Będą ścieżki rowerowe za miasto? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck, powiat

Będą ścieżki rowerowe za miasto?

Czy rowerzyści dostaną nowe, atrakcyjne trasy? A może sprawa sieci ścieżek wyląduje na tej samej półce, na której dziś wciąż spoczywają kłobucki pasażerski dworzec kolejowy i aquapark?
Będą ścieżki rowerowe za miasto?

INWESTYCJA. Sieć ścieżek rowerowych w naszym powiecie swym stopniem rozbudowania przypomina trochę częstochowskie tramwaje lub warszawskie metro. Mało tego, a tak chciałoby się, żeby było więcej. Jakie nowe pomysły rozważają w starostwie?

Po prawej stronie ostatniego odcinka ulicy Długosza – patrząc od centrum miasta – ma przy okazji przebudowy drogi powstać ścieżka rowerowa. Przy tej samej inwestycji zbudowana zostanie także ścieżka rowerowa przy ulicy Wojska Polskiego – od przejazdu do drogi krajowej. Tu ścieżka będzie między drogą a torami. O obu tych ścieżkach informowaliśmy już czytelników, gdy nie podawano jeszcze szczegółów co do ich dokładnej lokalizacji.

Wraca pomysł sprzed lat?
Obie te ścieżki, gdy powstaną, tak właściwie nie pozwolą jeszcze na to, by bezpiecznie wyjechać rowerem za miasto. Ale starostwo ma też bardziej dalekosiężne plany. Choć na razie zamierzają tam zacząć od… powołania osoby, która zajmie się koordynacją i planowaniem wszystkich spraw związanych z tą tematyką. Przejdźmy jednak do pozytywów, gdyż te są tym razem ciekawsze.
– Ścieżka przy Długosza i Wojska Polskiego wyprowadzi ruch rowerowy z Kłobucka. W rejonie drogi krajowej być może będziemy chcieli ją w przyszłości połączyć z wcześniej planowaną ścieżką śladem kolejki wąskotorowej – podaje starosta kłobucki.
Przypomnijmy, że pomysły na ścieżkę śladem dawnej wąskotorówki pojawiły się kilka lat temu i gdy ostatnio o nich mówiono, sprawa była na etapie ustalania własności gruntów. Potem ucichła. Taka ścieżka wskazywana była jako alternatywa dla niewybudowanej ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej między Kłobuckiem a Wręczycą. Co prawda jej przebieg śladem kolejki wymagałby od cyklistów dołożenia ładnych paru kilometrów, ale zarazem mogłaby się ona stać atrakcyjną trasą rekreacyjną. Plusy i minusy chyba się tu więc równoważą. Byle tylko w końcu taka ścieżka wyszła poza sferę dalekich planów.

Rowerem pod pomnik
O ile ścieżka poprowadzona śladem kolejki była już publicznie zapowiadana, o tyle drugi pomysł podjęty przez władze powiatu jest raczej świeższej daty.
– Pojawiła się zgłoszona przez jednego z mieszkańców inicjatywa zorganizowania ścieżki rowerowej wzdłuż torów kolejowych w kierunku pomnika w Mokrej. Rozmawiałem o tym z dyrektorem PKP – podał na sesji w Kłobucku Henryk Kiepura.
Na razie sprawa jest na etapie częściowo omówionego pomysłu. Kolej skłonna się na taką ścieżkę zgodzić, o ile tylko przepisy pozwolą na jej ulokowanie w pobliżu torów. Żeby sprawa miała szansę powodzenia, potrzebna będzie jeszcze zgoda Nadleśnictwa Kłobuck. Przypomnijmy tu, że od 1 marca nadleśniczym jest w Kłobucku Jerzy Sądel – osoba wcześniej już dobrze znana na gruncie naszej powiatowej polityki.
Zakładając jednak, że wszelkie przeszkody formalne zostaną pokonane, pozostanie jeszcze finansowanie obu podkłobuckich ścieżek rowerowych. Sądzimy, że jeśli pierwsi cykliści pojadą nimi ku Wręczycy i ku Mokrej w ciągu bieżącej kadencji samorządu, to i tak będzie można uznać to za sukces. U nas tras dla rowerzystów jest wciąż bardzo mało. A mówi się, że można poszukać środków na ich budowę.

