Od czego zależy gazyfi kacja gminy Popów? – Gazeta Kłobucka
Popów

Od czego zależy gazyfi kacja gminy Popów?

Wójt mówił o tym, od czego zależą decyzje inwestycyjne spółki budującej sieć gazowniczą na naszym terenie. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Od czego zależy gazyfi kacja gminy Popów?

GAZYFIKACJA. Popów to jedna z tych gmin w powiecie, których do niedawna nie brano wcale pod uwagę kwestii planów gazyfikacji naszego regionu. Aby to się zmieniło, potrzeba jednak odpowiedniego zainteresowania odbiorców gazu

Odkąd w Krzepicach ruszyła budowa instalacji do przesyłu gazu, który na razie popłynie z umieszczonej pod miastem stacji LNG, temat gazyfikacji kolejnych gmin w naszym powiecie stał się jednym z omawianych na bieżąco przez większość samorządów. Jednocześnie zbliża się budowa gazociągu, który błękitne paliwo doprowadzi na nasz teren od strony Blachowni. O ile przez lata mówiło się tylko o nitce zasilającej gminy Wręczyca, Kłobuck, Opatów i Krzepice – wzdłuż głównej planowanej tu odnogi gazociągu – o tyle obecnie bada się też możliwość doprowadzenia gazu do pozostałych gmin.

Tu rządzi jednak ekonomia. Gazyfikacja dodatkowych gmin zależy od tego, czy będzie dość duże zapotrzebowanie na ich terenie, aby było opłacalne budowanie dodatkowej odnogi gazociągu właśnie w takim kierunku. W podobnej sytuacji są tu gminy Popów i sąsiednie Lipie. Zainteresowanie podłączeniem się do gazu musi tu być duże ze strony samych mieszkańców, by to paliwo w ogóle miało szansę do nich dotrzeć. W Popowie wójt dość jasno wskazał też – będąc świeżo po rozmowach z inwestującymi na naszym terenie gazownikami – czyje zainteresowanie odbiorem gazu jest tu bardzo kluczowe.

– Na spotkaniu w Kłobucku z dyrektorem oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa obecny byłem wraz z innymi wójtami z powiatu. Pan dyrektor przedstawił możliwości gazyfikacji poszczególnych gmin z terenu naszego powiatu. W przypadku gminy Lipie jest jeden strategiczny duży odbiorca, który chce się podłączyć do sieci. I spółka jest wtedy w stanie rozbudować sieć o 6-7 kilometrów, żeby podłączyć tego przemysłowego odbiorcę, jak i przy okazji innych mieszkańców – informował radę na ostatniej sesji wójt Jan Kowalik.

Tą wspomnianą dużą firmą jest wielki zakład przetwórstwa spożywczego, który działa w Albertowie. Wraz z nitką gazociągu, która powstanie w jego kierunku, szansę skorzystania z dostępu do błękitnego paliwa mają tu więc także mieszkańcy przynajmniej połowy gminy Lipie. A jak to wygląda w gminie Popów?

– U nas spotkania zaplanowano na maj. My też mamy przedsiębiorców działających w tej samej branży, w której działa firma z Albertowa. Jeżeli oni wyrażą zainteresowanie podłączeniem do sieci, będzie szansa, że spółka gazownicza zaprojektuje dla naszej gminy taką sieć i rozprowadzą gaz po terenie gminy Popów – nakreślił problem wójt gminy.

Mamy więc kolejną wskazówkę – o poprzednich pisaliśmy we wcześniejszych wydaniach naszej gazety – że w zakresie gazyfikacji raczej nie będzie sentymentów i doprowadzania tej sieci wszędzie, jak to kiedyś starano się zrobić z dostępem do prądu. Tu, jeśli mieszkańcy sami się nie zainteresują dość dobrze i nie zawalczą o to, a do tego jeśli lokalny biznes nie skalkuluje gazyfikacji w sposób, który pokaże korzyści, to nikt gazyfikował terenu na siłę i wbrew ekonomii nie będzie. Dziś nic nie jest jeszcze przesądzone. Ale ta ważna sprawa w ostatnich miesiącach wkracza w decydującą fazę. Warto trzymać rękę na pulsie. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Popów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Popów

4

Szykują farmę fotowoltaiczną

Jarosław Jędrysiak20 maja 2020
fg

Gmina otworzy przedszkola

Jarosław Jędrysiak4 maja 2020
laptopy

Kupili i rozdali szkołom laptopy

Jarosław Jędrysiak24 kwietnia 2020
fg

W piątek urząd nieczynny

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
K - Sesja w 8 minut (1602) + fot

Sesja w 8 minut

Jarosław Jędrysiak8 kwietnia 2020
popow

Pomoc społeczna zadba o seniorów

Jarosław Jędrysiak26 marca 2020