Będzie strajk w kłobuckich szkołach! – Gazeta Kłobucka
Powiat

Będzie strajk w kłobuckich szkołach!

Czy szkoły „staną” 8 kwietnia także u nas? Czy i nasze dzieci w związku ze strajkiem nie będą miały egzaminów w przewidzianym dla nich terminie? O co chodzi nauczycielom?
Będzie strajk w kłobuckich szkołach!

PROBLEM. Wielkimi krokami zbliża się 8 kwietnia – ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego termin rozpoczęcia strajku szkolnego. Wokół sprawy jest sporo emocji. I obaw o to, w jakim stopniu strajk wpłynie na sytuację uczniów

W sprawie przystąpienia do protestu do 25 marca prowadzone są referenda wśród nauczycieli. ZNP zapowiada, że jeśli większość poprze strajk szkolny, to rozpocznie się on 8 kwietnia. Od 10 kwietnia są egzaminy gimnazjalne, od 15 kwietnia – egzaminy ósmoklasistów. Potem matury. Czy w razie konieczności mogą się odbyć w innym terminie? Według związku – tak. Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – nie. Rodzice mogą mieć obawy, czy zerwanie egzaminów nie zaszkodzi przyszłości ich dzieci. A prezes ZNP Sławomir Broniarz zasugerował wręcz, że nauczyciele mają w ręku potężny oręż w postaci możliwości klasyfikowania uczniów. Czy to znaczy, że żaden uczeń nie uzyska promocji?

W naszym powiecie większość za strajkiem
– U nas w powiecie referendum w tej sprawie zaplanowano na 18-20 marca. Już wyniki z pierwszych szkół wskazywały, że ta forma protestu ma poparcie 80-90 procent nauczycieli – mówi nam Grażyna Cholewa, prezes oddziału ZNP w naszym powiecie.
W czwartek poznaliśmy wyniki tego nauczycielskiego referendum. Strajk szkolny poparło 87 procent nauczycieli szkół w naszym powiecie. Jeśli szkoły „staną” 8 kwietnia – to te, w których uczą się nasze dzieci, także. Poza zaledwie kilkoma, które w referendum opowiedziały się przeciw strajkowi.
Poprosiliśmy o skomentowanie wypowiedzi prezesa Broniarza, w której zawarta była sugestia „broni atomowej” w postaci klasyfikowania uczniów.
– Prezes przeprosił już za tę wypowiedź. Ona była niefortunna – mówi szefowa kłobuckiego ZNP. – Tak naprawdę nikt by tego strajku nie chciał. Ciągle liczymy jeszcze na zdrowy rozsądek rządu. Na to, że zależy mu na pracownikach oświaty – dodaje.

Czego oczekują?
– Od stycznia mamy jedno żądanie, dotyczące podwyżki o tysiąc złotych – mówi Cholewa. – Ale jest to żądanie podwyżki nie tylko dla nauczycieli, jak się często słyszy, ale dla wszystkich pracowników oświaty, łącznie z pracownikami obsługi – podkreśla.
Jak słyszymy, dotychczasowe podwyżki nie spełniają oczekiwań. Podaje się je w kwotach brutto. A ile wpada do kieszeni? Cholewa po prawie 40 latach pracy dostała tej podwyżki niespełna 140 złotych. Nie jest to dużo.

Nie obawiają się reakcji rodziców?
Strajk w okresie egzaminów może postawić rząd przed wyborem: albo podwyżki dla oświaty, albo niedotrzymanie terminów egzaminów. Jak bez egzaminów uczniowie mieliby być rekrutowani do szkół wyższego szczebla i na uczelnie wyższe? Może z tego wyjść wielki kryzys. I poszkodowani mogą obarczyć winą rząd, który nie zdecydował się na podwyżki.
Z drugiej strony rodzice i uczniowie mogą tą winą zechcieć obarczyć nauczycieli. Do tej pory wielu mogło uważać, że nauczyciele zasługują na wyższe wynagrodzenia. Ale gdy forma protestu dotknie dzieci – nastroje mogą się zmienić.
Grażyna Cholewa mówi, że związkowcy spotykają się ze zrozumieniem rodziców. Zwłaszcza że intencją strajku szkolnego nie jest zaszkodzenie dzieciom.
– Liczymy, że choćby w ostatniej chwili rząd zdecyduje się na właściwe rozwiązania. Protest rusza 8 kwietnia, a egzaminy są dwa dni później. Mamy przykłady, że nasza minister jest zdolna do pisania rozporządzeń „na kolanie” – mówi prezes kłobuckiego ZNP. – Prezydent Andrzej Duda też zapowiada rozmowy z premierem w sprawie protestu nauczycieli – dodaje z nutką nadziei.
W telewizji słyszy się, że rząd pracuje, ale nad rozwiązaniem awaryjnym. – Straszą nas, że egzaminy przeprowadzą nauczyciele emeryci. Ale przepisy wyraźnie mówią, że mogą je przeprowadzić tylko pracownicy – dodaje Cholewa.
Nasi związkowcy mają odezwę do wszystkich, w której przekonują, że chodzi im o kondycję oświaty i o godność jej pracowników. I nikt nie chce, aby konsekwencje strajku dotknęły dzieci.

