Kto ma zrobić parking przy ośrodku? – Gazeta Kłobucka
Kamyk

Kto ma zrobić parking przy ośrodku?

Ściebura prosi, aby nie odkładać porządków wokół ośrodka na kolejne lata. Problem powinien rozwiązać powiat. Gmina nie wyklucza, że w tym pomoże. Ale kiedy się za to w końcu zabiorą?
Kto ma zrobić parking przy ośrodku?

PROBLEM. Ośrodek ładny, wyposażony, z kadrami. Tylko zaparkować tam trudno. Jest podjazd dla niepełnosprawnych, żeby nie musieli walczyć z „trzema schodami” do pokonania. Ale po drodze do podjazdu barierę nie mniejszą niż schody tworzy fatalna droga

– Ośrodek zdrowia w Kamyku obsługuje miejscowości Kamyk, Biała, Łobodno, Nowa Wieś, Kopiec, Borowianka, Libidza. Pracuje tam dziś czterech lekarzy. Jest też nieźle wyposażony. Niedawno zakupiono też nowy aparat USG. Ale jest jeden szkopuł. Przy tym budynku nie ma parkingu i drogi dojazdowej – mówił na ostatniej sesji Wiesław Ściebura.

Sołtys podkreśla, że asfalt, który tam się obecnie znajduje, pamięta jeszcze zamierzchłe czasy PRL-u. Dodaje, że wie od szefowej ZOZ-u, iż będą podejmowane starania o wykonanie tego parkingu. On z kolei zwraca się do burmistrza w sprawie drogi – o wsparcie, bo, jak zaznacza, nie jest to zadanie samej gminy. Wokół ośrodka są obecnie tereny prywatne. Obecne warunki dojazdu i parkowania mają też powodować pretensje niektórych mieszkańców o zastawianie dojazdu przez pacjentów zatrzymujących się samochodami w rejonie ośrodka.

– Plac jest wydzielony. Trzeba zrobić raz na zawsze porządek – uważa Ściebura. – Tam przyjmuje też pediatra. Trudno dojechać z wózkiem po tej drodze prowadzącej do ośrodka. Tak samo starszą osobę trudno dowieźć. Bo podjazd dla wózków jest zrobiony, ale dojechać do tego podjazdu… to jest tragedia – dodał na sesji.

Ośrodki należą do ZOZ-u , a zwierzchność nad tą instytucją ma powiat. Do uwag sołtysa odniósł się więc obecny na sesji miejskiej i specjalizujący się w tej tematyce członek zarządu Maciej Biernacki.

– Faktycznie jest do przebudowy czy zorganizowania nowy parking przy ośrodku zdrowia w Kamyku. Chciałem zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku były skierowane zapytania do firm i prawdopodobnie ten parking zostałby wykonany, ale żadna z firm się tego zadania nie podjęła – wyjaśnił Biernacki.

Dodał także, iż ZOZ ma w tym roku nieco ograniczone możliwości inwestycyjne, bo skupia się głównie na 3-milionowej inwestycji w Kłobucku. Dlatego też wsparcie ze strony gminy, o które apelował sołtys Ściebura, byłoby przez powiat bardzo mile widziane.

– Inwestycji na terenie gminy Kłobuck ZOZ realizuje dużo. Trzy z siedemnastu ultrasonografów wspomnianych przez sołtysa też będą w gminie Kłobuck. Gdyby nie duża inwestycja w rehabilitację, ZOZ pewnie sam zmodernizowałby ten parking – dodał Biernacki.

O sugestii wsparcia powiatu przez gminę wypowiedział się z kolei burmistrz Kłobucka.

– Trudno mi się na gorąco odnieść do kwestii przychodni i parkingu. Wiem, że spotkanie w tej sprawie się odbyło. Mam taką dygresję. W zasadzie, panie starosto, mieć takiego przyjaciela, jak gmina Kłobuck, to pozazdrościć. Bo co byście nie chcieli robić, to wspólnie z gminą. Chciałbym, żeby też do naszych inwestycji starostwo dokładało. Czego nie mogę się doprosić – komentował sugestie Macieja Biernackiego Jerzy Zakrzewski.

Burmistrz nie zamyka się jednak na apel o wsparcie. Mówi, że jeśli taki wniosek stanie, będzie rozpatrywany.

– Z góry nie mogę powiedzieć, panie sołtysie, czy gmina udzieli tu pomocy, czy nie. Bo nie znamy jeszcze nawet kosztów takiej inwestycji i kwestii naszej partycypacji w nich – dodał Zakrzewski.

Wnioskujemy z sesyjnej dyskusji, że aby prośba sołtysa o wsparcie gminy dla odpowiedniego urządzenia terenu przy ośrodku została wysłuchana, najpierw odpowiedzialne za obiekt komórki organizacyjne powiatu muszą podjąć się przygotowania takiej inwestycji i z gotowymi danymi rozpocząć potem negocjacje w sprawie pomocy ze strony gminy. Ściebura mówił, że byłoby dobrze, aby droga i parking wykonane były jeszcze w tym roku. Odnieśliśmy wrażenie, że z dotrzymaniem takiego terminu może być trudno. Choć też nikt nie kwestionuje, że otoczenia ośrodka w Kamyku nie można pozostawić w takiej postaci, jaką ma obecnie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kamyk

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kamyk

radar

123 na godzinę przez wieś

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2020
mor

Przyjechali zrobić włamanie

Jarosław Jędrysiak18 sierpnia 2020
zakrzewski

Osiem ofert – i wszystkie za drogie

Jarosław Jędrysiak8 czerwca 2020
K - Dom nauczyciela do remontu (846) + fot

Dom nauczyciela do remontu

Jarosław Jędrysiak24 marca 2020
K - Seniorzy lubią być razem 1

Seniorzy lubią być razem

Jarosław Jędrysiak11 marca 2020
ewf

Starczy na most i drogę?

Jarosław Jędrysiak3 czerwca 2019