7 komentarzy

7 Komentarze

 1. Polak

  15 kwietnia 2019 at 20:07

  Panie Kiepura robienie ścieżki rowerowej przez las z Wręczycy dawna wąskotorówką to dla kogo to ma być-Chyba tylko dla Pana żeby się w niedzielę rowerem przejechać. Dla normalnego mieszkańca ścieżka rowerowa jest potrzebna w lesie między Grodziskiem a Kłobuckiem bo nikt kto jedzie nie w celach rekreacyjnych nie będzie nadkładał kilku kilometrów. Proszę wsiąść na rower i w tygodniu pokonać tą drogę wojewódzką rowerem ( proponuje jeszcze z dzieckiem ) może wtedy na własnej skórze zobaczy pan jaka to atrakcja. Zanim Pan coś zrobi może niech Pan zasięgnie głosu mieszkańców. Pozdrawiam

  • buty_z_aligatora

   16 kwietnia 2019 at 11:23

   Miedzy Kłobuckiem a Grodziskiem to z dzieckiem piękna trasą przejedziesz się szutrową drogą ul> akacjową wyjeżdżając na ulice Kasztanową w Kłobucku. Spokojna trasa nic praktycznie nie jeździ wzdłuż rzeczki Kocinki. Zresztą co to za atrakcja jechać wzdłuż drogi wojewódzkiej. Ścieżka tego nie rozwiąże a podmuchy od Tirów jeszcze dziecko przewrócą 😛

 2. Anonim

  8 kwietnia 2019 at 09:35

  Niewykonanie ścieżki rowerowej z Kłobucka do Wręczycy przy przebudowie drogi świadczy o braku wyobraźni decydentów,tym bardziej,że chodziło w zasadzie o niewielki odcinek przez las do Niwy…kiedyś to się odbije czkawką.

 3. kilanka_konfidentka

  7 kwietnia 2019 at 21:44

  Jeśli by miasto przejęło ten mostem na Zakrzewie nad koleją w lesie to by było mnóstwo planów na piękne ścieżki pieszo – rowerowe. Rozumiem że pan Burmistrz tyle zarabia z „panią” Sylwią „pseudo” sekretarz z aligatora buty że stać ich na wyjazdy w góry czy morze i to weekendowe albo do Galerii jurajskiej ale jest większości takie społeczeństwo w Kłobucku że im się należy wręcz piękne ścieżki rowerowe. O tym rowerze dla pawła z yt nie wspomnę Żenujące!!! mało to skomentowane. Widać że miasto potrzebuje radnego z własnym zdaniem 🙂

 4. kukła_kilanka

  7 kwietnia 2019 at 21:26

  Planów na ścieżki rowerowe z Kłobucka jest sporo. Pomysł śladem wąskotorówki jest jak najbardziej na rzeczy. Można też w drugą stronę w kierunku rzeki Warta lasami, wioskami. Byle nie do Galerii w Cz-wie 😛

 5. rowerzysta1

  7 kwietnia 2019 at 21:17

  A Burmistrz Kłobucka to powinien pociągnąć piękna ścieżkę rowerową dla pawła za ten film z Etnokadr na yt. Ścieżkę wzdłuż dk43 az do Częstochowy. Niż ten składak z targu od Cygana kupować chłopakowi 🙂 To było żenujące ciekawe kogo to pomysł czy burmistrza czy „pani” sekretarz sylwuni co w butach ze skory z aligatory się stroi:)

 6. rowerzysta

  7 kwietnia 2019 at 21:11

  ścieżka wzdłuż torów do pomnika w Mokrej – tam idzie lasem dojechać od lasu na zagórzu i jest to trasa o wiele lepsza dla rowerzystów w dodatku ta planowana wzdłuż torów będzie wymagała mostku nad rzeczką (blisko przejazdu kolejowego jest) . Miasto niech się się lepiej zajmie tą ścieżka śladem wąskotorówki. Mostek nad koleją na zakrzewie jest w dobrej kondycji żeby ścieżka nią przebiegała. W dodatku taka ścieżka ma perspektywy na rozwój do Częstochowy łącznie, jest ładny dukt przy hałdzie Malice który wyjeżdża pod DK46 na tor w wyrazowie . Może Kłobuck powinien połączyć siły i środki z Częstochową bo niedługo ślad po tej wąskotorówce zaginie. Tak samo taka ścieżka może też do Blachowni prowadzić tam jest piekny jezioro na rzece Stradomce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck, powiat

straz

Podniosła strażacka uroczystość

Jarosław Jędrysiak30 maja 2019
gaz

Gaz też na północy powiatu

Jarosław Jędrysiak28 kwietnia 2019
7u6

Prezydent przyjedzie w poniedziałek

Jarosław Jędrysiak22 lutego 2019
sfgd

Harcerska gra miejska „Po Niepodległą”

Jarosław Jędrysiak16 grudnia 2018
nb

Wartościowi sparingpartnerzy Znicza i Panek

Stanisław Wrzesiński20 lipca 2018
pog (1)

Pogotowie bez lekarzy?

Jarosław Jędrysiak14 maja 2018