Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych – Gazeta Kłobucka
Region

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z laureatami konkursu.
BIURO JADWIGI WIŚNIEWSKIEJ
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

GALA. Gala finałowa IV Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, koncert „Myśmy Rebelianci” Michała Gasza oraz muzyków zespołów De Press i Armia w Gliwicach i Myszkowie, a także Biegi Tropem Wilczym w Gliwicach i w Mstowie – inicjatorką i patronką uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była europoseł Jadwiga Wiśniewska

Pierwszego marca po raz dziewiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła gala fi nałowa Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Obecni byli na niej także krewni rodzin Żołnierzy Wyklętych, m.in. córka Tadeusza Przewoźnika „Kuby” oraz bratanica Jana Przewoźnika „Rysia”, zastępcy kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a laureaci odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Paulina Paprotna, uczennica Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym, która przygotowała pracę poświęconą kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Samuel Krzyczkowski i Monika Zienkiewicz, uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu, którzy do konkursu zgłosili piosenkę i teledysk poświęcony patronowi szkoły. W gronie fi nalistów i laureatów znaleźli się także uczniowie z Żywca, Myszkowa, Częstochowy, Bytomia, Chorzowa, Sosnowca, Poraja oraz Panek. Galę uświetnił koncert „Myśmy Rebelianci”, podczas którego w rockowych aranżacjach nieznanych dotąd piosenek autorstwa Żołnierzy Wyklętych wystąpili Michał Gasz oraz muzycy zespołów De Press i Armia.

Muzycy wystąpili także dzień później, 2 marca, w Myszkowie. Sala Domu Kultury była wypełniona po brzegi. Podczas koncertu rozstrzygnięto powiatowy konkurs poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gościem honorowym uroczystości był Zdzisław Wronka ps. „Czarnota”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

Zwieńczeniem obchodów dnia pamięci były niedzielne Biegi Tropem Wilczym, które odbyły się w 365 miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Gliwicach i Mstowie. Biegi były wyjątkowym spotkaniem różnych pokoleń. Na symbolicznym dystansie 1963 m wystartowali obok siebie dorośli, młodzież, a także dzieci. Na starcie biegu w Gliwicach stanęło 400 osób. Dużą popularnością cieszył się także bieg w Mstowie zorganizowany m.in. przez poseł Lidię Burzyńską, w którym wzięło udział blisko 400 osób. Zwycięzcy biegów otrzymali zaproszenia na wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego oraz nagrody przygotowane przez Jadwigę Wiśniewską. (oprac. red.)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Good response in return of this issue with genuine arguments and describing everything
    about that.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

K - Mundurowi na rowerach (1353) + fot

Mundurowi na rowerach

Jarosław Jędrysiak22 sierpnia 2019
koleje-rozszerzaja-oferte

Koleje rozszerzają ofertę na długi weekend

Adam Świerczyński16 sierpnia 2019
NIK kontroluje SOR-y 3370

NIK kontroluje SOR-y

Adam Świerczyński15 sierpnia 2019
zastrzyk

Nie ma szczepień – nie ma przedszkola

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
vcv

Zabrzańscy chirurdzy będą operować na Parkitce

Jarosław Jędrysiak14 sierpnia 2019
K - ITD sprawdza duże pojazdy (1106) + fot

ITD sprawdza duże pojazdy

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2019