Być jak Ignacy – Gazeta Kłobucka
Parzymiechy

Być jak Ignacy

Projekt koordynowany w szkole przez Agatę Wester cieszył się sporym zainteresowaniem. I składał się z bardzo wielu drobnych pomysłów i przedsięwzięć, warsztatów, zajęć, rozmów.
ZSP PARZYMIECHY
Być jak Ignacy

EDUKACJA. Szkoła w Parzymiechach uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Być jak Ignacy”. Chodzi tu o propagowanie nauki, techniki i jej historii oraz edukacji

Tytułowy Ignacy nosił nazwisko Łukasiewicz. Każdemu w miarę rozgarniętemu Polakowi kojarzy się jako wynalazca lampy naftowej. Warto jednak wiedzieć, że był też pionierem przemysłu naftowego na skalę europejską i przedsiębiorcą działającym w tej branży. Pasje naukowe łączył z godną naśladowania patriotyczną postawą.

W ramach programu „Być jak Ignacy” stawia się na odkrywanie pasjonującej nauki przez uczniów. Na doświadczenia wykonywane samodzielnie. Na kontakty z placówkami naukowymi. Rzecz w tym, by pokazać młodemu pokoleniu, że to ciekawe, że to szansa na udział w cywilizacyjnym postępie i przynależność do intelektualnej i patriotycznej elity.

W Parzymiechach w ciągu całego roku podejmowano szereg działań projektowych. Jeszcze jesienią powołano Koło naukowe „Metlerki” – to nawiązanie do ks. Bonawentury Metlera, tutejszego przedwojennego proboszcza i jednocześnie astronoma, założyciela do dziś istniejącego obserwatorium w parku pod Jasną Górą. Już wiosną urządzono festiwal nauki „Dzień z Nowoczesną Technologią”. Prowadzono też wciągające zajęcia z robotyki i – z zaangażowaniem wielu tutejszych nauczycieli – ciekawe zajęcia z różnych innych dziedzin. W kwietniu przygotowano z kolei wystawę o historii techniki – prezentującą urządzenia dziś już zapomniane, a znane jeszcze pokoleniu rodziców i dziadków dzisiejszych uczniów.

To bynajmniej nie wszystkie ciekawe pomysły i przedsięwzięcia, które zajmowały szkolną społeczność w czasie roku realizacji programu „Być jak Ignacy”. Teraz wszystko podsumowano. Kto wie, może i tu, wśród dzisiejszych uczniów, znajdzie się ktoś, kto zrobi karierę naukową i biznesową na miarę Ignacego Łukasiewicza? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Parzymiechy

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Parzymiechy

akademia

Wyjątkowa e-akademia

Jarosław Jędrysiak26 maja 2020
fg-1

Działki osiedla na sprzedaż

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2019
chce miec kanalizację

Chce mieć kanalizację, ale nie może

Jarosław Jędrysiak2 września 2019
woda

Woda lała się przez miesiąc

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2019
65yt

Czym grozi internet?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2019
w42

Działka zawadza osiedlu

Jarosław Jędrysiak25 lutego 2019