Są niezadowoleni
Jeśli jest społeczne zrozumienie dla protestu nauczycieli, to z pewnością nie jest ono powszechne. We wtorek odwiedził naszą redakcję czytelnik z Wręczycy Wielkiej. Choć miał zdrowotne kłopoty z mówieniem, wylał wiele żalu na nauczycieli.
– Ja jestem dziadkiem, ale często to dziadkowie zajmują się wychowaniem dzieci, bo rodzice pracują. Nie rozumiem, że cały wysiłek dzieci, te godziny spędzone przez nich przy pracach domowych i czas poświęcony przez rodziców i dziadków na pomaganie im, na odwożenie ich do szkoły – że to wszystko pójdzie teraz na marne, bo dzieci nie będą miały egzaminów i nie wiadomo, jak to skomplikuje ich przyszłość – denerwuje się mieszkaniec Wręczycy. Nasz czytelnik wobec tego nie ma też zrozumienia dla oczekiwań nauczycieli.
– Ile godzin oni pracują w tygodniu, żeby jeszcze żądać podwyżki? Większość ludzi pracuje po 8, 10 czy nawet 12 godzin dziennie. I wcale nie zarabiają lepiej. Choć nie mają co roku wakacji. Nauczyciele mówią, że poza szkołą muszą też pracować w domu. A kto dziś nie pracuje w domu? W ilu zawodach trzeba coś robić po godzinach, choć nikt za to nie płaci? Jeśli chodzi o uczniów, to rodzice czy dziadkowie też często siedzą z nimi przy lekcjach. Czy mają za to krócej przebywać w miejscu pracy? – dorzuca nasz gość.
Mężczyzna uważa, że jeżeli dojdzie do zerwania egzaminów, rodzice powinni zbiorowo wystąpić do sądu przeciw nauczycielom. Jak widzimy, negatywnych emocji w tym wiele. Nie każdy rozumie zasadność postulatów nauczycieli.
Weźmy ich zresztą nieco w obronę. Mówi się, że nauczyciel uzupełnia etat w domu, bo musi sprawdzać klasówki. Nie w tym rzecz. Dobry nauczyciel przygotowuje każdą lekcję, materiały pomocnicze do niej. To oczywiście wymaga czasu. Czy każdy nauczyciel robi to sumiennie? Pewnie nie. Ale dobry nauczyciel – już tak.

Karta Nauczyciela ciąży?
Niedawno pisaliśmy o konfl ikcie wokół likwidacji małych szkół w gminie Opatów. Pojawił się tam głos, iż to zapisy Karty Nauczyciela generują problemy. I w takiej szkole w Zwierzyńcu, gdzie Karta Nauczyciela nie obowiązuje, pracuje się niemal dwa razy więcej. A mimo to ma tam kto pracować. Rodzi się pytanie, czy walka o podwyżki nie jest podcinaniem gałęzi, na której się siedzi. W Warszawie nauczycieli brakuje, szkół jest dużo, związki zawodowe mają silną kartę przetargową. U nas nie można powiedzieć, że w oświacie „praca szuka człowieka”. Czy istnieje ryzyko, że na strajk w czasie egzaminów rząd spróbuje odpowiedzieć podobną „opcją atomową” – na przykład reformując Kartę Nauczyciela? Część przywilejów nauczyciele już stracili za czasów obecnej minister. Jeśli protest nauczycieli zdenerwuje rodziców, może się pojawić przyzwolenie społeczne nawet na drastyczne rozwiązania wobec oświaty. Ciekawią nas wszelkie opinie w tak ważnej dziś sprawie sporu nauczycieli z rządem – także te dotyczące możliwych konsekwencji nauczycielskiego strajku. Zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją lub do wypowiadania się w komentarzach do artykułu w internecie.

2 komentarze

2 Komentarze

  1. czytelnik

    25 marca 2019 at 10:02

    Dajcie im po 2000 zł to przestana wogóle do szkoły chodzić. Może przez internet będą dzieci uczyć.

  2. Rodzic

    25 marca 2019 at 05:19

    To skoro tak mają źle to dlaczego córka po matce lub ciotce etat dziedziczy ?? Sztandarowy przykład szkół w gminie Przystajń. W szkole byle jak uczą na prośbę ucznia o wytłumaczenie tekst,,w książce jest napisane,,. Rodzic często siedzi w domu i tłumaczy lekcje, co jest obowiązkiem nauczycieli. I jeszcze 1000 zł podwyżki. To wolny kraj niech się przekwalifikują. Nauczycieli z powołania na palcach policzyć można,ale krzyczą tylko ci sfrustrowani którzy niewiele sobą reprezentują. Praca po godzinach, kto pracy nie przynosi teraz do domu i to po 40 godzinach etatu. W oczach rodziców nauczyciele stracili już bardzo wiele, gdzie etyka zawodowa żeby za ich roszczenia oberwały dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

slonce

Jeszcze się posmażymy

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2019
gfb

USG zrobisz w ośrodku zdrowia

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
przemarsz

Orkiestry grały w malowniczym Wąsoszu

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
kadra

Duża i Mała Piłkarska Kadra Czeka

Stanisław Wrzesiński18 czerwca 2019
policja

Policja ma trzy nowe bryki

Jarosław Jędrysiak16 czerwca 2019
dziury

Liczyli dziury

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2019