Przybywa Ukraińców do pracy – Gazeta Kłobucka
Region

Przybywa Ukraińców do pracy

Dane dotyczące liczby zatrudnionych cudzoziemców pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ARCH.
Przybywa Ukraińców do pracy

RYNEK PRACY. Stale rośnie liczba pracujących w naszym kraju cudzoziemców. W oficjalnych danych przekroczyła już 584 tys. osób. To, dla porównania, wyraźnie więcej niż łączna liczba mieszkańców Katowic i Częstochowy. A ilu zatrudnionych obywateli innych państw mamy w naszym województwie?

Dane dotyczące liczby zatrudnionych cudzoziemców pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo tam wpływają składki od tych osób. W kraju wciąż notuje się wzrost liczby pracowników z zagranicy. Odnotowywany jest on również w naszym województwie.
Pod koniec stycznia na Śląsku zgłoszonych było do ubezpieczeń społecznych ponad 49 tys. osób z obcymi paszportami. Do końca lutego liczba ta przekroczyła kolejną barierę, osiągając poziom ponad 51 tys. pracujących u nas obcokrajowców. – Najwięcej pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w naszym regionie zgłoszonych jest w oddziale ZUS w Chorzowie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Co nie zaskakuje, najwięcej pracujących obcokrajowców to Ukraińcy. Obywatele tego kraju dokładający się do naszego systemu ZUS to już 431 tys. osób. W samym naszym województwie – 42,1 tys. osób. Wyraźnie dalej są w statystykach – kolejno – Białorusini, Gruzini i dopiero dalej obywatele innych krajów. Ponad 2/3 wszystkich tych cudzoziemców to mężczyźni. Najczęściej w wieku 25-29 lat. Kobiet jest niespełna 20 proc., zwykle w wieku 30-35 lat.

Na jakich zasadach?
58 proc. legalnie pracujących cudzoziemców jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Reszta ma umowy cywilnoprawne. Najczęściej pracują m.in. w działalności usługowej związanej z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni (niemal co czwarty), dość często też w przemyśle i przetwórstwie, budownictwie, transporcie oraz w gospodarce magazynowej. Prawie 18 tys. obywateli innych państw prowadzi w Polsce działalność gospodarczą. W naszym województwie to 1,2 tys. osób. Swoje firmy ma u nas 236 obywateli Ukrainy i – na drugim miejscu wg liczebności – 91 Włochów.
Na podstawie składek do ZUS można ocenić, że średnie wynagrodzenia cudzoziemców są niższe niż Polaków. O około 20 procent.
– Ubezpieczeni cudzoziemcy niewątpliwie poprawiają sytuację finansową ubezpieczeń społecznych w Polsce, gdyż podlegają oni obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę czy umowy-zlecenia jak obywatel naszego kraju – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.

A nasz region?
Wisienkę zostawiliśmy na koniec. W naszym, częstochowskim regionie według danych ZUS legalnie pracuje (wg stanu na koniec lutego) 8 923 cudzoziemców. Niemal 7 tys. z nich ma umowy o pracę. 127 prowadzi działalność gospodarczą. Skąd do nas przyjechali? Tu też nie ma zaskoczenia. 7,8 tys. to obywatele Ukrainy. Innych przybyszów jest znacznie mniej. 219 to przyjezdni z Mołdawii, 202 – z Białorusi. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

asc

Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2019
xc-1

Żółte naklejki ratują życie

Jarosław Jędrysiak26 czerwca 2019
tir

Staranował tirem 13 aut

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
cba

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „Mafię VAT-owską”

Ewa Chojnacka19 czerwca 2019
volvo

Prezentacja Volvo i zawody w skokach

Adam Świerczyński5 czerwca 2019
buzek

Znamy naszych europosłów

Ewa Chojnacka27 maja 2019