Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych – Gazeta Kłobucka
Region

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z laureatami konkursu.
BIURO JADWIGI WIŚNIEWSKIEJ
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

GALA. Gala finałowa IV Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, koncert „Myśmy Rebelianci” Michała Gasza oraz muzyków zespołów De Press i Armia w Gliwicach i Myszkowie, a także Biegi Tropem Wilczym w Gliwicach i w Mstowie – inicjatorką i patronką uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była europoseł Jadwiga Wiśniewska

Pierwszego marca po raz dziewiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła gala fi nałowa Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Obecni byli na niej także krewni rodzin Żołnierzy Wyklętych, m.in. córka Tadeusza Przewoźnika „Kuby” oraz bratanica Jana Przewoźnika „Rysia”, zastępcy kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a laureaci odwiedzą Parlament Europejski w Brukseli na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyła Paulina Paprotna, uczennica Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym, która przygotowała pracę poświęconą kpt. Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Samuel Krzyczkowski i Monika Zienkiewicz, uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu, którzy do konkursu zgłosili piosenkę i teledysk poświęcony patronowi szkoły. W gronie fi nalistów i laureatów znaleźli się także uczniowie z Żywca, Myszkowa, Częstochowy, Bytomia, Chorzowa, Sosnowca, Poraja oraz Panek. Galę uświetnił koncert „Myśmy Rebelianci”, podczas którego w rockowych aranżacjach nieznanych dotąd piosenek autorstwa Żołnierzy Wyklętych wystąpili Michał Gasz oraz muzycy zespołów De Press i Armia.

Muzycy wystąpili także dzień później, 2 marca, w Myszkowie. Sala Domu Kultury była wypełniona po brzegi. Podczas koncertu rozstrzygnięto powiatowy konkurs poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gościem honorowym uroczystości był Zdzisław Wronka ps. „Czarnota”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.

Zwieńczeniem obchodów dnia pamięci były niedzielne Biegi Tropem Wilczym, które odbyły się w 365 miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Gliwicach i Mstowie. Biegi były wyjątkowym spotkaniem różnych pokoleń. Na symbolicznym dystansie 1963 m wystartowali obok siebie dorośli, młodzież, a także dzieci. Na starcie biegu w Gliwicach stanęło 400 osób. Dużą popularnością cieszył się także bieg w Mstowie zorganizowany m.in. przez poseł Lidię Burzyńską, w którym wzięło udział blisko 400 osób. Zwycięzcy biegów otrzymali zaproszenia na wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego oraz nagrody przygotowane przez Jadwigę Wiśniewską. (oprac. red.)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

54g

ZUS wysyła listy do płatników składek

Adam Świerczyński5 marca 2019
fasr

Województwo ma złą nazwę?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019
19

Będzie więcej autobusów?

Jarosław Jędrysiak4 marca 2019
zus

Pół miliona cudzoziemców w ZUS-ie

Adam Świerczyński25 lutego 2019
saf

Od marca wyższe emerytury

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2019
koncert

Roksana Węgiel na koncercie charytatywnym

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2019