Trzynasta emerytura wkrótce na kontach – Gazeta Kłobucka
Region

Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

Kwota trzynastej emerytury to 1100 zł brutto, z którego w większości przypadków będzie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składkę zdrowotną na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

EMERYTURY. Ruszyła wypłata trzynastych emerytur. Pieniądze wraz z majową emeryturą bądź rentą powinny pojawić się już u niektórych świadczeniobiorców. W województwie śląskim „trzynastkę” otrzyma około 1,2 mln osób

Jednorazowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastą emeryturę, otrzymają osoby, które na 30 kwietnia mają ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym rent dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, rent szkoleniowych, renty socjalnej, renty rodzinnej rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofi arom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – pod warunkiem, że wcześniej pobierały te świadczenia. Trzynastą emeryturę dostaną także ci, którym świadczenia ZUS przyznał później, np. w czerwcu, bo prowadził postępowanie wyjaśniające, o ile prawo do ich wypłaty będzie obejmowało 30 kwietnia 2019 r. Trzynastki nie otrzymają osoby, które na 30 kwietnia miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

Dane dla województwa
W województwie śląskim emeryturę plus otrzyma około 1,2 mln osób. Najwięcej takich świadczeń wypłaci Oddział ZUS w Rybniku (256 tys. świadczeniobiorców), następnie Oddział ZUS w Zabrzu (230 tys. osób), trzeci pod względem liczby osób w naszym województwie, którym ZUS wypłaci „trzynastkę”, jest chorzowski Oddział ZUS (205 tys. osób), na czwartym miejscu Oddział w Sosnowcu (199 tys. osób), na piątym Oddział ZUS w Bielsku-Białej (161 tys. osób), a w Częstochowie emeryturę plus otrzyma około 148 tys.

Bez wniosku do ZUS
Przyznanie 13. emerytury jest automatyczne, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj, w ustalonych terminach płatności, czyli 1, 6, 10, 15, 20 i 25 maja.
– Dla sporej części seniorów terminem wypłaty jest pierwszy dzień miesiąca, który w maju przypada na dzień wolny od pracy. Dlatego tej grupie odbiorców przelewy zrealizujemy wcześniej, bo nawet 29 lub 30 kwietnia. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymają „trzynastkę” w terminach, w których zwykle otrzymują emerytury bądź renty – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za maj będą wypłacone w czerwcu, więc jednorazowe świadczenia pieniężne towarzyszące tym świadczeniom także zostaną przekazane w czerwcu.

Wysokość wypłaty
Kwota trzynastej emerytury to 1100 zł brutto, z którego w większości przypadków będzie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składkę zdrowotną na Narodowy Fundusz Zdrowia. Najczęściej do wypłaty będzie 888 zł, po odjęciu kwoty zaliczki na podatek dochodowy, obliczonej bez zmniejszenia (o kwotę 46,33 zł) zastosowanego przy zaliczce od świadczenia emerytalnorentowego podlegającego opodatkowaniu i odjęciu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Renta rodzinna, zbieg świadczeń
Do wieloosobowej renty rodzinnej przysługuje jedno świadczenie pieniężne – bez względu na liczbę osób uprawnionych do tej renty. Jednorazowe świadczenie pieniężne ustalone w pełnej wysokości, tj. 1100 zł, zostanie podzielone na równe części odpowiednio do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej na dzień 30 kwietnia 2019 r. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są np. dwie osoby – każdej przysługuje po 550 zł (brutto).
– W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową, osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, jednorazowe świadczenie pieniężne wypłaci ZUS – tłumaczy rzeczniczka.

Bez potrąceń i egzekucji
Zgodnie z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów z kwoty tej nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadził rozmowy z bankami i komornikami, by zapobiec zajęciom komorniczym trzynastego świadczenia z kont bankowych. Zgodnie z ustaleniami środki z tzw. trzynastki będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, dzięki czemu będą w prosty sposób rozpoznawane i co za tym idzie, nie będą podlegały zajęciom komorniczym. (oprac. as)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

marszalkowski budzet

Marszałkowski budżet obywatelski zatwierdzony

Jarosław Jędrysiak21 stycznia 2020
Kolej na Ferie po raz drugi

Pociągiem za darmo

Jarosław Jędrysiak11 stycznia 2020
pojedziemy autostradą4

Autostrada działa, węzeł Lgota – nie

Jarosław Jędrysiak7 stycznia 2020
lekarski-czestochowa

Będzie wydział medycyny w Częstochowie?

Jarosław Jędrysiak7 stycznia 2020
K - Coraz więcej cudzoziemców (3234) + fot

Coraz więcej cudzoziemców

Jarosław Jędrysiak26 grudnia 2019
K - Sklep Ziółko pomaga 1

Sklep „Ziółko” pomaga

Jarosław Jędrysiak25 grudnia 2019