Uczniowie zachwycili „Mazurkiem Dąbrowskiego” – Gazeta Kłobucka
Parzymiechy, Zajączki Drugie

Uczniowie zachwycili „Mazurkiem Dąbrowskiego”

W Parzymiechach do hymnów Polski i Unii Europejskiej dołączono też pieśń „Boże, coś Polskę”.
Uczniowie zachwycili „Mazurkiem Dąbrowskiego”

KONKURS. Znajomość hymnu to elementarz patriotyczny każdego Polaka. Już drugi raz trzy setki szkół w Polsce popisywały się tą umiejętnością w ramach organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”

Kwalifikacje do konkursu przeszły pomyślnie cztery placówki z naszego powiatu. Dwie z nich, którym poświęcamy dziś uwagę, zechciały swoim udziałem pochwalić się przed naszymi czytelnikami. Założenia konkursu są proste. Uczniowie przygotowują trzy utwory – nasz hymn oraz dwie inne pieśni hymniczne – i następnie wykonują je na żywo, bez akompaniamentu. A temu, w jaki sposób brzmi śpiew, jak przebiega cała prezentacja i na ile sam wystrój miejsca odpowiada podniosłemu śpiewaniu najważniejszej polskiej pieśni, przygląda się fachowa komisja. W naszych szkołach były to dwie osoby, które – dla pełnej niezależności oceny – przyjechały do nas spoza naszego powiatu.

Cztery prezentacje odbywały się po kolei w kolejnych czterech szkołach. W dwóch, które zaprosiły na wydarzenie naszą redakcję, odbyły się one w zeszły wtorek o 13.30 (w Parzymiechach) i o 14.30 (w Krzepicach).

Uczniowie z Zespołu Szkolno- -Przedszkolnego w Parzymiechach w liczbie kilkudziesięciu wystąpili w sali gimnastycznej elegancko przystrojonej na patriotyczną nutę (dostrzegły o również jurorki). Na początek śpiewano cztery zwrotki hymnu. Jako dwie kolejne pieśni wybrano tak ważne dla naszej historii „Boże, coś Polskę” oraz swoisty znak naszej epoki – „Odę do radości” z polskim tekstem w najbardziej znanym tłumaczeniu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Rolę dyrygenta wziął na siebie Łukasz Kędziora, nauczyciel muzyki i kapelmistrz orkiestry dętej. Nad przygotowaniem wydarzenia pracowały też Beata Bugaj i Agata Wester, nauczycielki tej szkoły.

W Szkole Podstawowej w Zajączkach Drugich na obie panie z komisji już przed wejściem czekały uczennice ubrane w piękne stroje ludowe. W niedużej sali gimnastycznej prezentację rozpoczęli najmłodsi – od tańca z flagami. Potem grupa uczniów w różnym wieku wspólnie wykonała hymn. Co ciekawe, i tu dyrygował ten sam muzyk i dyrygent, Łukasz Kędziora. Uczniowie z Zajączek do hymnu dołożyli jeszcze pieśń „Marsz Polonii” oraz również „Odę do radości”. W czasie prezentacji obecni byli m.in. burmistrz i przewodniczący rady miejskiej.

W Zajączkach Drugich dzieci jako trzeci utwór wykonały popularny wśród rodaków osiadłych za granicami „Marsz Polonii”.

Która szkoła wypadła lepiej? Na szczęście nie my musimy się głowić nad oceną, natomiast komisji konkursowej nie zazdrościmy trudnego wyboru. Czymś wyróżniła się jednak szkoła, czym innym druga. A na pewno w żadnej nie zabrakło najważniejszego: zaangażowania uczniów i emocji malujących się na wielu młodych twarzach. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Parzymiechy, Zajączki Drugie

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Parzymiechy, Zajączki Drugie