Być jak Ignacy – Gazeta Kłobucka
Parzymiechy

Być jak Ignacy

Projekt koordynowany w szkole przez Agatę Wester cieszył się sporym zainteresowaniem. I składał się z bardzo wielu drobnych pomysłów i przedsięwzięć, warsztatów, zajęć, rozmów.
ZSP PARZYMIECHY
Być jak Ignacy

EDUKACJA. Szkoła w Parzymiechach uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Być jak Ignacy”. Chodzi tu o propagowanie nauki, techniki i jej historii oraz edukacji

Tytułowy Ignacy nosił nazwisko Łukasiewicz. Każdemu w miarę rozgarniętemu Polakowi kojarzy się jako wynalazca lampy naftowej. Warto jednak wiedzieć, że był też pionierem przemysłu naftowego na skalę europejską i przedsiębiorcą działającym w tej branży. Pasje naukowe łączył z godną naśladowania patriotyczną postawą.

W ramach programu „Być jak Ignacy” stawia się na odkrywanie pasjonującej nauki przez uczniów. Na doświadczenia wykonywane samodzielnie. Na kontakty z placówkami naukowymi. Rzecz w tym, by pokazać młodemu pokoleniu, że to ciekawe, że to szansa na udział w cywilizacyjnym postępie i przynależność do intelektualnej i patriotycznej elity.

W Parzymiechach w ciągu całego roku podejmowano szereg działań projektowych. Jeszcze jesienią powołano Koło naukowe „Metlerki” – to nawiązanie do ks. Bonawentury Metlera, tutejszego przedwojennego proboszcza i jednocześnie astronoma, założyciela do dziś istniejącego obserwatorium w parku pod Jasną Górą. Już wiosną urządzono festiwal nauki „Dzień z Nowoczesną Technologią”. Prowadzono też wciągające zajęcia z robotyki i – z zaangażowaniem wielu tutejszych nauczycieli – ciekawe zajęcia z różnych innych dziedzin. W kwietniu przygotowano z kolei wystawę o historii techniki – prezentującą urządzenia dziś już zapomniane, a znane jeszcze pokoleniu rodziców i dziadków dzisiejszych uczniów.

To bynajmniej nie wszystkie ciekawe pomysły i przedsięwzięcia, które zajmowały szkolną społeczność w czasie roku realizacji programu „Być jak Ignacy”. Teraz wszystko podsumowano. Kto wie, może i tu, wśród dzisiejszych uczniów, znajdzie się ktoś, kto zrobi karierę naukową i biznesową na miarę Ignacego Łukasiewicza? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Parzymiechy

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Parzymiechy

woda

Woda lała się przez miesiąc

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2019
65yt

Czym grozi internet?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2019
w42

Działka zawadza osiedlu

Jarosław Jędrysiak25 lutego 2019
w42

Kanalizacja wymaga dodatkowych środków

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2018
dff

Jubileuszowe bieganie z 40-letnią tradycją

Stanisław Wrzesiński20 października 2018
dasd

Chcą wygrać książki

Ewa Chojnacka2 października 2018