Ile interwencji mieli strażacy z gminnych OSP? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Ile interwencji mieli strażacy z gminnych OSP?

Raport z działalności OSP w 2018 roku przedstawił komendant gminny.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Ile interwencji mieli strażacy z gminnych OSP?

OSP. Wśród wielu ciekawych informacji zawartych w raporcie, który niedawno przedstawił na sesji komendant gminny OSP Robert Mańczyk, naszą uwagę zwróciła zwłaszcza jedna: podsumowanie liczby interwencji strażaków z poszczególnych jednostek

W gminie Wręczyca Wielka – podobnie zresztą jak w innych – łatwo dostrzec dużą różnicę między aktywnością jednostek małych i nieraz działających tak jakby mocą tradycji oraz tych jednostek, w które energię wlewa przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostki w KSRG, jak wiemy, od lat są bardziej pieczołowicie doposażane, a ich członkowie regularnie przechodzą szkolenia i ćwiczenia. Jak zauważył Robert Mańczyk, dziś wymagania stawiane strażakom ochotnikom z jednostek należących do systemu w zasadzie nie odbiegają od tych, które stawia się przed strażakami zawodowymi. Przy tym nadal OSP działają na zasadzie ochotniczego angażowania się druhów w działalność jednostki.

Jak wygląda aktywność straży z gminy Wręczyca w zestawieniu rocznym? Rozpiętość jest tu duża. Od razu zwraca uwagę zazwyczaj znacznie większa liczba interwencji jednostek należących do KSRG – od 154 w przypadku OSP Truskolasy do (tylko) 18 w przypadku OSP Grodzisko. Do systemu należą tu jednostki OSP z Wręczycy, Truskolas, Kalei, Czarnej Wsi i Grodziska. Wśród jednostek spoza systemu najwięcej interwencji rocznie miała OSP Zamłynie (38), najmniej OSP Pierzchno (1). Szczegóły podajemy w tabelce obok.

Aktywność jednostek OSP bywa często omawiana w kontekście ich finansowania i doposażania. Jest logiczne, że nowy sprzęt – często nietani – istotnie przyda się tam, gdzie ma szansę być użyty wiele razy w ciągu roku – a nie tylko raz czy kilka razy, gdy trafia do jednostek mało aktywnych. Problemem ogólnopolskim bywa też małe zainteresowanie działalnością w ramach OSP i duża rotacja kadr, które wszak trzeba szkolić. Można powiedzieć, że tu koło się zamyka: jednostki mało działające są słabo doposażane, więc tym trudniej znaleźć kogoś, kto by chciał wkładać trud w działanie pod ich szyldem. Jednocześnie w małych wioskach taka OSP to w zasadzie często jedyna społeczna instytucja, która działa. O chęci jej podtrzymania decydują więc także względy niezwiązane wprost z gaszeniem pożarów czy likwidowaniem innych zagrożeń.

Zakończmy informacją, że dla wszystkich 18 jednostek OSP w gminie Wręczyca w zeszłym roku naliczono 2635 udziałów strażaków w akcjach różnego typu. Jak zauważył Mańczyk, oznacza to, że na rzecz lokalnej społeczności druhowie przepracowali w sumie około 7,5 tys. godzin. To niemały wkład pracy. (jar)]

DZIAŁANIA JEDNOSTEK OSP Z GMINY WRĘCZYCA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

wfe

Co ze starym przedszkolem?

Jarosław Jędrysiak12 czerwca 2019
das

Jak postępować wobec przemocy?

Jarosław Jędrysiak11 czerwca 2019
kuba

Kuba Błaszczykowski honorowym obywatelem Wręczycy Wielkiej

Stanisław Wrzesiński25 maja 2019
osinski

Wójt chce naprawiać metodycznie

Jarosław Jędrysiak28 marca 2019
435-1

Wpadł przez mapę

Jarosław Jędrysiak19 marca 2019
koncert

Akompaniując wirtuozowi akordeonu

Jarosław Jędrysiak17 marca 2019