Co ze starym przedszkolem? – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

Co ze starym przedszkolem?

Na dziś nie jestem w stanie podać terminu, dlatego że nie mamy środków finansowych na realizację tego zadania – stwierdził wójt gminy.
©JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Co ze starym przedszkolem?

PROBLEM. Gmina wybudowała nowe przedszkole, dzieci mogą więc liczyć na dobre warunki. Ale co zrobić ze starym obiektem, z którego korzystała ta placówka? Okazuje się, że pomysły są – podobnie jak trudności z ich realizacją

– Chciałam zapytać pana wójta, na kiedy planowane jest rozpoczęcie prac rozbiórkowych byłego przedszkola we Wręczycy Wielkiej. Nasi mieszkańcy bardzo są tym zainteresowani. Chętnie by też widzieli zorganizowany w tym miejscu plac zabaw dla dzieci. Żeby teren ten służył także dorosłym do wypoczynku – zgłosiła podczas niedawnej sesji rady gminy Maria Polak, sołtyska pierwszego z dwóch sołectw wsi gminnej Wręczyca Wielka.

Tu chodzi nie tylko o zaspokojenie ciekawości. Sołectwo dysponuje własnym funduszem sołeckim. W najbliższych miesiącach podczas zebrania wiejskiego potrzebna będzie decyzja, na jakie potrzeby na terenie sołectwa można by te środki przeznaczyć. Gdyby obiekt po dawnym przedszkolu zniknął, sołeckie pieniądze można by było spożytkować na zagospodarowanie tej przestrzeni.

– To dla nas bardzo ważne, abyśmy informacje dotyczące rozbiórki uzyskali – podkreśliła sołtyska.

Sprawa, okazuje się, nie jest taka prosta. A przeszkoda wynika z tego, co najczęściej krępuje ruchy lokalnych samorządów.

– Zrobiliśmy wstępne rozeznanie cenowe w dotyczące rozbiórki budynku starego przedszkola. Najtańsza oferta to koszt rzędu 150 tys. zł. Myślę, że realna oferta to 200 tys. zł, ze względu na materiały, z jakich zostało wykonane przedszkole oraz na gabaryty piwnic, które tam są dość duże – podał w odpowiedzi wójt Tomasz Osiński.

Rozebranie obiektu, utylizacja materiału z rozbiórki i przywrócenie do porządku terenu wymagać będzie więc konkretnego i sporego wydatku. I to wpływa na termin rozbiórki. A w zasadzie – na jego brak.

– Na dziś nie jestem w stanie podać terminu, dlatego że nie mamy środków fi nansowych na realizację tego zadania – stwierdził wójt gminy.

Osiński zgadza się natomiast z pomysłem, aby w tym miejscu w przyszłości urządzić teren przeznaczony do rekreacji – z placem zabaw dla dzieci. – Myślę, że jest to jak najbardziej dobry pomysł. Zresztą był już zgłaszany przez radnych. Bardzo chciałbym, że by to się dało, jedno z drugim, połączyć. Tym bardziej, że na teren byłego przedszkola mimo zabezpieczeń ktoś wchodzi, a to zagraża też bezpieczeństwu. Będziemy się więc starać, choć na dziś takiej możliwości fi – nansowej nie mamy – podsumował Osiński. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

policja

Daewoo tico uciekał przed drogówką

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
policja4

Fordem mustangiem w płot

Jarosław Jędrysiak30 października 2019
K - Powiat folklorem stoi 1

Powiat folklorem stoi

Jarosław Jędrysiak1 października 2019
proces

Mobbingu na poczcie jednak nie było

Ewa Chojnacka16 września 2019
kasa

Niektórzy radni z Wręczycy sporo odłożyli

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2019
handel

60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy

Jarosław Jędrysiak25 czerwca 2019