Być jak Ignacy – Gazeta Kłobucka
Parzymiechy

Być jak Ignacy

Projekt koordynowany w szkole przez Agatę Wester cieszył się sporym zainteresowaniem. I składał się z bardzo wielu drobnych pomysłów i przedsięwzięć, warsztatów, zajęć, rozmów.
ZSP PARZYMIECHY
Być jak Ignacy

EDUKACJA. Szkoła w Parzymiechach uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Być jak Ignacy”. Chodzi tu o propagowanie nauki, techniki i jej historii oraz edukacji

Tytułowy Ignacy nosił nazwisko Łukasiewicz. Każdemu w miarę rozgarniętemu Polakowi kojarzy się jako wynalazca lampy naftowej. Warto jednak wiedzieć, że był też pionierem przemysłu naftowego na skalę europejską i przedsiębiorcą działającym w tej branży. Pasje naukowe łączył z godną naśladowania patriotyczną postawą.

W ramach programu „Być jak Ignacy” stawia się na odkrywanie pasjonującej nauki przez uczniów. Na doświadczenia wykonywane samodzielnie. Na kontakty z placówkami naukowymi. Rzecz w tym, by pokazać młodemu pokoleniu, że to ciekawe, że to szansa na udział w cywilizacyjnym postępie i przynależność do intelektualnej i patriotycznej elity.

W Parzymiechach w ciągu całego roku podejmowano szereg działań projektowych. Jeszcze jesienią powołano Koło naukowe „Metlerki” – to nawiązanie do ks. Bonawentury Metlera, tutejszego przedwojennego proboszcza i jednocześnie astronoma, założyciela do dziś istniejącego obserwatorium w parku pod Jasną Górą. Już wiosną urządzono festiwal nauki „Dzień z Nowoczesną Technologią”. Prowadzono też wciągające zajęcia z robotyki i – z zaangażowaniem wielu tutejszych nauczycieli – ciekawe zajęcia z różnych innych dziedzin. W kwietniu przygotowano z kolei wystawę o historii techniki – prezentującą urządzenia dziś już zapomniane, a znane jeszcze pokoleniu rodziców i dziadków dzisiejszych uczniów.

To bynajmniej nie wszystkie ciekawe pomysły i przedsięwzięcia, które zajmowały szkolną społeczność w czasie roku realizacji programu „Być jak Ignacy”. Teraz wszystko podsumowano. Kto wie, może i tu, wśród dzisiejszych uczniów, znajdzie się ktoś, kto zrobi karierę naukową i biznesową na miarę Ignacego Łukasiewicza? (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Parzymiechy

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Parzymiechy

65yt

Czym grozi internet?

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2019
w42

Działka zawadza osiedlu

Jarosław Jędrysiak25 lutego 2019
w42

Kanalizacja wymaga dodatkowych środków

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2018
dff

Jubileuszowe bieganie z 40-letnią tradycją

Stanisław Wrzesiński20 października 2018
dasd

Chcą wygrać książki

Ewa Chojnacka2 października 2018
13

Kłopoty z zabytkowym pomnikiem

Jarosław Jędrysiak10 sierpnia 2018