USG zrobisz w ośrodku zdrowia – Gazeta Kłobucka
Powiat

USG zrobisz w ośrodku zdrowia

To bardzo praktyczna inwestycja w naszą lokalną służbę zdrowia.
STAROSTWO POWIATOWE
USG zrobisz w ośrodku zdrowia

ZDROWIE. To na pewno jeden z tych projektów, które mogą bardzo ułatwić życie wielu pacjentom. Aż 17 aparatów do wykonywania badania USG będzie dostępnych w ośrodkach zdrowia na terenie powiatu. A i to nie wszystko, co się obecnie dzieje wśród inwestycji naszej powiatowej służby zdrowia

Wyposażenie kilku ośrodków zdrowia w ultrasonografy zapowiadano już od pewnego czasu. Starostwo powiatowe i Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku uzyskały na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Cel został osiągnięty. Przed kilkoma dniami członek zarządu powiatu Maciej Biernacki wraz z dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku Joanną Maruszczyk wzięli udział w przekazaniu zakupionych aparatów do USG do 17 różnych poradni ogólnych w ośrodkach zdrowia na terenie całego powiatu kłobuckiego.

Gdzie trafił ten przydatny sprzęt? Ośrodki zdrowia, gdzie można teraz zrobić USG, są w każdej gminie powiatu kłobuckiego. Czasem możliwość taka jest w jednym, czasem w kilku placówkach w danej gminie. Szczegółową listę zamieszczamy obok. Wniosek jest w każdym razie jeden: dzięki temu doposażeniu w sprzęt jedno z podstawowych badań diagnostycznych stało się teraz łatwo dostępne dla mieszkańców naszego powiatu. Wielu z nich nie musi już nawet nigdzie jechać, by je wykonać – wystarczy spacer do własnego ośrodka zdrowia.

Zakup ultrasonografów to nie wszystko, co uda się zrealizować dzięki wspomnianemu dofinansowaniu. Projekt zakładał od początku zakup nowoczesnej aparatury medycznej, ale i dostosowanie istniejącej infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych. Co przez to rozumieć? Przy kolejnych czterech ośrodkach zdrowia na terenie powiatu kłobuckiego powstaną podjazdy dla niepełnosprawnych. Będą też towarzyszyły im dostosowane miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych oraz – z myślą o wszystkich – remonty schodów wejściowych. Tych pozytywnych zmian doczekają ośrodki w Ostrowach nad Okszą, w Zajączkach Drugich, Przystajni i Truskolasach. Nie trzeba chyba przypominać, że zapotrzebowanie na takie rozwiązania zgłaszano w tych lokalizacjach już od dawna. Teraz – jest z czego je sfinansować.

Dodajmy, że ten dwuczęściowy projekt – USG i podjazdy – realizowany jest na korzystnych warunkach dofinansowania. Całkowita jego wartość wynosi blisko 1,58 mln zł. Aż 1,14 mln zł z tej kwoty stanowi dofinansowanie pozyskane z zewnątrz. (jar)

OŚRODKI, KTÓRE DOSTAŁY APARATY USG
Poradnia nr 1 w Kłobucku, Poradnia nr 2 w Kłobucku, ośrodki zdrowia w: Kamyku, Kalei, Ostrowach nad Okszą, Krzepicach, Zajączkach Drugich, Lipiu, Rębielicach Królewskich, Popowie, Miedźnie, Opatowie, Pankach, Przystajni, Ługach Radłach, Truskolasach i Wręczycy Wielkiej.

2 komentarze

2 Komentarze

 1. mm

  25 czerwca 2019 at 15:54

  Same aparaty do USG niczego nie zmieniają, potrzebni są ludzie którzy potrafią to obsłużyć i postawić prawidłową diagnozę, inaczej będą to kolejne meble w przychodniach.

  • starostwo

   17 lipca 2019 at 07:17

   Pan Biernacki je obsłuży podobno zarąbisty człowiek dużo go ludzi w znajomych ma :X

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Powiat

itd

Uwaga na oszustów w transporcie

Adam Świerczyński2 lipca 2020
przychodnia

Przychodnie powinny umożliwiać osobistą wizytę

Adam Świerczyński1 lipca 2020
pasy

„Bezpieczny pieszy”

Jarosław Jędrysiak1 lipca 2020
kolo-gospodyn

Są środki dla kół gospodyń

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
wybory

Powiat poparł głównie Andrzeja Dudę

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020
abx

PKS zamknięty? Nie trzeba się martwić. ABX2BUS zabezpieczy nasze potrzeby

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2020