węzła pod Lgotą. Korki na ciasnych ulicach, w gęstej zabudowie, będą koszmarne.
Zakrzewski widocznie dobrze „suszył głowę” prezydentowi, bo sam Andrzej Duda wspomniał podczas spotkania z mieszkańcami, że burmistrz go prosił o wsparcie dla budowy obwodnicy. Obiecał, że porozmawia o tym z ministrem Adamczykiem. W naszej relacji z wizyty głowy państwa wyraziliśmy przypuszczenie, że prezydent Duda mógł nieopatrznie obiecać pomoc w beznadziejnej sprawie – skoro minister Adamczyk już o niej wie, a jakoś w Kłobucku zmian nie widać. Bardzo byśmy chcieli się pomylić. Bo Kłobuck i cały nasz powiat bardzo tej obwodnicy potrzebują.

4 komentarze

4 Komentarze

 1. Graf - Cad

  15 marca 2019 at 10:05

  Mysli się o budowie obwodnicy w Kłobucku , a spójrzcie , jakie drogi są na Kolejowej i na Wojska Polskiego , takie prawie , jak w Woźnikach , można uszkodzić zawieszenia w pojazdach albo uszkodzić felgi , poprawcie najprzud drogi w miescie , a dopiero potem zróbcie cos lepszego …

 2. Krynicki

  12 marca 2019 at 22:10

  będzie obwodnica identycznie jak gazyfikacja CAŁEJ gminy Kłobuck !!!! Nieudolność, niekompetencja, niesprawność,indolencja, etc.etc. , wiec jak można cokolwiek zrobić, ważne , ze w korycie choć trochę się znajduje !!! reszta to pic !!!

 3. rowerzysta

  12 marca 2019 at 11:46

  i ścieżkę rowerową do końca. Obiecywać z tych rządzących to każdy potrafi.

 4. uwielbiam_słodką_sylwunie

  12 marca 2019 at 11:42

  Wpierw to te ronda i drogę na Zagórzu zróbcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Kto zrobił najlepszy 2

Kto zrobił najlepszy deser?

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019
dzienkobiet

Święto kobiet w Kłobucku!

Jarosław Jędrysiak16 marca 2019
matematyk

Karol matematyk

Jarosław Jędrysiak16 marca 2019
bankomat

Czemu przenieśli bankomat na ulicę?

Jarosław Jędrysiak11 marca 2019
wfsd

Kłobuck z kołem gospodyń

Jarosław Jędrysiak10 marca 2019
sdfvc

ESKAPADA działa już 23 lata!

Ewa Chojnacka10 marca 2019