Kiepura zawalczy o Brukselę – Gazeta Kłobucka
Powiat

Kiepura zawalczy o Brukselę

Starosta opuści nasz powiat i będzie nas reprezentował w europarlamencie? Czy tylko zasili głosami na niego oddanymi listę Koalicji Europejskiej?
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Kiepura zawalczy o Brukselę

Henryk Kiepura wystartuje do europarlamentu w okręgu wyborczym obejmującym całe województwo śląskie. Na pewno fakt ubiegania się o mandat europosła przez kandydata pochodzącego z naszego powiatu – i do tego polityka powszechnie tu u nas znanego – zasługuje na szczególne odnotowanie. Zwłaszcza że nasz „zielony wierzchołek” województwa w politycznych rozdaniach dokonywanych przez partie przed wyborami do europarlamentu i parlamentu często bywa traktowany po macoszemu. Start Kiepury tym razem nie wpisuje się w tę przykrą dla nas tendencję.

Mamy szansę na własnego europosła?
W detalach wygląda to trochę gorzej. W naszym silnie zurbanizowanym i zindustrializowanym regionie nasz starosta – reprezentant partii kojarzącej się przez lata z wsią i rolnictwem – dostał dopiero ósme na dziesięć miejsc na liście. Wyżej od niego jest np. Grażyna Kulik, kandydatka Zielonych, czy Barbara Dolniak, reprezentująca na wspólnej liście Nowoczesną. Drugi na liście jest Marek Balt z SLD. Reszta to kandydaci PO – z otwierającym listę Jerzym Buzkiem na czele. Ósma dopiero pozycja naszego starosty jest po prostu bardzo odległa. Rzadko się słyszy o przypadkach, by z tak odległego miejsca ktoś uzyskał mandat.
A może jednak szansa na to jest? Zwróciliśmy uwagę na to, co Henryk Kiepura powiedział na konwencji PSL w miniony weekend.
– Pozdrawiam w imieniu bohaterskich śląskich strażaków – padło wśród pierwszych zdań naszego starosty.
Jeśli liczne rzesze strażaków (Kiepura istotnie dba o to środowisko) zagłosują wraz z rodzinami na naszego starostę i swojego druha, będzie z tego niemały dodatek do innych głosów, które Kiepura jako osoba znana i „tutejsza” z pewnością u nas dostanie. Czy to może wystarczyć, żeby sięgnąć po mandat aż z ósmego miejsca? Spójrzmy na kilka liczb. W ostatnich wyborach do sejmu obecny starosta startował z drugiego miejsca listy PSL i uzyskał 3651 głosów. Fakt, że to tylko w naszym, częstochowskim okręgu – ale i do europarlamentu na Kiepurę głosować będą raczej głównie u nas, a nie gdzieś w głębi śląskiej aglomeracji. W wyborach do europarlamentu w 2014 roku wyłoniliśmy w okręgu śląskim 7 europosłów. Wśród wybranych wtedy najmniej głosów miał reprezentujący PO Marek Plura. W całym okręgu uzyskał… 9268 głosów.

Co jeszcze powiedział?
Henryk Kiepura na konwencji PSL dziękował też za współpracę w ramach subregionu północnego. Zaznaczył, że współdecyduje tu jako starosta kłobucki o środkach unijnych wraz z prezydentem Częstochowy z SLD i starostą myszkowskim z PO – dodając potem, że mimo różnych szyldów umieją oni współpracować (w końcu, zauważmy, Koalicja Europejska to też kilka różnych partyjnych szyldów na jednej liście wyborczej). Pochwalił się, że to nasz subregion przoduje w korzystaniu ze środków unijnych, a równie skuteczny na tym polu jest też nasz powiat.
Było i parę miłych słów do szefa – Władysława Kosiniaka-Kamysza. Między innymi o tym, że słusznie chce wpisać przynależność do UE do konstytucji i że prapoczątkiem realizacji programów socjalnych jest tzw. kosiniakowe. A czy nasi czytelniczy pamiętają, co to takiego?

Listy częściowo znane
Dwa według sondaży najbardziej liczące się w wyścigu do europarlamentu ugrupowania już ogłosiły swoje listy kandydatów. Jak wspomnieliśmy, listę Koalicji Europejskiej otwiera Jerzy Buzek, dalej na niej są Marek Balt, Mirosława Nykiel, Jan Olbrycht, Barbara Dolniak, Marek Plura, Grażyna Kulik, Henryk Kiepura, Joanna Sekuła i Paweł Kobyliński. Dziesiątkę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości otwiera europosłanka Jadwiga Wiśniewska z Częstochowy, dalej są: Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Bolesław Piecha, Waldemar Andzel, Andrzej Sośnierz, Józef Kubica, Wioletta Koper-Staszowska, Bożena Szydlik i Stanisław Szwed. Sondażowa przewaga tych komitetów nad resztą każe przypuszczać, że każdy z nich ma szansę wprowadzić do europarlamentu kilku swoich kandydatów – zapewne dwóch, trzech lub czterech. Liderzy list – Wiśniewska i Buzek – mogą być więc w zasadzie pewni mandatu. Z innych, szerzej już teraz rozpoznawalnych komitetów wspomnijmy trzy. Listę Kukiz’15 na naszym terenie otworzy Grzegorz Długi. Wiosnę z jedynki jej listy reprezentować będzie śląski działacz Łukasz Kohut. Listę konfederacji założonej przez Janusza Korwina-Mikkego, Liroya i kilkoro innych prawicowych polityków poprowadzi Jacek Wilk.

Głosujemy 26 maja
Od 7.00 do 21.00 będziemy mogli w niedzielę 26 maja oddać głos w eurowyborach. Najpóźniej do 16 maja wywieszą obwieszczenia z listami kandydatów na europosłów. Od 11 do 24 maja w telewizji będą nadawane nieodpłatne audycje wyborcze. Do północy 16 kwietnia możliwe jest jeszcze zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Aktualnie upływa już termin informowania PKW o tworzeniu komitetów wyborczych.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

kadra

Duża i Mała Piłkarska Kadra Czeka

Stanisław Wrzesiński18 czerwca 2019
policja

Policja ma trzy nowe bryki

Jarosław Jędrysiak16 czerwca 2019
dziury

Liczyli dziury

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2019
kiepura

Wygrywa PiS, Kiepura bez mandatu

Jarosław Jędrysiak1 czerwca 2019
kosci

Kości rzucono po raz ostatni

Jarosław Jędrysiak26 maja 2019
foto

Fotopułapki w kłobuckich lasach!

Jarosław Jędrysiak19 maja 2019