Olga Skwara będzie przepraszać? – Gazeta Kłobucka
Kłobuck

Olga Skwara będzie przepraszać?

Z powodu wywiadu, udzielonego niedawno naszej gazecie, dyrektorka kłobuckiego MOK-u Olga Skwara znalazła się na cenzurowanym. ARCH.
Olga Skwara będzie przepraszać?

GORĄCY TEMAT. Podczas ostatniej sesji rady miasta nad głową nieobecnej na niej dyrektorki Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku – Olgi Skwary – rozpętała się burza. Wszystko to za sprawą wywiadu, którego szefowa MOK-u udzieliła naszej gazecie. Grupa radnych domaga się teraz od burmistrza Jerzego Zakrzewskiego wyciągnięcia konsekwencji wobec dyrektorki, a od Skwary przeprosin, zarzucając jej brak kultury osobistej

Wywiad został opublikowany 17 maja na łamach naszego tygodnika. Dyrektorka MOK-u powiedziała w nim: „(…) uważam, że obecna rada, zamiast zajmować się ciągłymi kontrolami w MOK-u, powinna zająć się pracą. Tymczasem wygląda to tak, że jeśli na sesji rady przesuwane są jakieś środki np. na remont sali lub imprezę kulturalną, to za kilka dni mamy pismo o kontroli albo rozpętuje się dyskusja nad sensem zwiększania środków na kulturę. Nie tak to chyba powinno działać. Z MOK-u korzystają przede wszystkim mieszkańcy. To jest miejsce, które działa dla nich i uważam, że radni przede wszystkim powinni mieć na uwadze dobro społeczne, zainteresować się, ile osób każdego dnia tu przychodzi, ile dzieci korzysta z zajęć, jakie mają potrzeby…” oraz: „(…) na wszystko potrzeba środków i przekonania radnych, że MOK-u nie należy wykorzystywać wyłącznie do walki politycznej, tylko z nim współpracować. My jesteśmy otwarci na taką współpracę i chciałabym, aby radni dostrzegali przede wszystkimi zmiany, jakie w nim zachodzą”.

Wypowiedzi te poruszyły radnych Danutę Goławską, Ewelinę Kotkowską oraz Witolda Dominika i Aleksandra Tokarza, którzy pod nieobecność wywołanej do tablicy Olgi Skwary urządzili publiczny lincz. (ewi)

„Proszę burmistrza o odpowiednią reakcję, adekwatną do sytuacji” – Danuta Gosławska, radna


Goławska nie ukrywa swojego oburzenia wypowiedziami dyrektorki MOK -u. Uważa, że kierownikowi jednostki nie przystoi krytykować radnych w tak otwarty sposób, oceniać ich pracę i ich pouczać. Uważa ona, że burmistrz powinien wyciągnąć konsekwencje wobec swojego pracownika.
– Nie przypominam sobie w poprzednich kadencjach ani w obecnej, aby rada była wykorzystywana do jakiejkolwiek walki politycznej z MOK. Nigdy nie przetoczyła się tutaj również dyskusja nad zwiększeniem środków na kulturę. Jeśli chodzi o kontrole, to w tym roku jest to pierwsza taka kontrola i dotyczy wszystkich jednostek, nie tylko MOK-u – mówi radna. – Nie przypominam sobie też, aby kiedykolwiek wcześniej kontrolował MOK – dodaje.
Gosławska podkreśla, że dyrektor każdej jednostki powinien zająć się wykonywaniem swojej statutowej pracy, a nie tak niesprawiedliwym ocenianiem rady.
– Proszę pana burmistrza o odpowiednią reakcję, adekwatną do sytuacji, ponieważ po raz pierwszy zdarzyło się, że została dokonana taka ocena rady. Bo jeśli dotyczyło to jakichś konkretnych radnych, to należało ich wskazać, a nie oceniać całej rady – podkreśla radna.

Walczę o miejsce, które jest sercem tego miasta” – Olga Skwara, dyrektor MOK w Kłobucku


– Tego typu wypowiedzi, jak radnej Eweliny Kotkowskiej, utwierdzają mnie tylko w tym, że jest grupa radnych, która nie ma żadnej woli i chęci współpracować z naszym ośrodkiem, a jego działalność traktuje wyłącznie w kategoriach konkurencji z imprezami organizowanymi przez siebie – mówi Skwara. – Problem w tym, że radna wypowiada się na temat działalności MOK-u, a tak naprawdę niewiele wie na jego temat i w nim nie bywa.
Szefowa domu kultury przytacza wypowiedzieć radnej Kotkowskiej sprzed kilku lat, kiedy to radna powiedziała, że przez obecną dyrektor nie działa w MOK-u „Ciało i ruch”, podczas gdy wcześniej formacja działała w najlepsze.
– Teraz radna twierdzi, że za mojej kadencji zniknął prestiżowy konkurs „Freestyle”. A czy pani Kotkowska zainteresowała się, dlaczego tak się stało i ile środków na tę imprezę było przekazywanych od lat, jeszcze w kadencji poprzedniego burmistrza? – pyta Olga.

