Znamy naszych europosłów – Gazeta Kłobucka
Region

Znamy naszych europosłów

Najlepszy wynik w eurowyborach indywidualnie ma na Śląsku profesor Buzek. Wybory wygrało jednak u nas, podobnie jak w całej Polsce, Prawo i Sprawiedliwość. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Znamy naszych europosłów

Według poniedziałkowych porannych danych z 99,31% komisji wyborczych w eurowyborach zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość (45,56%) pokonując Koalicję Europejską (38,30%), w ramach której startowali przedstawiciele m.in. PO, PSL i SLD

Do europarlamentu wchodzi też Wiosna Roberta Biedronia (6,04%), natomiast nie znajdą w nim miejsca przedstawiciele Konfederacji, Kukiz’15 i Lewicy Razem. Przeliczenie tych wyników na mandaty daje 26 miejsc dla PiS, 22 dla KE i 3 dla Wiosny. Wszystko to zdecydowało się przy niezwykle wysokiej jak dla Polski frekwencji przy eurowyborach: 45,61%.

Podobne do krajowych wyniki są też w naszym, śląskim okręgu wyborczym. Według danych w tym przypadku z 99,78% komisji wyborczych na czele jest PiS (43,27%) przed KE (40,22%), a ostatnim ugrupowaniem z wynikiem ponad progiem wyborczym jest Wiosna (5,82%).

Jeśli chodzi o obsadę mandatów, to świetny wynik z listy PiS osiągnęła jedynka na liście, Jadwiga Wiśniewska, którą poparło niemal 409 tys. głosujących. W naszym okręgu mandaty z ramienia PiS poza Wiśniewską dostaną jeszcze Grzegorz Tobiszowski i Izabela Kloc. Najlepszy wynik indywidualny należy jednak do Jerzego Buzka, jedynki z listy KE. Polityka poparło aż ponad 421 tys. głosujących. Koalicja Europejska ze Śląska wprowadzi jeszcze do europarlamentu Jana Olbrychta. Waży się jeszcze miejsce dla Marka Balta (KE) i Łukasza Kohuta (Wiosna). Frekwencja u nas, 45,85%, była jeszcze nieco wyższa niż średnio w kraju.

Spójrzmy jeszcze na wyniki pod kątem lokalnym. Z północnych regionów województwa w europarlamencie będziemy mieć Jadwigę Wiśniewską i – o ile wynik się potwierdzi – Marka Balta. Nie jest to zły rezultat zważywszy, że liczebną przewagę głosujących ma nad nami jednak centralna część województwa z ludną aglomeracją śląską. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Region

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Region

asc

Samorządy dyskutowały o finansowaniu szkół

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2019
xc-1

Żółte naklejki ratują życie

Jarosław Jędrysiak26 czerwca 2019
tir

Staranował tirem 13 aut

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2019
cba

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w „Mafię VAT-owską”

Ewa Chojnacka19 czerwca 2019
volvo

Prezentacja Volvo i zawody w skokach

Adam Świerczyński5 czerwca 2019
pierwsze miejsce

Drób górą!

Ewa Chojnacka20 maja 2019