60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy – Gazeta Kłobucka
Wręczyca Wielka

60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy

Policja przejęła lewy tytoń, którym handlowała mieszkanka gminy Wręczyca. POLICJA KŁOBUCK
60-latka handlowała tytoniem bez akcyzy

POLICJA. Na terenie jednej z miejscowości gminy Wręczyca Wielka można było potajemnie kupić „lewy” tytoń. O handlu tym towarem – wymagającym dla legalności posiadania znaków akcyzowych – dowiedzieli się stróże prawa

Państwo czerpie na rzecz obywateli istotne zyski z opodatkowania handlu towarami takimi jak tytoń. To nie jest towar pierwszej potrzeby i niezbędny do życia, a jednocześnie jego używanie może powodować poważne choroby – leczone potem ze wspólnej kasy NFZ – więc podatek akcyzowy ma w takim przypadku sens. Kto go nie chce płacić, powinien rzucić palenie. W praktyce nałóg niektórym każe szukać sposobów na jak najtańsze „puszczanie dymka”. A skoro jest popyt, są i tacy, który próbują na tym nielegalnie dorobić. Taki przypadek policja odkryła teraz we Wręczycy Wielkiej.

– Policjanci zwalczający przestępczością gospodarczą kłobuckiej komendy uzyskali informację, że w jednej z miejscowości na terenie gminy Wręczyca Wielka dochodzi do handlu tytoniem i papierosami bez polskich znaków akcyzowych. Z ustaleń wynikało, że nielegalny tytoń dostarczany jest do sklepu spożywczego w dobrze zapakowanych paczkach przez firmę realizującą usługi kurierskie. Stróże prawa ustalili, że ze sklepu paczki ostatecznie odbierała 60-letnia kobieta, mieszkanka tej samej miejscowości, która była ich adresatką – referuje oficer prasowy kłobuckiej policji, mł. asp. Kamil Raczyński.

Jedną z paczek w czerwcu przejęli policjanci rozpracowujący ten nielegalny proceder. Zawierała ponad 5 kilogramów niezalegalizowanego w Polsce tytoniu. Następnie bez trudu dotarli do kobiety, którą już wcześniej typowali jako odpowiedzialną za handlowanie lewym tytoniem.

– Zabezpieczono u niej dowody wiążące ją z nielegalnym procederem. Podczas analizy materiału dowodowego okazało się, że kobieta łamała prawo od dłuższego czasu. Zebrane i potwierdzone informacje poskutkowały przedstawieniem podejrzanej zarzutów karnych związanych ze stratą Skarbu Państwa powstałą w wyniku uszczuplenia podatku akcyzowego na ponad 87 tys. złotych – podsumowuje Raczyński.

O dalszych losach podejrzanej zadecyduje prokurator i sąd. W przypadku udowodnienia jej winy karą może być nawet kilkuletnie więzienie oraz wysoka grzywna. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wręczyca Wielka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Wręczyca Wielka

policja90

Dźgali go nożem, prawie zabili

Jarosław Jędrysiak24 czerwca 2020
stypendia

Wójt rozda stypendia

Jarosław Jędrysiak2 czerwca 2020
osinski

Placówki oświatowe nadal zamknięte

Jarosław Jędrysiak27 maja 2020
K - J Brzęczek honorowym obywatelem (1325) + fot

Jerzy Brzęczek honorowym obywatelem

Jarosław Jędrysiak10 marca 2020
K - Koncert z gwiazdą (494) + fot

Koncert z gwiazdą

Jarosław Jędrysiak9 marca 2020
K - Dostali na Strażacką (733) + fot

Dostali na Strażacką

Jarosław Jędrysiak3 marca 2020