Znamy naszych europosłów – Gazeta Kłobucka
Region

Znamy naszych europosłów

Najlepszy wynik w eurowyborach indywidualnie ma na Śląsku profesor Buzek. Wybory wygrało jednak u nas, podobnie jak w całej Polsce, Prawo i Sprawiedliwość. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Znamy naszych europosłów

Według poniedziałkowych porannych danych z 99,31% komisji wyborczych w eurowyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość (45,56%) pokonując Koalicję Europejską (38,30%), w ramach której startowali przedstawiciele m.in. PO, PSL i SLD

Do europarlamentu wchodzi też Wiosna Roberta Biedronia (6,04%), natomiast nie znajdą w nim miejsca przedstawiciele Konfederacji, Kukiz’15 i Lewicy Razem. Przeliczenie tych wyników na mandaty daje 26 miejsc dla PiS, 22 dla KE i 3 dla Wiosny. Wszystko to zdecydowało się przy niezwykle wysokiej jak dla Polski frekwencji przy eurowyborach: 45,61%.

Podobne do krajowych wyniki są też w naszym, śląskim okręgu wyborczym. Według danych w tym przypadku z 99,78% komisji wyborczych na czele jest PiS (43,27%) przed KE (40,22%), a ostatnim ugrupowaniem z wynikiem ponad progiem wyborczym jest Wiosna (5,82%).

Jeśli chodzi o obsadę mandatów, to świetny wynik z listy PiS osiągnęła jedynka na liście, Jadwiga Wiśniewska, którą poparło niemal 409 tys. głosujących. W naszym okręgu mandaty z ramienia PiS poza Wiśniewską dostaną jeszcze Grzegorz Tobiszowski i Izabela Kloc. Najlepszy wynik indywidualny należy jednak do Jerzego Buzka, jedynki z listy KE. Polityka poparło aż ponad 421 tys. głosujących. Koalicja Europejska ze Śląska wprowadzi jeszcze do europarlamentu Jana Olbrychta. Waży się jeszcze miejsce dla Marka Balta (KE) i Łukasza Kohuta (Wiosna). Frekwencja u nas, 45,85%, była jeszcze nieco wyższa niż średnio w kraju.

Spójrzmy jeszcze na wyniki pod kątem lokalnym. Z północnych regionów województwa w europarlamencie będziemy mieć Jadwigę Wiśniewską i – o ile wynik się potwierdzi – Marka Balta. Nie jest to zły rezultat zważywszy, że liczebną przewagę głosujących ma nad nami jednak centralna część województwa z ludną aglomeracją śląską. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

pieniadze-640x400

Milion plus dla gmin?

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
targ

Pomysł na wsparcie targowisk

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
wilk

Wilki blisko

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
owczarek

Psy potrzebują pomocy

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
paszport

Potrzebny paszport? Już można

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020
pociag

Pociągi ruszą za granicę

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2020