60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy

Policja przejęła lewy tytoń, którym handlowała mieszkanka gminy Wręczyca. POLICJA KŁOBUCK
60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy

POLICJA. Na terenie jednej z miejscowości gminy Wręczyca Wielka można było potajemnie kupić „lewy” tytoń. O handlu tym towarem – wymagającym dla legalności posiadania znaków akcyzowych – dowiedzieli się stróże prawa

Państwo czerpie na rzecz obywateli istotne zyski z opodatkowania handlu towarami takimi jak tytoń. To nie jest towar pierwszej potrzeby i niezbędny do życia, a jednocześnie jego używanie może powodować poważne choroby – leczone potem ze wspólnej kasy NFZ – więc podatek akcyzowy ma w takim przypadku sens. Kto go nie chce płacić, powinien rzucić palenie. W praktyce nałóg niektórym każe szukać sposobów na jak najtańsze „puszczanie dymka”. A skoro jest popyt, są i tacy, który próbują na tym nielegalnie dorobić. Taki przypadek policja odkryła teraz we Wręczycy Wielkiej.

– Policjanci zwalczający przestępczością gospodarczą kłobuckiej komendy uzyskali informację, że w jednej z miejscowości na terenie gminy Wręczyca Wielka dochodzi do handlu tytoniem i papierosami bez polskich znaków akcyzowych. Z ustaleń wynikało, że nielegalny tytoń dostarczany jest do sklepu spożywczego w dobrze zapakowanych paczkach przez firmę realizującą usługi kurierskie. Stróże prawa ustalili, że ze sklepu paczki ostatecznie odbierała 60-letnia kobieta, mieszkanka tej samej miejscowości, która była ich adresatką – referuje oficer prasowy kłobuckiej policji, mł. asp. Kamil Raczyński.

Jedną z paczek w czerwcu przejęli policjanci rozpracowujący ten nielegalny proceder. Zawierała ponad 5 kilogramów niezalegalizowanego w Polsce tytoniu. Następnie bez trudu dotarli do kobiety, którą już wcześniej typowali jako odpowiedzialną za handlowanie lewym tytoniem.

– Zabezpieczono u niej dowody wiążące ją z nielegalnym procederem. Podczas analizy materiału dowodowego okazało się, że kobieta łamała prawo od dłuższego czasu. Zebrane i potwierdzone informacje poskutkowały przedstawieniem podejrzanej zarzutów karnych związanych ze stratą Skarbu Państwa powstałą w wyniku uszczuplenia podatku akcyzowego na ponad 87 tys. złotych – podsumowuje Raczyński.

O dalszych losach podejrzanej zadecyduje prokurator i sąd. W przypadku udowodnienia jej winy karą może być nawet kilkuletnie więzienie oraz wysoka grzywna. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

K - Wyprzedzał na skrzyżowaniu Był po narkotykach (2067) + fot

Wyprzedzał na skrzyżowaniu. Był po narkotykach?

Jarosław Jędrysiak11 grudnia 2019
policja

Daewoo tico uciekał przed drogówką

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
policja4

Fordem mustangiem w płot

Jarosław Jędrysiak30 października 2019
K - Powiat folklorem stoi 1

Powiat folklorem stoi

Jarosław Jędrysiak1 października 2019
proces

Mobbingu na poczcie jednak nie było

Ewa Chojnacka16 września 2019
kasa

Niektórzy radni z Wręczycy sporo odłożyli

Jarosław Jędrysiak3 lipca 2019