„Pani dyrektor otacza się gronem pracowników i workiem pieniędzy” – Ewelina Kotkowska, radna


– Ten artykuł dotyka nie tylko komisję rewizyjną czy część radnych, ale również innych radnych – i myślę, że mogę tu powiedzieć o sobie – którzy organizują imprezy na rzecz społeczeństwa – rozpoczęła Kotkowska, nie kryjąc wzburzenia całą sprawą.
Następnie radna, posiłkując się napisanym wystąpieniem, czytała, że konkurs „Freestyle” podczas kadencji dyrektor Skwary z roku na rok gaśnie, a w 2018 r. nie zorganizowano go w ogóle. Jej zdaniem dyrektorka MOK wymaga znacznych środków na zorganizowanie tej prestiżowej imprezy, podczas gdy do tej pory tak duże nakłady nie były do tego potrzebne.
– Pani dyrektor otacza się gronem ludzi, workiem pieniędzy, który przeznacza burmistrz za pośrednictwem rady na realizację np. Dni Kłobucka – podkreśliła radna.
Zdaniem Kotkowskiej indywidualnym radnym jest znaczenie trudniej zrobić taką imprezę, a pomimo tego starają się to robić, żeby „społeczeństwo mogło się spotykać i integrować, miło spędzając czas podczas soboty czy niedzieli w fajnym towarzystwie” – jak mówi radna, przytaczając ostatni festyn radnego Batoga. Festyn ten „również cieszył się dużym zainteresowaniem i fajnie wypadł”.
Zdaniem Kotkowskiej wywiad dyrektor MOK to nieuczciwe podejście do tematu, podważający starania i pracę radnych.
– Współpraca z panią dyrektor jest trudna. Wszystkie zachcianki – choć to nie będzie dobre określenie – wszystkie pomysły na działalność domu kultury zostają realizowane. Być może z dyskusją, ale ostatecznie są realizowane. Oczywiście mam świadomość, że potrzeby są znaczenie większe – potrzebny jest remont sali widowiskowej, sceny.
Zdaniem Kotkowskiej radni są bardzo elastyczni, jeśli chodzi o współpracę z dyrektorką, a „ten artykuł jest niekulturalny, a od dyrektora ośrodka kultury wymaga się trochę więcej”.

„Mam wrażenie, że u tej pani jest deficyt niektórych tych cech” – Witold Dominik, radny


Zdaniem Dominika wielce niestosowne i niesprawiedliwie jest stwierdzenie, że „obecna rada, zamiast zajmować się ciągłymi kontrolami w MOK-u, powinna zająć się pracą”, bo na tym m.in. polega praca radnych – na kontroli.
– To jest ustawowy obowiązek radnych i mają kontrolować. Jeśli chodzi o kontrole w MOK-u, nigdy nie zdarzyło się, aby była ona następstwem jakiegoś wniosku o dofinansowanie. Jedna kontrola była pod koniec ubiegłego roku, nie odbyła się, ponieważ pani dyrektor była najpierw na urlopie i nikt jej nie zastępował, potem prosiła, aby informować ją z 2-tygodniowym wyprzedzeniem, i kontrola nie została zakończona w MOK-u. Dzięki „staraniom” pani dyrektor – uważa radny.
Dominik twierdzi też, że wydatki z roku na rok rosną i w ciągu kariery Olgi Skwary na stanowisku dyrektora MOK wzrosły o ponad 60 procent. Posiłkując się napisanym na kartce wystąpieniem, powiedział, że człowiek, który reprezentuje kulturę i instytucję kultury, powinien – poza wykształceniem, wrażliwością, znajomością przepisów – charakteryzować się kulturą osobistą.
– Mam wrażenie, że u tej pani jest deficyt niektórych tych cech – skwitował Witold Dominik. – Trudno tu na sesji rozszerzać cokolwiek – zwrócił się do burmistrza. – Pani dyrektor dała wywiad do prasy, to niech teraz w prasie rozszerzy, co miała na myśli. Jeżeli pani dyrektor twierdzi, że wydatki na MOK są zbyt małe i jest to wynik walki politycznej, to jest to walka z panem, panie burmistrzu, bo to w pana kompetencjach jest projektowanie budżetu i wnioskowanie o remont sal w MOK-u.

„Nie widzę powodów dyscyplinowania dyrektora za udzielony wywiad” – Jerzy Zakrzewski, burmistrz


– Szkoda, że nie ma osoby, do której państwo się zwracają, bo nie może ona ani się bronić, ani nic wyjaśnić – rozpoczął Zakrzewski. – Rozmawiałam z dyrektor Skwarą na ten temat i wiem, że jej wypowiedzi nie dotyczyły całej rady, o czym wszyscy tu obecni doskonale wiedzą. Zamiast mówienia, że „za kariery pani Olgi Skwary nakłady na MOK wzrosły”, polecam przeanalizowanie budżetów innych ośrodków kultury w naszym regionie i wtedy będziemy się odnosić, czy to są duże nakłady, czy małe – mówi burmistrz.
Jego zdaniem nakłady te zostały wreszcie zrównane do poziomu, jaki reprezentują tego typu jednostki w Polsce.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kłobuck

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Kłobuck

K - Narodowe święto w Kłobucku 1

Narodowe święto w Kłobucku

Jarosław Jędrysiak17 listopada 2019
K - Drzewa znane od dziecka (1486) + fot A

Drzewa znane od dziecka

Jarosław Jędrysiak13 listopada 2019
K - Ulubione przeboje po raz 21 (1062) + fot

Ulubione przeboje po raz 21.

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
K - Znicze także dla bohaterów (1079) + fot

Znicze także dla bohaterów

Jarosław Jędrysiak11 listopada 2019
daria zawiałow

Daria Zawiałow będzie gwiazdą Dni Kłobucka!

Jarosław Jędrysiak10 listopada 2019
co z obwodnicą

Co z obwodnicą Kłobucka?

Jarosław Jędrysiak6 listopada 2019