Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych – Gazeta Kłobucka
Region

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z laureatami konkursu.
BIURO JADWIGI WIŚNIEWSKIEJ
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

GALA. Gala finałowa IV Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, koncert „Myśmy Rebelianci” Michała Gasza oraz muzyków zespołów De Press i Armia w Gliwicach i Myszkowie, a także Biegi Tropem Wilczym w Gliwicach i w Mstowie – inicjatorką i patronką uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była europoseł Jadwiga Wiśniewska

Pierwszego marca po raz dziewiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła gala fi nałowa Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Obecni byli na niej także krewni rodzin Żołnierzy Wyklętych, m.in. córka Tadeusza Przewoźnika „Kuby” oraz bratanica Jana Przewoźnika „Rysia”, zastępcy kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a laureaci odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Paulina Paprotna, uczennica Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym, która przygotowała pracę poświęconą kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Samuel Krzyczkowski i Monika Zienkiewicz, uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu, którzy do konkursu zgłosili piosenkę i teledysk poświęcony patronowi szkoły. W gronie fi nalistów i laureatów znaleźli się także uczniowie z Żywca, Myszkowa, Częstochowy, Bytomia, Chorzowa, Sosnowca, Poraja oraz Panek. Galę uświetnił koncert „Myśmy Rebelianci”, podczas którego w rockowych aranżacjach nieznanych dotąd piosenek autorstwa Żołnierzy Wyklętych wystąpili Michał Gasz oraz muzycy zespołów De Press i Armia.

Muzycy wystąpili także dzień później, 2 marca, w Myszkowie. Sala Domu Kultury była wypełniona po brzegi. Podczas koncertu rozstrzygnięto powiatowy konkurs poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gościem honorowym uroczystości był Zdzisław Wronka ps. „Czarnota”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

Zwieńczeniem obchodów dnia pamięci były niedzielne Biegi Tropem Wilczym, które odbyły się w 365 miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Gliwicach i Mstowie. Biegi były wyjątkowym spotkaniem różnych pokoleń. Na symbolicznym dystansie 1963 m wystartowali obok siebie dorośli, młodzież, a także dzieci. Na starcie biegu w Gliwicach stanęło 400 osób. Dużą popularnością cieszył się także bieg w Mstowie zorganizowany m.in. przez poseł Lidię Burzyńską, w którym wzięło udział blisko 400 osób. Zwycięzcy biegów otrzymali zaproszenia na wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego oraz nagrody przygotowane przez Jadwigę Wiśniewską. (oprac. red.)

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Good response in return of this issue with genuine arguments and describing everything
    about that.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019
hasztak

Nasi walczą o finał

Jarosław Jędrysiak17 maja 2019
zus

Przybywa Ukraińców do pracy

Jarosław Jędrysiak9 maja 2019
trzynasta

Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

Jarosław Jędrysiak8 maja 2019
twoja_polska_stacja

Radiowcy spotkali się ze słuchaczami

Ewa Chojnacka8 maja 2019
wlosi

Włosi uciekli z autostrady

Jarosław Jędrysiak6 maja 2019